گفتگو با یکتا ناصر,از حاشیه ها تا پیشنهاد برای مطالعه - هایپرکلابز

گفتگو با یکتا ناصر,از حاشیه ها تا پیشنهاد برای مطالعه - هایپرکلابز هایپرکلابز :

یکتا ناصر، جزو بازیگرانی است که از حاشیه دوری می کنند. ترجیح می دهد یک گوشه آرام بنشیند و از دور در جریان اتفاقات سینمایی قرار بگیرد.
این روزها بازی در یک نمایش را تجربه می کند و آن طور که خودش می گوید تجربه شیرین و دل نشینی برایش بوده است. اگرچه مدتی از روز ملی سینما گذشته اما با او درباره این روز تا پیشنهاد برای مطالعه گپ زدیم که می خوانید...


سینمای ملی
واقعا در یک جمله نمی توان سینمای ملی را تعریف کرد. ترجیح می دادم که نکات خوبی را از سینمای ملی به خاطر بیاورم، اگر چه خاطرات گوناگونی به ذهنم می آید. اما تعداد خاطرات و اتفاق هایی که خوب نیستند و من و البته خیلی های دیگر را اذیت می کند متاسفانه بیشتر است.
قرار است تعریف و تمجید درست، به معنای واقعی کلمه از سینمای ملی داشته باشیم، اما شاید خیلی تعریف نباشد.


چیزهایی که من از بخش ملی به خاطر دارم، نکات خوشایندی نیست و ترجیح می دهم که تعریفی نداشته باشم اما فکر می کنم بزرگ ترین نکته مثبت در بخش سینمای ملی، این است که تعداد زیادی از کسانی که در این حوزه فعالیت می کنند، برای زنده نگه داشتن سینمای ملی از جان شان مایه می گذارند. همه تلاش می کنند تا زحمات کسانی که در تمام این سال ها در سینمای ایران کار کرده اند از بین نرود.


از سوی دیگر باز هم ترجیح می دهم در مورد کاستی های سینمای ایران حرفی نزنم، چرا که در تمام این سال ها در همین مورد حرف های زیادی زده و وعده های زیادی داده شده، اما متاسفانه به هیچ کدام از آنها عمل نشده و بیشتر در حدحاشیه و شعار مانده است و هیچ نکته پوشیده دیگری وجود ندارد که من یا فرد دیگری بخواهیم از آنها پرده برداری کنیم. همه، حتی مردمی که شغل شان سینما نیست از این کاستی ها خبر دارند.


دغدغه های اولیه
به عنوان عضو کوچکی از سینما با دیدن فیلم های زیادی تحت تاثیر قرار گرفتم. در دوران کودکی و نوجوانی، آن هم نه به شکل مشخص، با تماشای فیلمی این انگیزه در من ایجاد شد. اما بازیگران همان فیلم ها بدون تاثیر نبودند.
فریماه فرجامی یکی از همین بازیگران بود. من خیلی او را در فیلم های «مادر»، «سرب» و «پرده آخر» دوست داشتم.


همین حالا هم تحت تاثیر بازی های خیلی از بازیگران قرار می گیرم و فکر می کنم یکی از نکات مثبت سینمای ما، بازی های بی نظیری است که روی پرده آنها را می بینیم.
خیلی ها می گویند کاش فلان نقش را من بازی می کردم اما خیلی اهل رویاپردازی نیستم و سعی می کنم در مورد چیزهایی فکر کنم که می توانم در مورد آنها کاری انجام دهم.

قهرمان هایی روی کاغذ
اهل قهرمان بازی نیستم، بازی های خوب بازیگران را تحسین می کنم اما اهل قهرمان بازی و الگو داشتن نیستم. اگر قرار باشد الگو و قهرمان خاصی هم داشته باشم، در کتاب هایی که می خوانم دنبال آنها می گردم. با خواندن داستان ها تخیل خودم را پرورش می دهم.
کتاب و داستان این فرصت را به شما می دهد که بخواهید خودتان را جای فرد دیگری بگذارید یا نقش آن را بازی کنید. وقتی کتابی می خوانم، این فرصت بیشتر برایم فراهم می شود که نقشی را در ذهنم انتخاب کنم و دوست داشته باشم آن شخصیت را بازی کنم.


یکی از مثال های خوبش که امکان بازی کردن آن هم مهیا شد، نمایش «مردگان بی کفن و دفن» است اما اگر قرار باشد خیلی رویاپردازی کنم؛ باید بگویم که دوست دارم نقشی در داستان آناکارنینا داشته باشم.
به دلیل حضور در نمایش مردگان بی کفن و دفن ، نمایشنامه های زیادی می خوانم، به خصوص از ژان پل سارتر. لحظاتی در این نمایشنامه ها ایجاد می شود که خیلی جذاب و دلنشین هستند.


این به جنسیت کاراکتر هایی که این لحظات را برای من ایجاد می کنند، وابسته نیست و گاهی پیش می آید که خودم را جای یکی از آنها بگذارم.

