فیلم‎های سودای سیمرغ فجر مشخص شد- هایپرکلابز

سید هادی علوی 8 سال پیش
فیلم‎های سودای سیمرغ فجر مشخص شد- هایپرکلابز هایپرکلابز :

اعضای هیات انتخاب این رویداد سینمایی در جمع خود میزبان حسین معززی نیا منتقد و نویسنده سینمایی بودند.

این منتقد سینمایی پیشتر قرار بود در بخش انتخاب سی و دومین جشنواره فیلم فجر با این دوره همکاری کند که به دلیل بیماری، جشنواره از توفیق حضور وی محروم شد. معززی نیا با دعوت دبیرخانه در جلسه اعلام اسامی نهایی بخش سودای سیمرغ حاضر و به درخواست اعضای هیات انتخاب، اسامی فیلم های منتخب بخش سودای سیمرغ جشنواره توسط وی به ترتیب حروف الفبا بدین شرح اعلام شد:

۱- ارغوان (کیوان علیمحمدی/ امید بنکدار)

۲- اعترافات ذهن خطرناک من (هومن سیدی)

۳- ایران برگر(مسعود جعفری جوزانی)

۴- بوفالو (کاوه سجادی حسینی)

۵- بهمن (مرتضی فرشباف)

۶- تگرگ و آفتاب (رضا کریمی)

۷- تا آمدن احمد (صادق صادق دقیقی)

۸- حکایت عاشقی (احمد رمضان زاده)

۹- خانه دختر (شهرام شاه حسینی)

۱۰- خداحافظی طولانی (فرزاد موتمن)

۱۱- دوران عاشقی (علیرضا رئیسیان)

۱۲- رخ دیوانه ( ابوالحسن داودی)

۱۳- روباه (بهروز افخمی)

۱۴- شرفناز(حسن نجفی)

۱۵- شکاف (کیارش اسدی زاده)

۱۶- شیفت شب (نیکی کریمی)

۱۷- طعم شیرین خیال (کمال تبریزی)

۱۸- عصر یخبندان (مصطفی کیایی)

۱۹- مرگ ماهی (روح اله حجازی)

۲۰- مزار شریف (عبدالحسن برزیده)

۲۱- مشرف به کوچه بی نام (هاتف علیمردانی)

۲۲- من دیه‏‌گو مارادونا هستم (بهرام توکلی)

همچنین هیات انتخاب دو فیلم ذیل را به عنوان برگزیدگان بیست و هشتمین جشنواره بین المللی کودک اصفهان در این بخش را اعلام می دارد:

۲۳- قول (محمد علی طالبی / بهترین فیلم جشنواره کودک)
۲۴- فراز از قلعه رودخان (غلامرضا رمضانی/ بهترین کارگردانی جشنواره کودک)

هیات انتخاب سی و سومین جشنواره فیلم فجر در بیانیه‌ای نحوه انتخاب آثار سینمایی حاضر در این رویداد سینمایی را شرح دادند.

در این بیانیه آمده است: هیات انتخاب سی و سومین جشنواره بین المللی فیلم فجر متشکل از آقایان محمد احسانی، احمد امینی، محمدعلی باشه آهنگر، بهنام بهزادی، ‌ مجید رضابالا، رسول صدر عاملی و حسین کرمی، پس از بازبینی ۸۸ فیلم در طی مدت ۴۰ روز و پس از پشت سرگذاردن جلسات متعدد و طولانی مدت جهت جمع بندی آراء درباره هر کدام از فیلم‌ها و در این زمان که کار این هیئت به پایان رسیده، ‌لازم می‌داند که موارد ضروری زیر را به اطلاع برساند:

۱- هیات انتخاب، با ‌‌نهایت سرور و امیدواری نسبت به آینده سینمای ایران، آرزو می‌کند کاش مجاز می‌‏بود بیش از ۱۱ فیلم در بخش «نگاه نو» و بیش از ۲۲ فیلم در بخش «سودای سیمرغ» برگزیند.

کیفیت‌های استاندارد و نزدیک به هم فیلم‌های عرضه شده به این دو بخش، هم مایه دلگرمی و شوق همه اعضای‏ این هیات بود و هم دلواپس‏مان می‌‏کرد از نزدیکی روز ارزیابی و گزینش نهایی. ‌با وجود آنکه همدلی و همرایی اعضأ در مورد قریب به اتفاق فیلم‌های هر دو بخش، گزینش آثار با اولویت را آسان می‌کرد، ‌ اما دغدغه برقراری عدالت و انصاف کامل در همه گزینش‌ها از صدر تا ذیل و مبادای بیرون ماندن اثری با ارزش از فهرست نهایی، تا آخرین لحظه‌های این همنشینی چهل و چند روزه همراه تک تک ما بود. ضمن اینکه این هیئت به جرأت ادعا می‌کند که در صورت امکان می‌توانست این دو فهرست را به سادگی و با اطمینان خاطر تا ۳۰ فیلم در بخش «سودای سیمرغ» و ۲۰ فیلم در بخش «نگاه نو» افزایش دهد.

