تشییع پیکر سینماگر پیشکوست هادی مشکات- هایپرکلابز

تشییع پیکر سینماگر پیشکوست هادی مشکات- هایپرکلابز هایپرکلابز :

به گزارش ایران فیلم به نقل از مهر:مراسم تشییع پیکر زنده‌یاد هادی مشکات تهیه کننده پیشکسوت سینما بدون حضور مدیران سینمایی برگزار شد.
صبح امروز یکشنبه ۲۴ مهرماه مراسم تشییع پیکر زنده‌یاد هادی مشکات تهیه کننده پیشکسوت سینمای ایران در ساختمان شماره ۲ خانه سینما با حضور جمعی از هنرمندان برگزار شد.

در این مراسم که هیچ کدام از مدیران دولتی حضور نداشتند و تنها مهدی مسعودشاهی از مدیران سابق سینمای ایران حضور داشت، کامران ملکی از اعضای هیات مدیره خانه سینما گفت: زمانی که خدا می خواهد آدم ها را اندازه بگیرد متر را دور قلب آن ها قرار می دهد، امروز هم برای تشییع پیکر کسی به اینجا آمده ایم که قلب بزرگی داشت. زمانی که زنده یاد مشکات در بیمارستان بستری شد هنرمندان با شنیدن این خبر به ملاقات او آمدند. همچنین حجت الله ایوبی رییس سازمان سینمایی به نمایندگی از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به دیدن او آمد. علاوه بر آن، وزارت کار و امور اجتماعی بعد از شنیدن خبر بستری شدن او در بیمارستان همه شرایط مناسب را برای او فراهم کرد اما عمر دست خداست و ما امروز برای وداع با یک مرد بزرگ دور هم جمع شده ایم.

در ادامه مراسم غلامرضا موسوی بیان کرد: درباره زنده یاد مشکات صحبت کردن مشکل نیست چون شخصیت بسیار محترمی بود که همه زندگی خود را برای سینمای ایران گذاشت. او با سرمایه شخصی خود آثار ماندگاری از جمله «میرزا کوچک خان» را به سینمای ایران تقدیم کرد. او آدم صنفی بسیار منظمی بود و همیشه در جلسات صنف حضور داشت، البته این اواخر به دلیل کهولت سن نمی توانست فعالیت زیادی داشته باشد.

خسرو امیرصادقی از تهیه کنندگان سینمای ایران توضیح داد: طبیعت و ذات ایرانی ها این است که در لحظه تشییع پیکر افراد می گوییم آن فرد انسان خوبی بود و این عادت ما شده است اما زنده یاد مشکات همیشه انسان خوبی بود و در واقع باید بگویم که یک انسان خوب با شرافت انسانی از میان ما رفت. همیشه به من می گویند حرف نزن، در جشن یا در مراسم های وزارت ارشاد و یا مراسم نقد و بررسی حرف نزن. پس چه زمانی باید حرف بزنم؟ به همین دلیل امروز می گویم که جای تاسف است برای تشییع پیکر کسی که زندگی خود را برای ساخت فیلم های انقلابی گذاشت تنها تعداد اندکی حضور داشته باشند و یکی از مدیران سینمایی هم در این مراسم حضور نداشته باشد.

وی ادامه داد: هادی مشکات خانه یک میلیارد تومانی خود را فروخت تا برای سینمای ایران فیلم بسازد و امروز این استقبال ما است از کسی که عمر و زندگی خود را برای سینما گذاشت. آیا آقایان مسئول سینما شده است که یک دست گل برای او بفرستند و یا از او تقدیر کنند؟ آنها تنها از کسانی یاد می کنند که شهرت دارند و تبدیل به چهره شده اند، افرادی که مدیران می توانند کنار آن ها ایستاده و عکس بگیرند. همین جا درخواست می کنم که از بازی های سیاسی دست بکشند و حرمت سینما و سینماگران را نگه دارند چرا که روزی نوبت همه ما می شود و عزرائیل هیچکدام از ما را فراموش نمی کند.

محمد بانکی از جمله سینماگران ایران در ادامه این مراسم گفت: بیش از ۵۰ سال است که با زنده یاد مشکات همکاری داشتم و هردو کار خود را از عکاسی آغاز کردیم. زنده یاد مشکات سرمایه بسیار زیادی داشت که همه آن را برای سینما هزینه کرد، کسی به اندازه او برای این سینما سرمایه نیاورد و فیلم های بزرگ و ماندگاری نساخت. در طول این سال ها حتی یک بار هم ندیدم که کسی از او در خانه سینما شکایت کند و بگوید دستمزد من را نداده است. او همیشه به دنبال کارهای جدید بود و همین یک ماه پیش بود که به من گفت می خواهد یک تله فیلم جدید را شروع کند.