دور از حاشیه
در تمام این سال ها تلاش کرده ام که وارد حاشیه نشوم. این طور نبوده که برای دور بودن از حاشیه نقشه بکشم و برنامه ریزی کنم. اخلاقم این طوری است.
چیزی که حالا هستم، همانی است که سال ها بودنش را تجربه کردم و دوست دارم که باشم. تلاشم این است که فقط فیلم خوب کار کنم و با آدم های حرفه ای در این کار باشم.


به نظرم درگیر شدن با حاشیه ها به کار لطمه خواهد زد و به همین خاطر است که همیشه از آن دور بوده ام. این خصوصیت اخلاقی من است و سعی کردم در عین حال نقش های حاشیه ای را قبول نکنم.
مجموع تمام این اتفاقات است که من را از حاشیه دور نگه داشته است. واقعا طبق نقشه پیش نرفتم. کاری را انجام دادم که فکر می کردم درست است. ذاتا اهل حاشیه سازی نیستم.


یک زبان ویژه
خیلی از آدم ها از همکاری های پی درپی من با منوچهر هادی می پرسند. برای آنها سوال است و سعی دارند که به طور مستقیم یا غیر مستقیم از من بپرسند که چرا چند کار من با کارگردانی منوچهر هادی همراه شده است.
این یک نکته تازه کشف شده نیست، در تمام دنیا این اتفاق می افتد. در سینمای ایران هم این مساله به کرات اتفاق افتاده است. در سینمای جهان خیلی از کارگردانان به شکل متداوم از یک گروه بازیگر یا عوامل پشت دوربین استفاده می کنند. ممکن است با یک فیلم بردار به هر دلیلی راحت تر باشند.


خیلی وقت ها به جای اینکه کاری نقد شود، در مورد پشت صحنه و پیش پرده آن صحبت می شود. برای آنها جذاب تر است. منوچهر هادی جزو آن دسته از کارگردانانی است که بعد از چند همکاری، کار کردن با او برایم راحت تر است.
چرا که هم من به سرعت متوجه می شوم که او چه چیزی از من می خواهد و هم اینکه او در مورد توانایی ها و اندازه مهارت های من به شناخت کافی رسیده است. قطعا بعد از این همه کار کردن با سلیقه های حرفه ای همدیگر آشنا شدیم و اگر در جاهایی به اختلاف نظر هم می رسیم با تعامل و یک زبان مشترک آن را حل می کنیم.


از همکاری با او به نتایج خوبی رسیدم و کار تمام شده برایم جذاب بود. به نظر من این اتفاق درباره بازیگران دیگر هم وجود دارد. بعضی ها با عوامل و گروهی خاص احساس راحتی بیشتری داشته و بیشتر با هم کار می کنند.

تصویر و اجرا
کار تصویر و نمایش، تفاوت های زیادی باهم دارند. کسی که تئاتر کار می کند باید به نکات متفاوتی توجه کند. اما با وجود این تفاوت ها باید به نکته های تکنیکی هم توجه کنیم. راستش به نظرم آدم ها؛ یا بازیگران خوبی هستند یا نیستند.
اما ممکن است به دلایلی بازیگری در تصویر بهتر از تئاتر ظاهر شود اما به شکل عام چیزی را عوض نمی کند یعنی اگر تو بازیگر خوبی باشی، هم در تئاتر خوب هستی و هم در تصویر.
ممکن است گاهی نقشی به وجود بیاید که اساسا برای تو مناسب نباشد که به نظر من یک بازیگر باهوش می تواند تشخیص دهد که چه نقشی مناسب اوست و اگر نقشی با احوالات و مهارت های او هم خوانی نداشته باشد، آن را قبول نمی کند. به هر حال برای من کار تصویر و تئاتر تفاوت بنیادی ندارند.
دغدغه کارگردانی
تا همین امروز، هیچ وقت دغدغه کارگردانی نداشته ام. به طور جدی به این مقوله فکر نکرده ام و شاید بزرگ ترین دلیل آن این است که هنوز از بازیگری لذت می برم.
لذت های کشف شده و نشده زیادی در این مقوله وجود دارد و برای من بازیگری خیلی جذاب است. شاید اگر در یک برهه زمانی، به این نتیجه برسم که دیگر نقش های خوبی برای من وجود ندارد یا اینکه دوست داشته باشم فضاهای جدیدی را تجربه کنم، ترجیح می دهم سراغ نوشتن بروم تا کارگردانی.


فکر می کنم کارگردانی اعصاب فولادین و قدرت تحمل بالایی نیاز دارد که بتوانی عده زیادی را وارد جبهه فکری خودت بکنی و آنها را با خودت همسو کنی!
من خیلی حوصله سر و کله زدن با آدم ها را ندارم و برای من کلنجار رفتن با آدم ها و قانع کردن شان سخت است و در خودم چنین چیزی را نمی بینم.


