هویج پلو- هایپرکلابز

معین خواجه 10 سال پیش
هویج پلو- هایپرکلابز هایپرکلابز :

مـواد لازم:
(برای ۴ نفر)
سینه مرغ پخته شده/۳۰۰گرم/۵۵۰کیلوکالری
پیاز متوسط/۱عدد/۱۰کیلوکالری
کره/۲قاشق غذاخوری/۱۸۰کیلوکالری
برنج/۴لیوان/۷۰۰کیلوکالری
خلال پسته/۲قاشق غذاخوری/۹۰کیلوکالری
هویج رنده شده/۲لیوان/۵۰کیلوکالری
شکر/۱قاشق چایخوری/۱۵کیلوکالری
نمک و زعفران/به میزان دلخواه/۰کیلوکالری
گلاب/به میزان دلخواه/۰کیلوکالری

طـرز تـهـیـه:
سینه مرغ را بعد از پختن ریش ریش کنید و در ظرفی بریزید و کنار بگذارید. در تابه ای کره را آب کنید و در آن پیاز را تفت دهید. سپس هویج را اضافه کنید و بعد از ۲ تا ۳ دقیقه تفت دادن، گلاب، نمک (نوک قاشق چایخوری)، شکر و زعفران را بریزید. سپس نوبت به خلال های پسته و مرغ می رسد. تمام این موادغذایی را با هم تفت دهید. در این بین برنج را نیز روی حرارت بگذارید تا جوش آید و بعد از آبکش کردن، در لابلای برنج از مایه گوشت و هویج تهیه شده، بریزید و بگذارید برنج دم بکشد. با گذشت ۲۰ تا ۲۵ دقیقه، غذا آماده خوردن خواهد بود.

مقدار کالری
مواد غذایی یادشده در مجموع ۱۶۰۰ کیلوکالری انرژی دارند و تقسیم آنها میان ۴ نفر، مقدار کالری دریافتی را برای هر نفر به ۴۰۰ کیلوکالری خواهدرساند. البته در صورتی که هویج پلو با یک بشقاب سالاد یا یک کاسه ماست کم چرب میل شود، مقدار انرژی دریافتی ۲۵ تا ۵۰ کیلوکالری دیگر نیز افزایش پیدا خواهد کرد.

همراه غذا
می توانید این غذا را با یک کاسه ماست و خیار طعم دار شده با گشنیز تازه میل کنید یا اینکه با هویج پلو، یک بشقاب سالاد کاهو که با گوجه فرنگی، جوانه گندم و کلم قرمز مخلوط شده است، بخورید. نوشیدنی تان نیز (از نظر تکمیل کردن وعده غذایی تان) می تواند یک لیوان دوغ باشد. به این ترتیب با خوردن این غذا به همراه موادغذایی یاد شده، وعده سحری کامل و مغذی ای خواهید داشت.

۹ راز هویج پلو
هویج پلو از غذاهای مخلوط برنجی است که اصلیتش به ایران برمی گردد. این غذای خوش آب و رنگ، طرفداران فراوانی دارد و تقریبا تمام گروه های سنی از خوردن آن لذت می برند، اما نکته های ظریفی هنگام پخت این غذا باید رعایت شود که به ترتیب عبارتند از:
۱ هویج هایی که برای تهیه این غذا استفاده می کنید، بهتر است ریز باشند زیرا هویج های ظریف تر، نارنجی ترند و طعم بهتری دارند.
۲ هویج ها را با رنده های درشت رنده کنید تا تکه های هویج در غذا قابل مشاهده باشند و در هنگام خوردن در دهان احساس شوند.
۳ این غذا باید با گوشت مرغ تهیه شود بنابراین از مصرف گوشت قرمز که به صورت چرخ کرده و کوفته ریزه در غذاها استفاده می شود، بپرهیزید.
۴ هنگام ریش ریش کردن سینه مرغ آن را از طول تکه کنید تا نوارهای تهیه شده از آن در لابلای برنج ظاهری زیبا داشته باشند.
۵ یادتان باشد که این غذا شیرین است و هویج هم قند دارد و وقتی لابه?لای برنج ریخته می شود، شیره ای از آن خارج خواهد شد و امکان دارد ته دیگ تهیه شده از این غذا بسوزد بنابراین شعله ای که غذا را روی آن حرارت می دهید، بهتر است ملایم باشد.
۶ برای آنکه خلال های پسته رنگ خود را حفظ کنند، بهتر است که به آنها ۲ تا ۳ قطره آبلیمو اضافه کنید و بعد تفتشان دهید.
۷ بهتر است ته دیگ این غذا یا برنج باشد یا نان تافتون. هرگز سیب زمینی را به عنوان ته دیگ هویج پلو انتخاب نکنید.
۸ هنگام سرو این غذا بهتر است آن را در دیس سفید یا فیروزه ای کشیده و روی آن را با مخلوط خلال پسته و بادام و تکه های ته دیگ تزیین کنید.
۹ نوشیدنی ای که با توجه به طعم توصیه می شود با این غذا میل کنید، شربت خیار و زعفران یا شربت گل است.


اگر چربی خون دارید
بهتر است از ریختن کره در این غذا خودداری و به جای آن از روغن زیتون برای تفت دادن استفاده کنید و خلال پسته کمتری به آن بیفزایید. پیشنهاد می کنیم این غذا را با یک بشقاب سالاد سبزی تازه میل کنید که در آن کاهو با برگ های سبز تیره و جوانه گندم وجود دارد.

اگر یبوست دارید
مقدار هویج را افزایش دهید و به جای کره، این موادغذایی را با روغن زیتون تفت دهید. در ضمن، بهتر است همراه این غذا آب میل کنید یا شربت خیار و زعفران را به عنوان نوشیدنی انتخاب کنید. البته گذاشتن سبزی خوردن کنار هویج پلو نیز میزان فیبر دریافتی را افزایش می دهد و باعث کاهش شدت این مشکل گوارشی می شود.

اگر لاغر هستید
مغزهای مختلف به خصوص بادام و پسته بیشتری لابه?لای برنجتان بریزید و هنگام سرو این غذا در بشقاب، یک قاشق غذاخوری کره اضافه کنید و به این ترتیب میزان کالری دریافتی تان را افزایش دهید. در ضمن، بهتر است آن را با یک لیوان آبمیوه میل کنید به این ترتیب مقدار انرژی دریافتی تان افزایش پیدا خواهد کرد.

منبع :http://www.persianv.com/ashpaz/227644.php
7 نفر این را می پسندند
مشاهده 1 دنبال کننده
در حال نمایش 2 دیدگاه از 2 دیدگاه
معین خواجه معین خواجه merci
10 سال پیش
مژگان شاه حسینی مژگان شاه حسینی بسیار خوشمزه
10 سال پیش
1 

ارسال مطلب به هایپرکلابز

انتخاب كلوب :  
نوع مطلب :
ارسال مطلب