طرز تهیه عدس پلوی مجلسی (عدس پلوی قالبی)- هایپرکلابز

زهرا نصیری 7 سال پیش
طرز تهیه عدس پلوی مجلسی (عدس پلوی قالبی)- هایپرکلابز هایپرکلابز :

عدس پلو یکی از غذاهای مورد علاقه ما ایرانی‌هاست که در مجالس سرو می‌شود و از غذاهایی‌ست که به عنوان غذای نذری هم زیاد استفاده می‌شود. در این مطلب اما عدس پلو را با ظاهری متفاوت‌تر به شما آموزش خواهیم داد. با طرز تهیه عدس پلوی مجلسی (عدس پلوی قالبی) با ما همراه باشید.

مواد لازم برای تهیه عدس پلوی قالبی

پیاز متوسط: ۲ عدد

نمک و فلفل: به میزان لازم

زعفران: ۱/۴ قاشق مرباخوری

روغن: ۱ فنجان معادل ۱۰۰ گرم

گوشت چرخ کرده: ۲ کاسه ماست خوری یا معادل ۵۰۰ گرم

عدس: ۲ فنجان معادل ۲۶۰ گرم

کشمش پلویی: ۱ فنجان معادل ۱۰۰ گرم

برنج: ۴ فنجان معادل ۵۵۰ گرم

تخم مرغ: ۵ عدد

ماست: ۵ قاشق غذاخوری ماست معادل ۱۰۰ گرم

وسایل لازم:

دو قالب گرد تفلون با لبه‌های دالبر به قطر ۲۴ و ۲۶ سانت و گاز فردار

طرز تهیه  عدس پلوی مجلسی

برای تهیه عدس پلوی قالبی، ۲ فنجان عدس را در قابلمه ریخته و بعد از اضافه کردن ۳ لیوان آب، کمی نمک و ۲ قاشق غذاخوری روغن، روی حرارت قرار می‌دهیم تا بپزد. دقت کنید که عدس باید در حدی پخته شود که له نشود و آبش نیز تبخیر شود. پیازهایتان را رنده کرده و سپس به گوشت چرخ کرده اضافه کنید و کمی نمک و فلفل به آن زده و خوب ورز دهید.

گوشت چرخ کرده را به صورت توپ‌های فلفلی کوچک در بیاورید. سپس در ماهیتابه مناسبی ۱ فنجان روغن ریخته و توپ‌های قلقلی را در داخل آن سرخ کنید. روغنی که توپ‌های قلقلی را درونش سرخ کرده‌اید را از صافی رد کنید. برنج را شسته و به آن ۴ قاشق غذاخوری نمک اضافه کرده و ۱ الی ۳ ساعت بگذارید تا خیس بخورد. سپس برنج را در آب جوش بریزید و آبکش کنید. ۲ قاشق ماست و ۲ عدد تخم مرغ و نمک و زعفران را با هم مخلوط کرده و ۱/۳ برنج آبکش شده و عدس‌هایی را که از قبل پختید به آن اضافه کنید و مواد را با هم مخلوط کنید. ظرفی دیگر بردارید و در آن ۳ قاشق ماست را هم زده و بعد از اضافه کردن ۳ تخم مرغ و نمک آن را خوب هم بزنید.

حالا بقیه برنج آبکش شده و عدس پخته شده را در این مواد بریزید و هم بزنید. یک قالب تفلون برداشته و ته آن را به قطر ۲۴ سانت چرب کنید، تعدادی از گوشت‌های قلقلی که آماده کردید را دور قالب بچینید. عدس پلوی زعفرانی را روی گوشت‌های قلقلی ریخته و با پشت قاشق سطح آن را صاف کنید. قالب بعدی را به قطر ۲۶ سانت را برداشته و آن را چرب کنید. و شت‌های قلقلی باقیمانده را دور آن بچینید. عدس پلوی تخم مرغی را در قالب بریزید و روی آن را با پشت قاشق صاف کنید. فر را از نیم ساعت قبل روشن کنید. هر ۲ قالب را در طبقه وسط فر با شعله متوسط (۱۶۰ الی ۱۸۰ درجه سانتیگراد) به مدت ۳۰ دقیقه قرار دهید. قالب‌ها را از فر درآورده و بگذارید تا سرد شود. عدس پلوی ساده و زعفرانی را از قالب در بیاورید و روی هم قرار دهید. تا اینجا عدس پلوی قالبی شما آماده است، فقط باید روی آن را تزئین کنید. برای تزئین ۱ فنجان کشمش را پاک کنید و بشویید. کشمش‌ها را با شعله ملایم در قابلمه‌ای دردار کمی تفت دهید. سپس روی پلو را با کشمش تفت داده شده و خلال پسته تزئین کنید.

منبع :http://hyperclubz.com

ارسال مطلب به هایپرکلابز

انتخاب كلوب :  
نوع مطلب :
ارسال مطلب