کارمان سخت است
نمایش مردگان بی کفن و دفن، متن معروفی از ژان پل سارتر است و همین نکته به خودی خود، کار ما را خیلی سنگین می کند. متنی که خیلی از هنرمندان آن را روی صحنه برده اند یا اینکه مردم قبل از اینکه اجرا را ببینند، نمایشنامه را خوانده اند و همین ذهنیت قبل از اجرا، کار ما را سخت می کند.


در عین حال باید به متن و آن نویسنده بزرگ وفادار باشیم و هم اینکه بتوانیم در چارچوب تئاتر خودمان کاری را انجام دهیم که فکر می کنیم درست است.
فضای کار، در بیشتر اوقات تلخ و تاثیرگذار است و ما سعی داریم کار آبرومندانه ای را روی صحنه ببریم؛ به خصوص اینکه همان طور که می دانید، آخرین اجرای این نمایشنامه را زنده یاد استاد سمندریان سال 58 روی صحنه برده است.

سینما از کتاب می آید
با کتاب خواندن باید آشتی کنیم تا بتوانیم از موبایل ها و دنیای مجازی دور شویم. نمی توان از گوشی های هوشمند برای همیشه دور شد چون آن ها هم وسایلی هستند که این روزهادر حوزه ارتباطات کمک زیادی به ما می کنند.
اما خیلی اوقات زیاده روی است و باید زمان کمتری را صرف آن کرد و یک جایگزین کنارش گذاشت. خیلی ها عقیده دارند که با حضور در شبکه های مجازی می توانند اطلاعات لازم را در هر زمینه از اخبار اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی گرفته تا مسائل سرگرم کننده به دست آورند.


اما خیلی از اوقات این اطلاعات قابل استناد نبوده و صحیح نیستند. بنابراین فرصت ها را می توان به شنیدن موسیقی خوب، دیدن فیلم های ارزشمند و مطالعه کتاب های خوب اختصاص داد.


کتاب های زیادی این اواخر خوانده ام. یکی از کتاب هایی که دوست دارم برای خواندن پیشنهاد دهم، نمایشنامه ای با عنوان «شیطان و خدا» از ژان پل سارتر است.
ارتباط خیلی خوبی با این کتاب برقرار کردم و آن را دوست داشتم. در مورد فضای این نمایشنامه حرفی نمی زنم و فکر می کنم این طوری کنجکاوی همه برای خواندن این کتاب برانگیخته می شود. توضیح نمی دهم؛ چرا که فکر می کنم در حق کتاب خیانت می کنم و داستان را لو می دهم.


برترین های سینمای ایران
سینمای ایران فیلم های خوبی را در طول تمام این سال ها تولید کرده است و فکر می کنم در همین لحظه نمی توان فهرست دقیقی از اسامی بهترین فیلم های تاریخ سینمای ایران آورد.
خیلی از فیلم ها به دلیل مطرح شدن بیشتر در خاطرمان مانده اند و طبیعی است که آنها را زودتر اسم ببریم اما امکان پذیر نیست که فهرست دقیقی از بهترین فیلم های تاریخ سینمای ایران را بگویم. طبیعتا فیلم های اصغر فرهادی در این فهرست قرار می گیرند؛ فیلم های خوبی که بازتاب جهانی داشته اند.


این فیلم ها در طول این سال ها آبروی سینمای ایران بوده اند و خیلی هادوستشان دارندو من هم از آنها مستثنا نیستم و برای این فیلم ها احترام قائلم. اما در نهایت ترجیح می دهم که اسمی از فیلم خاصی نبرم .
در مورد کارگردان های برتر سینمای ایران باید بگویم که اصغرفرهادی، کیانوش عیاری و زنده یاد علی حاتمی حتما جزو سه کارگردان برتر سینمای ایران هستند.


علی حاتمی در فهرست قریب به اکثر سینماگران ایرانی به عنوان کارگردان برتر سینمای ایران قرار دارد.دلایل مختلفی هم دارد؛اول اینکه سینمای او خیلی ملی و شرقی است و اصولا فیلم هایش ویژگی مخصوص به خودشان را دارند و خیلی جریان ساز بوده اند.
دوم اینکه اتفاق های مهمی در سینمای او رخ داده است، جدای از اینکه هر یک از ما کدام یک از فیلم های او را دوست داریم و با کدام ارتباط نزدیک تری برقرار می کنیم، او سبکی در سینما دارد که در عین حال هم دلنشین است و هم هنری و شاعرانه.

ساير تصاوير

گفتگو با یکتا ناصر,از حاشیه ها تا پیشنهاد برای مطالعه - هایپرکلابز گفتگو با یکتا ناصر,از حاشیه ها تا پیشنهاد برای مطالعه - هایپرکلابز گفتگو با یکتا ناصر,از حاشیه ها تا پیشنهاد برای مطالعه - هایپرکلابز
منبع :http://www.persianpersia.com/artandculture/adetail...

ارسال مطلب به هایپرکلابز

انتخاب كلوب :  
نوع مطلب :
ارسال مطلب