غذايي براي تقويت قدرت تفكر- هایپرکلابز

غذايي براي تقويت قدرت تفكر- هایپرکلابز هایپرکلابز :

مواد لازم براي دو نفر

روغن زيتون: 2 قاشق غذاخوري

فلفل دلمه‌اي سبز خلال شده: يك چهارم عدد

سير: 2 حبه

تخم‌مرغ: 2 عدد

پودرسوخاري: يك قاشق چايخوري

ماست چكيده: يك چهارم پيمانه

تره‌فرنگي: يك دوم عدد

نمك و فلفل: به مقدار لازم

زعفران: به ميزان دلخواه

طرز تهيه:

فر را از قبل روي 350 درجه فارنهايت تنظيم كنيد در يك تابه يك قاشق غذاخوري روغن بريزيد و آن را گرم كنيد. پياز و تره‌فرنگي را داخل روغن ريخته به هم بزنيد تا نرم و طلايي شود. سپس فلفل دلمه‌اي را اضافه كنيد و تفت دهيد تا نرم شود بعد سير را اضافه كنيد. يك دقيقه ديگر آن را همراه پياز تفت دهيد و كمي نمك به آن بزنيد و از روي اجاق برداريد.

درون ظرف فر كمي روغن ريخته و آن را به اطراف حركت دهيد تا روغن به تمام سطح دروني و ديواره‌هاي ظرف برسد، دوباره ظرف را درون فر بگذاريد در همين هنگام كه ظرف داغ مي‌شود. تخم‌مرغ‌ها را درون يك كاسه بشكنيد. كمي نمك و فلفل بزنيد و سپس خوب مخلوط كنيد. زعفران (مي‌توانيد كمي زعفران را در آب گرم حل كرده و استفاده كنيد)‌ پودر سوخاري و ماست را نيز اضافه كرده و مخلوط كنيد. حالا مخلوطي كه از قبل سرخ كرده بوديم رادرون مواد جديد ريخته و به هم بزنيد تا يكنواخت شود ظرف فر را كه اكنون داغ شده از فر بيرون بياوريد و دوباره آن را حركت دهيد تا روغن به تمام سطوح داخلي ظرف ماليده شود. بعد مخلوط تخم‌مرغ را درون ظرف ريخته و با ته قاشق آن را پهن كنيد.

30 دقيقه بگذاريد تا بپزد و پف كند و روي آن طلايي شود. وقتي آماده شد 10 دقيقه صبر كنيد تا سرد شود. سپس آن را در ظرف دلخواه كشيده، برش دهيد و سرو كنيد.

تخم‌مرغ منبع بسيار غني پروتئين است و ارزش غذايي بسيار بالايي دارد. اين ماده حاوي تمامي اسيدهاي آمينه ضروري براي بدن است. يك تخم‌مرغ متوسط 44 گرمي حاوي 63 كالري است و 1/11 درصد از نياز روزانه پروتئين را فراهم مي‌كند. تخم‌مرغ‌ حاوي آهن است كه از كم‌خوني جلوگيري مي‌كند و در اكسيژن‌رساني به بافت‌ها نقش دارد. همچنين ويتامين A، B، E و B12 در تخم‌مرغ وجود دارد. ويتامين A به حفظ سلامت پوست و چشم كمك مي‌كند. ويتامين B باعث تقويت استخوان‌ها و پيشگيري از بروز برخي سرطان‌ها و بيماري‌هاي خودايمني مي‌شود. ويتامين E يك آنتي‌اكسيدان است كه مواد سمي بدن را خنثي مي‌كند و ويتامين B12 خطر بيماري‌هاي قلبي را كاهش مي‌دهد. فولاد موجود در تخم‌مرغ به ساخت سلول‌هاي جديد و پيشگيري از نقايص جنيني در صورتي كه در 3 ماهه اول حاملگي مصرف شود، كمك مي‌كند. بعلاوه تخم‌مرغ حاوي ماده‌اي به نام كولين است كه از مواد مغذي مهمي به شمار مي‌رود و نقش ويژه‌اي در تكامل مغز و عملكرد آن دارد. يك عدد تخم‌مرغ نيمي از نياز روزانه شما به كولين را تامين مي‌كند. براي اطمينان از سالم بودن تخم‌مرغ يك ظرف آب نمك درست كنيد و تخم‌مرغ را در آن بيندازيد. اگر از اطراف تخم‌مرغ حباب خارج شد معلوم است كه پوسته آن سوراخ دارد و سالم نيست. اگر بعد از شكستن تخم‌مرغ سفيده آن آبكي بود و حالت ژله‌اي نداشت، آن را مصرف نكنيد. زرده آن نيز بايد حالت برآمده و شكل ثابتي داشته باشد و بوي بدي ندهد.

منبع :http://www.persianv.com/ashpaz/102396.php

ارسال مطلب به هایپرکلابز

انتخاب كلوب :  
نوع مطلب :
ارسال مطلب