خوراك ماكاروني- هایپرکلابز

محبوبه طلعتی 8 سال پیش
خوراك ماكاروني- هایپرکلابز هایپرکلابز :

مواد لازم:

گل كلم: يك سوم پيمانه

روغن زيتون: يك و يك دوم قاشق چايخوري

سير (خرد شده):‌ 2 عدد

گوجه فرنگي(پوره) :‌ 2 عدد متوسط

ماكاروني: 70 گرم

پنير پيتزا و پارمزان (رنده شده)‌: 3 قاشق غذاخوري

پودر آويشن: به مقدار دلخواه

نمك و فلفل: به مقدار لازم.

طرز تهیه:

در يك ظرف آب ريخته و گل‌كلم‌ها را جدا كنيد و داخل آن بريزيد و كمي نمك به آنها اضافه كنيد. درب ظرف را گذاشته و روي حرارت بگذاريد. وقتي آب جوش آمد، حرارت را ملايم كنيد تا گل‌كلم‌ها بپزند.

در همين زمان كه منتظر پختن گل‌كلم‌ها هستيد يك تابه برداشته و روي حرارت ملايم بگذاريد. درون آن روغن بريزيد و بگذاريد تا كمي داغ شود. سير را درون روغن بريزيد. يك دقيقه هم بزنيد تا كمي طلايي شود. حالا گوجه‌فرنگي و آويشن را درون تابه بريزيد. صبر كنيد تا گوجه شروع به حباب دادن كند، حالا حرارت را كم كنيد.

وقتي گل‌كلم‌ها نرم شد و كاملا پخت آنها را آبكشي كنيد. از آب گل‌كلم‌ها مي‌توانيد براي پخت ماكاروني نيز استفاده كنيد. گل‌كلم‌ها را نيز به مخلوط درون تابه اضافه كنيد و بگذاريد تا چند دقيقه ديگر روي حرارت بماند. سپس ادويه آن را اندازه كنيد و از روي شعله برداريد.

حالا شروع به پخت ماكاروني كنيد. يك ظرف آب جوش بياوريد و ماكاروني را درون آن بريزيد. وقتي ماكاروني كاملا نرم شد. آن را آبكشي كنيد. سپس با موادي كه از قبل آماده كرده بوديم مخلوط كنيد. در مرحله آخر پنير را به آن اضافه كنيد و با تزيين دلخواه خود سرو كنيد.

ماكاروني منبع بسيار خوبي از كربوهيدرات‌هاي كمپلكس است كه بعنوان مخزني از انرژي آهسته رهش براي بدن به شمار مي‌رود و اين درست برخلاف قندهاي ساده است كه انرژي خود را بسرعت آزاد مي‌كنند. به همين جهت ماكاروني به نگهداري انرژي براي انجام فعاليت‌هاي طولاني‌مدت كمك مي‌كند.

ماكاروني منبع خوبي از پروتئين نيز مي‌باشد. هر 50 گرم ماكاروني حاوي 7ـ5 گرم پروتئين است. ماكاروني كم‌نمك و بدون كلسترول است بنابراين مصرف آن در افراد مبتلا به فشارخون بلامانع است. انواعي از ماكاروني كه در آنها از گندم سبوس‌دار استفاده مي‌شود مي‌توانند با مصرف هر پيمانه تا 25 درصد از نياز روزانه شما به فيبر را تامين كنند. علاوه بر آن ماكاروني منبع خوبي از آهن و پتاسيم مي‌باشد و بسياري از آنها با تيامين، نياسين و ساير ويتامين‌هاي گروه ب غني‌سازي شده‌اند.

از فوايد ديگر ماكاروني اين است كه باعث افزايش ناگهاني در قند خون نمي‌شود و براي بيماران ديابتي مشكل‌ساز نخواهد شد.

منبع :http://www.persianv.com/ashpaz/134032.php

ارسال مطلب به هایپرکلابز

انتخاب كلوب :  
نوع مطلب :
ارسال مطلب