گلزار ناکام،عطاران غایب،کرامتی پرکار- هایپرکلابز

معصومه شوقي 8 سال پیش
گلزار ناکام،عطاران غایب،کرامتی پرکار- هایپرکلابز هایپرکلابز :

در بین 22 فیلم بخش سودای سیمرغ، 11 فیلم نگاه نو و 12 فیلم بخش هنر و تجربه، نكات، حواشی و اعداد و ارقام خواندنی و جذاب زیادی نهفته است كه شاید از دید خیلی‌ها پنهان مانده باشد.


این گزارش مروری داریم بر آمار جالب جشنواره 33 فجر:

جایزه داران غایب
رضا عطاران ، شبنم مقدمی و میلاد کیمرام سه بازیگر منتخب جشنواره سال گذشته هستند که امسال فیلمی در جشنواره سی و سوم ندارند. به این جمع باید مهناز افشار هم اضافه کرد که جز بازیگران غایب سرشناس جشنواره امسال است که دو فیلمش به بخش مسابقه راه نیافتند، یکی نهنگ عنبر و دیگری دلم می خواد.

غایبانی که حاضر هستند
پرویز شهبازی و همایون اسعدیان دو کارگردان نامداری هستند که هر چند فیلمی به عنوان کارگردان در جشنواره ندارند ، اما بازهم جز حاضران اصلی این رویدا هستند. اولی به عنوان فیلمنامع نویس فیلم «خانه دختر» را دارد و دیگری هم در مقام تهیه کننده «بوفالو» را در بخش مسابقه دارد.به این جمع ابراهیم حاتمی کیا هم می توان اضافه کرد که به عنوان مشاور در فیلم «ماهی سیاه کوچولو» حضور دارد.

پركارترین‌های جشنواره
مهتاب كرامتی، بابك حمیدیان و پگاه آهنگرانی، هركدام با حضور در چهار فیلم، پركارترین بازیگران جشنواره امسال هستند. كرامتی با فیلم‌های «ارغوان»، به كارگردانی امید بنكدار و كیوان علی‌محمدی، «جامه دران» به كارگردانی حمیدرضا قطبی، عصر یخبندان مصطفی كیایی و «مزار شریف» عبدالحسین برزیده در جشنواره حضور دارد و حمیدیان با فیلم‌های «روباه» بهروز افخمی، «شكاف» كیارش اسدی زاده، «مرگ ماهی» روح‌الله حجازی و «من دیه‌گو مارادونا هستم» بهرام توكلی. آهنگرانی هم با فیلم‌های «جامه دران»، «خانه دختر»، «نزدیكتر» و موقت به جشنواره راه پیدا كرده. فرهاد اصلانی، سحر دولتشاهی، علی مصفا، بابك كریمی، امیر آقایی و باران كوثری هم هركدام با بازی در سه فیلم، در گروه دوم پركارترین بازیگران جشنواره امسال قرار می‌گیرند.


طلسم شكسته
شهرام شاه حسینی هم سرانجام طعم حضور در جشنواره را تجربه کرد. او که از سال 86 با فیلم «کلاغ پر» پا به عرصه فیلمسازی حرفه ای گذاشت، هیچگاه به دلیل ساختار آثارش که همگی متعلق به سینمای بدنه بودند، فرصت حضور در جشنواره را به دست نیاورده بود. او امسال با فیلمنامه ای از پرویز شهبازی «خانه دختر» را ساخت تا به این شکل ضمن فاصله گرفتن از سینمای کمدی و بدنه، فرصت حضور در جشنواره انهم در بخش مسابقه را هم تجربه کند.

ناكام جشنواره
محمد رضا گلزار می تواند بزرگترین ناكام جشنواره سی و سوم جشنواره فجر لقب گیرد. او كه در 14 سال حضور در سینما غالبا در آثار موسوم به گیشه پسند بازی كرده بالاخره مورد توجه یكی از كارگردان های صاحب سبك یعنی بهمن فرمان آرا قرار گرفت. انتخاب گلزار خیلی ها را به یاد تجربه موفق او در «بوتیك» می اندازد اما به خاطر عدم حضور فیلم « دلم می خواد» در بخش رقابتی ،‌او عملا شانس قضاوت شدن را از دست داد. یكی از مشخصه های فیلم های فرمان آرا بازی متفاوت بازیگران آن است كه می توان چنین تفاوتی را برای گلزار پیش بینی كرد. حتی خودش گفته بود این یكی با شبیه هیچ كدامیك از ساخته های قبلی نیست و همین شاخك ها را دوچندان حساس كرده. «مادر قلب اتمی»دیگر فیلمی است كه به بخش رقابتی جشنواره راه نیافت. این كارگردان با ساخته قبلی (مهمونی كامی) تحسین برخی منتقدان را برانگیخت و احتمال می رود دومین ساخته اش هم متفاوت باشد.حضور ترانه علیدوستی كه انتخاب های سخت گیرانه ای دارد دلیل دیگری است بر اهمیت فیلم تازه گلزار.