جمشید حیدری از دیگر سینماگران حاضر در این مراسم بیان کرد: زنده یاد مشکات دین خود را به سینمای ایران ادا کرد اما سینمای ایران همیشه به او بدهکار می ماند. امروز تنها از میان مدیران سینمایی، مهدی مسعودشاهی حضور دارد که البته از مدیران سابق سینمای ایران به شمار می رود. زنده یاد مشکات یک انسان بسیار شریف بود، من احساس می کنم که برای بار دوم پدر خود را از دست داده ام. همکاری من و مشکات برای اولین بار در سال ۵۷ بود که فیلم سینمایی «کرکس ها می میرند» را ساختیم. همچنین فیلم سینمایی «مرز» اولین فیلم دفاع مقدس را با یکدیگر ساختیم. از این فیلم سینمایی ۴ هزار کپی زده شد و در همه مراکز از جمله مساجد در سراسر کشور به نمایش گذاشته شد اما حتی یک ریال هم هزینه این کپی ها را به او پرداخت نکردند.

مهدی مسعودشاهی نیز در این مراسم گفت: زنده یاد هادی مشکات از افراد دلسوز سینمای ایران به شمار می رفت و تمام زندگی خود را صرف سینما کرد، من از سال ۵۲ در کنار او بودم و دوست نداشتم امروز در چنین شرایطی در کنار او باشم. زنده یاد مشکات کارهای بسیاری برای سینمای ایران کرد و در سال های اول انقلاب ایثارگرانه برای سینمای ایران زحمت کشید. آرزو می کنم همانند او که برای فرهنگ و هنر کشور ایثارگرانه قدم برداشت، ما نیز برای هنر کشور قدم برداریم تا سینمای ایران سرافراز بماند.

مجید قاری زاده عکاس سینما نیز بیان کرد: یک هفته قبل از اینکه مشکات به بیمارستان برود او را دیدم و خبر از کار جدید خود داد او یک تهیه کننده بسیار فعال بود که حتی در سن ۹۰ سالگی باز هم به دنبال تولید فیلم بود و این تلاش برای من بسیار ارزشمند است.

حبیب اسماعیلی از جمله تهیه کنندگان سینمای ایران توضیح داد: با توجه به تمام فعالیت ها و تلاش هایی که برای سینمای ایران انجام داد، امروز باید یک دفتر بزرگ سینمایی به نام او در سینمای ایران وجود داشت اما این روزها تنها امکانات دولتی برای ساخت فیلم به دست افراد خاصی می رسد. دولت باید از افراد و هنرمندانی که واقعا در شرایط بدی قرار دارند حمایت کند. درخواست ما به عنوان سینماگر این است که سیاستگذاری سینمای ایران به سمت حمایت از معیشت هنرمندان برود.

در پایان مراسم لاله مشکات با بیان اینکه آثار تولید شده توسط زنده یاد مشکات همیشه باعث افتخار خانواده او است، از همه کسانی که در این مراسم حضور داشتند تشکر کرد.

مراسم یادبود زنده یاد هادی مشکات سه شنبه ۲۶ آبان ماه ساعت ۱۵:۳۰ تا ۱۷ در مسجد الجواد برگزار می شود. پیکر این تهیه کننده پیشکسوت سینما در قطعه هنرمندان به خاک سپرده می شود.

منبع :http://news.iranfilm.com/%D8%AA%D8%B4%DB%8C%DB%8C%...

ارسال مطلب به هایپرکلابز

انتخاب كلوب :  
نوع مطلب :
ارسال مطلب

سایر مطالب از محمد حسين رضايي

رقیبان فیلم سینمایی «محمد رسول‌الله(ص)» در جوایز گلدن گلوب
نامزدهای خرس طلای برلین به صف شدند
در این مقاله ۷ آکواریوم برتر دنیا را به شما معرفی می کنیم
هشتاد و هشتمین دوره مراسم اهدای جوایز اسکار
کمتر از ۴۵ روز به برگزاری سی و چهارمین جشنواره تئاتر فجر
پرنده‌‌باز اینیاریتو یک کمدی درام سیاه
میزان فروش سینماهای چین در ۱۱‌ ماه سال‌جاری میلادی
لیوک نماینده فستیوال بین المللی فیلم برلین در تهران!
بیست و هفتمین دوره جشنواره فیلم پالم اسپرینگز
فیلم «سایه روشن» از ۲۲ آذر ماه در سینماهای گروه «هنر و تجربه»
حذف تصاویر مربوط به جان بویگا بازیگر سیاهپوست از پوستر فیلم «جنگ ستارگان» جنجال آفرید
مسعود ردایی گفت: پایان تصویربرداری «عالیجناب» طی روزهای آینده
یکصد و چهلمین برنامه سینماتک خانه هنرمندان ایران
فیلم کوتاه «روز قضاوت» به کارگردانی کریم امینی
فیلم جدید علیرضا داودنژاد با نام «فراری»
برادران کوئن در سال ۲۰۱۱ با فیلم به یادماندنی شجاعت واقعی
دانیل وو و فیلم‌های «درون سرزمین‌های بد»
معرفی آثار برتر سال ۲۰۱۵ از سوی انجمن ملی بازبینی فیلم آمریکا
گفتگو با بازیگر معمای شاه
«حکایت عاشقی» دو جایزه از جشنواره فیلمخانه آسیا دریافت کرد