۲- به طریق اولی، ‌ به دلیل تراکم فیلم‌های با ارزش در بخش «سودای سیمرغ»، هیات انتخاب، ‌ برخلاف دوره‌های پیشین جشنواره، نتوانست از فهرست بخش «نگاه نو»، ‌ فیلم و یا فیلم‌هایی را به بخش «سودای سیمرغ» ملحق سازد. چون ورود هر فیلم تازه به این بخش جشنواره، ‌ موجب می‌شد که فیلم با ارزش دیگری از این فهرست بیرون بماند.

۳- همچون سال‌های گذشته و روال مرسوم انتخاب فیلم‌ها در این جشنواره و بسیاری از جشنواره‌های داخلی و خارجی دیگر، هیات انتخاب با تعداد محدودی آثار تکمیل نشده روبرو بود که با ملاحظه بخش‌های آماده که‌گاه فاقد مواردی چون فرآیند تصحیح رنگ و یا صداگذاری کامل و یا فاقد دقایقی نه چندان تعیین کننده از صحنه‌های مختلف هر فیلم بود و با تکیه بر شناخت و تجربه اعضاء خود، ۲ فیلم را برای بخش «نگاه نو» و ۳ فیلم را برای بخش «سودای سیمرغ» برگزید. ولی در مورد چند فیلم دیگر که به این صورت به نمایش در آمدند، قضاوت و اجماع قطعی بر سر کیفیت نهایی‏شان حاصل نشد.

۴- در فهرست اعلام شده بخش «نگاه نو»، «فیلم حکایت عاشقی» به عنوان فیلم اول ذکر شده که پس از بررسی و ارائه گزارش دبیرخانه جشنواره، ‌مشخص شد که سازنده این فیلم، ‌با فیلم دیگری به نام «بشیر» به عنوان کارگردان اول در جشنواره فیلم فجر سال ۱۳۷۳ شرکت کرده است. به همین دلیل این فیلم از بخش «نگاه نو» حذف و فیلم «آزادی مشروط» که واجد بیشترین امتیاز درمیان فیلم‌های بیرون مانده از فهرست بود، ‌جایگزین آن شده است. لازم به تذکر است که فیلم «حکایت عاشقی» در بخش سودای سیمرغ مورد ارزیابی قرارگرفت، ‌ که به فهرست نهایی نیز راه پیدا کرده است.

۵- این هیات برای ایجاد فرصت بیشتر به منظور بروز خلاقیت‌های فیلمسازان جوان‌تر و همچنین جهت ارج نهادن به فیلمسازان پیشکسوت این سینما، با کسب اجازه از این فیلمسازان پیشنهاد کرد که آثارشان به عنوان «خارج از مسابقه» به نمایش در آید، که با همراهی و موافقت دبیر محترم جشنواره این مهم نیز حاصل شد.

از آنجایی که، ‌ هیات انتخاب نخستین گروهی است که مجموعه آثار یکساله سینمایی ایران را مورد دقت نظر و بررسی قرارداده، ‌بنابر این اذعان می‌دارد که فاصله مابین آثار انتخاب شده و انتخاب نشده بسیار کم است و بر همین اساس امیدواریم که فیلم‌های به نمایش درنیامده در جشنواره پس از این روز‌ها به دست فراموشی سپرده نشوند و از حمایت‌های مادی و معنوی ضروری جهت نمایش عمومی در سراسر کشور برخوردار شوند.

و در همین جا از همه مسئولان کشور در همه سطوح درخواست می‌کنیم که ظرفیت‌های این سینمای بالنده و نجیب را جدی گرفته و از هیچ گونه تلاشی در جهت اعتلای بیشتر این سینما فروگذاری ننمایند. همچنین این هیات بر این باور است که جشنواره سی و سوم آغازگر دوران تازه‌ای برای سینمای ایران خواهد بود و عنایت و توجه کامل و دقیق به مجموعه این آثار می‌تواند افق‌های تازه‌ای پیش روی سیاست گذاران، ‌ مسئولان، مدیران و بخصوص دست اندرکاران این سینما بگشاید.

سی و سومین جشنواره بین المللی فیلم فجر بر همه سینماگران و مخاطبان این سینما مبارک باد.

سی و سومین جشنواره فیلم فجر به دبیری علیرضارضاداد ۱۲ تا ۲۲ بهمن برگزار می‌شود.

منبع :http://alef.ir/vdcene8wejh8nfi.b9bj.html?254754

ارسال مطلب به هایپرکلابز

انتخاب كلوب :  
نوع مطلب :
ارسال مطلب