محمد رضا گلزار می تواند بزرگترین ناكام جشنواره سی و سوم جشنواره فجر لقب گیرد. او كه در 14 سال حضور در سینما غالبا در آثار موسوم به گیشه پسند بازی كرده بالاخره مورد توجه یكی از كارگردان های صاحب سبك یعنی بهمن فرمان آرا قرار گرفت. انتخاب گلزار خیلی ها را به یاد تجربه موفق او در «بوتیك» می اندازد اما به خاطر عدم حضور فیلم « دلم می خواد» در بخش رقابتی ،‌او عملا شانس قضاوت شدن را از دست داد.
سومین سال پیاپی
بهرام توكلی تنها كارگردانی است كه سه سال پیاپی، فیلم‌هایش به بخش‌ سودای سیمرغ جشنواره فجر راه پیدا كردند. سال 91 با فیلم «آسمان زرد كم عمق» در جشنواره حضور پیدا كرد، سال 92 با بیگانه و امسال هم با فیلم «من دیه‌گو مارادونا» به این بخش راه پیدا كرده. كمال تبریزی، بهروز افخمی، مصطفی كیایی، هاتف علیمردانی و غلامرضا رمضانی هم از جمله كارگردان هایی هستند كه در دومین سال پیاپی، فیلمهای شان به بخش سودای سیمرغ راه پیدا كرده.

حذف مورد دارها
جشنواره امسال را به لحاظ انتخاب آثار باید، محافظه کار ترین جشنواره تاریخ فجر نام گذاشت. با توجه به مشکلاتی که در دوره گذشته جشنواره برای فیلم های «عصبانی نیستم»، «رستاخیز» و... به وجود آمد، مسولین برپایی جشنواره ترجیح دادند که از ورد فیلم هایی که احتمال دارد موجب بروز حساسیت و حاشیه شوند جلوگیری کنند. «استراحت مطلق»، «دلم می خواد»، «نهنگ عنبر» با همین استدلال راه به جشنواره پیدا نکردند.


هم كارگردان هم بازیگر
نیكی كریمی، هومن سیدی و سهیلا گلستانی، هر سه در جشنواره امسال علاوه بر اینكه به عنوان كارگردان حضور دارند، در یك فیلم هم بازی كرده‌اند. نیكی كریمی با فیلم «شیفت شب» به بخش سودای سیمرغ جشنواره راه پیدا كرده و در فیلم «مرگ ماهی» روح‌الله حجازی هم بازی دارد. سیدی علاوه بر اینكه فیلم «اعترافات یك ذهن خطرناك»‌اش‌ در بخش سودای سیمرغ جشنواره رقابت دارد، خودش در فیلم «بوفالو»ی كاوه سجادی حسینی هم بازی كرده. درباره سهیلا گلستانی قضیه یك مقدار فرق می‌كند چون برخلاف این دو، در بخش سودای سیمرغ جشنواره فیلمی ندارد. او امسال با اولین تجربه كارگردانی‌اش یعنی فیلم سینمایی «دو» به بخش نگاه اول جشنواره راه پیدا كرده و همزمان در «بوفالو» هم بازی دارد.

نگاه نو در تسخیر تلویزیونی ها
6 فیلم از مجموع 11 فیلم بخش نگاه نو را كارگردان هایی ساخته اند كه ریشه اصلی آن ها به تلویزیون بازمی گردد. آیدا پناهند ه با فیلم ناهید در این بخش حضور دارد،‌پیش تر تله فلیم های چون قصه داوود و قمری وآبروی از دست رفته آقای صادقی را كارگردانی كرده است. تازه ترین سریالی كه از راما قویدل دولت مخفی است او پیش تر تعدادزیادی تله فیلم و سریال های شب می گذرد و گمشده را ساخته و در جشنواره سی و سوم با چاقی حضور دارد. دو فیلم سهیلا گلستانی است كه در چند سریال و از جمله سریال وضعیت سفید تصویر خود را تثبیت كرد. چهارشنبه 19 آبان اولین فیلم وحید جلیلوند است كه مشخص ترین تصویر از او ایفای نقش غیاث‌الدین جمشید‌کاشانی در مجموعه نردبام آسمان است.ماهی سیاه کوچولو فیلم مجید اسماعیلی است كه سال گذشته با تله فیلم «کمی دورتر» که برنده جایزه بهترین فیلم از جشنواره جام جم را دریافت كرد. امیرحسین عسگری بعد از دستیاری و برنامه ریزی بیش از 50 فیلم و سریال به بدون مرز رسید.

منبع :http://www.tebyan.net/newindex.aspx?pid=291377

ارسال مطلب به هایپرکلابز

انتخاب كلوب :  
نوع مطلب :
ارسال مطلب

سایر مطالب از معصومه شوقي

منتظر رامبد و جناب خان باشید!
در این شب سیاهم گم گشت راه مقصود
جواد یحیوی: در حق پسرم کوتاهی کردم!
تصویری از نیکی کریمی در جشنواره‌ی ونیز
بهرام رادان: شانه خالي كردن در مرامم نيست (قسمت دوم)
بهرام رادان: شانه خالي كردن در مرامم نيست (قسمت اول)
گریم سخت مهدی پاکدل و دیگر بازیگران فیلم محمد رسول الله
ایرج کریمی منتقد سینما درگذشت
وقتی استفاده از پروتز، پرویز پرستویی را جوان کرد
هدیه تهرانی؛ از اوج درخشش تا خاموشی
عاشقانه‌ی "در دنیای تو ساعت چند است" در صدر فروش‌ بیپ‌تونز
حسین محب اهری از مبارزه با سرطان می گوید
تئاتر‌هایی که توقیف شده‌اند
بیوگرافی ندا مقصودی
جناب‌خان کیست؟/ گفتگوی خواندنی با صدا پیشه عروسک جناب خان
فرهاد آئیش بازیگر فیلم تازه مانی حقیقی شد
خاطره طنز ملیکا شریفی نیا از مادرش، هنگامی که در ترافیک گیر کردند
ساره بیات و رعنا آزادی ور از محمد رسول الله چه گفتند؟
کارگردان «جیغ» درگذشت
لباس متفاوت و زیبای محمد علیزاده در کنسرت اش