سری جدید مستند «جهانشهری‌ها» از امشب روی آنتن می‌رود- هایپرکلابز

M* Razaghi 9 سال پیش
سری جدید مستند «جهانشهری‌ها» از امشب روی آنتن می‌رود- هایپرکلابز هایپرکلابز :

سری جدید مجموعه مستند «جهانشهری‌ها» به کارگردانی شهاب اسفندیاری از امشب تا چهارشنبه ساعت 19:40 به روی آنتن شبکه سه می‌رود.

این مجموعه 25 قسمتی در 6 کشور آمریکای لاتین تصویربرداری شده و مراحل مختلف تولید آن حدود چهار سال زمان برده است.

«جهانشهری‌ها» مجموعه توسط گروه فرهنگ و معارف اسلامی شبکه سه سیما تولید شده و گفتار متن آن با صدای امیرحسین مدرس است.

* «سهیل اسعد» روحانی آرژانتینی، شخصیت محوری مجموعه

براساس این گزارش، شخصیت محوری این مجموعه «سهیل (ادگاردو) اسعد» روحانی شیعه آرژانتینی است که طی دو دهه در 20 کشور مختلف این منطقه به فعالیت مشغول بوده و صدها نفر را به دین مبین اسلام و مکتب اهل بیت (ع) رهنمون ساخته است. او که سالها در ایران به تحصیل علوم دینی پرداخته، در این مجموعه نه تنها راوی تاریخ و فرهنگ کشورهای آمریکای لاتین است، بلکه مخاطبان ایرانی را با وضعیت مسلمانان و خصوصا شیعیان فراموش شده این منطقه آشنا می کند.

* از منزل «سیمون بولیوار» تا دفتر «چه‌گوارا»

به گفته محمد حسام‌پور یکی از تهیه‌کنندگان این مجموعه، سری جدید «جهانشهری‌ها» سفرنامه ای تصویری است که مخاطبان ایرانی را با تاریخ ناگفته و جغرافیای نادیده آمریکای لاتین آشنا می‌کند. در این مجموعه برای نخستین بار دوربین مستندسازان ایرانی تصاویری از داخل منزل «سیمون بولیوار» - قهرمان مبارزات ضد استعماری آمریکای لاتین – و نیز تصاویری از دفتر کار ارنستو چه گوارا – شخصیت معروف انقلابی و ضد امپریالیستی این منطقه – به نمایش در خواهد آمد و فصل های ناگشوده ای از تاریخ تلخ و سیاه تهاجم استعمارگران اروپایی به این منطقه بازگو خواهد شد.

*زدودن ذهنیت‌های استعماری از آمریکای لاتین

شهاب اسفندیاری که طراحی، تحقیق و کارگرانی این مجموعه مستند را بر عهده دارد در خصوص دلایل ساخت این مجموعه به خبرنگار سینمایی فارس می گوید: تصویری که اغلب ما از آمریکای لاتین در ذهن داریم، تصویر جنگل آمازون است و بومیان بدوی که از درخت‌ها آویزان هستند. این تصویری است که فیلم های هالیوودی مانند «کریستف کلمب»، «مأموریت» و «آخرالزمان» به ما می دهند. این تصویری است که استعمارگران ساختند تا اشغال و غارت معادن و ذخائر غنی این منطقه را توجیه کنند. در حالی که آمریکای لاتین مهد تمدن‌هایی با قدمت چند هزار سال است.

وی افزود: مجموعه «جهانشهری ها» تلاش دارد این ذهنیت استعماری را از ذهن ها بزداید و تصویری دیگر از آمریکای لاتین ارائه کند.

* رویش سبز در قاره سرخ/ رشد گرایش به اسلام و تشیع در آمریکای لاتین

به تصویر کشیدن رشد گرایش به اسلام در این منطقه و خصوصا مظلومیت و غربت شیعیان آمریکای لاتین یکی دیگر از اهداف سری جدید مستند «جهانشهری ها» است.

میثم حلاجان از تهیه‌کنندگان این مجموعه نیز می‌گوید: در برخی از کشورهای این منطقه مانند بولیوی و پرو، تا قبل از حضور ادگاردو اسعد هیچ شیعه بومی وجود نداشت. در حالی که امروز در این کشورها مراکز فعال شیعیان توسط تازه مسلمانان بومی اداره می شود، هرچند شیعیان این کشورها در غربت و محرومیت به سر می برند. وی افزود: در مجموعه «جهانشهری ها» به طور نمونه و به شکل کاملا عینی شاهد شکل گیری نخستین اجتماع شیعیان در منطقه اپوریماک در جنوب کشور پرو هستیم.

* 40 کلیسا در سه کیلومتر مربع/ تبلیغات گسترده فرقه بهاییت

اسفندیاری کارگردان این مجموعه ضمن دعوت از مراکز دینی، موسسات مذهبی و علما و فضای حوزه های علمیه جهت توجه به وضعیت شیعیان منطقه آمریکای لاتین گفت: منطقه آمریکای لاتین از نظر تعداد پیرو، مهمترین مرکز مسیحیت کاتولیک در جهان است. در برخی شهرها، مانند کیتو پایتخت اکوادور، حدود 40 کلیسا، عبادتگاه و راهبه خانه در منطقه ای به وسعت تنها سه یا چهار کیلومتر مربع ساخته شده است. همچنین در این منطقه نفوذ صهیونیست ها، وهابی ها و بهایی ها بسیار قابل توجه است. در برخی کشورهای کوچک این منطقه در سال های اخیر چند هزار نفر از بومیان جذب فرقه بهاییت شده اند. اما متاسفانه مبلغان شیعه در این مناطق انگشت شمار هستند.

* حساسیت آمریکا به حضور ایران و فعالیت شیعیان

اسفندیاری افزود: متاسفانه وزارت امور خارجه و سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی نیز اهمیت و اولویت چندانی برای این منطقه 600 میلیون نفری قائل نیستند، در حالی که مختصر فعالیت های ایران در این منطقه در سال های قبل آنقدر برای آمریکا اهمیت داشت که قانونی در کنگره برای محدود کردن حضور ایران در آمریکای لاتین تصویب کردند. آمریکایی ها حتی به فعالیت های فرهنگی و دینی شیعیان نیز حساس هستند به گونه ای که با اعمال فشار بر دولت مکزیک این کشور را وادار کردند تا ادگاردو اسعد روحانی شیعه آرژانتینی را ممنوع الورود کند.

عوامل این مجموعه عبارتند از: نویسنده و کارگردان: شهاب اسفندیاری. تهیه کنندگان: محمد حسام پور، میثم حلاجان. مدیرتولید: مهدی جهانگیری. تصویربرداران: شهریار نیکان، محمد حسام پور. تدوین: روزبه سجادی. صداگذاری: محمد حسین حیدری. موسیقی: علیرضا معتمدی. عنوان‌بندی: روح‌اله موحدی. مجری طرح: مرتضی قاسمی.

منبع :http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=1393051000...

ارسال مطلب به هایپرکلابز

انتخاب كلوب :  
نوع مطلب :
ارسال مطلب