شبكه مستند اتفاق بزرگي را رقم زد - هایپرکلابز

فاطمه مطلق 7 سال پیش
شبكه مستند اتفاق بزرگي را رقم زد - هایپرکلابز هایپرکلابز :

شبکه مستند سیما در راستای ارتقاء فیلم مستند در کشور و برقراری تعامل میان مخاطبان و فعالان شبکه، نخستین جلسه اتاق شمس را با حضور مهم ترین افراد سینمای مستند کشور که برای اولین بار دور هم جمع می شدند، برگزار کرد. جلسه اتاق شمس با حضور امیر تاجیک مدیر شبکه، سیدمحمدمهدی طباطبایی نژاد رییس مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی فرید فرخنده کیش مدیرعامل انجمن سینمای جوان و اساتیدی چون محمدرضا اصلانی، محمدعلی فارسی، نادر طالب زاده دبیر جشنواره مردمی فیلم عمار و مهرداد اسکویی برگزار شد.
همچنین چهره های تاثیرگذاری چون مرتضی رزاق کریمی مسئول بخش مستند سی و چهارمین جشنواره فیلم فجر، سعید رشتیان رییس انجمن تهیه کنندگان سینمای مستند، ارد زند رییس هیأت مدیره انجمن مستندسازان، محمد آفریده کارشناس و تهیه کننده، علیرضا کریمی صارمی، محمدرضا بهشتی منفرد مدیر انجمن سینمای جوانان استان تهران، سعید توکلیان معاون فرهنگی و آموزش انجمن سینمای جوانان ایران، مهرداد زاهدیان مستندساز و حمید دهقان پور مدرس سینما از جمله حاضران در این جلسه بودند.
لزوم جذب سرمایه گذار و بهره گیری از اساتید مستند
تاجیک گفت: مراکز متولی سینمای مستند در کشور محدود است و همه از بودجه دولتی استفاده می کنند که چندان زیاد هم نیست اما همراهی و همکاری این نهادها به بالندگی و پویایی جریان سینمای مستند کمک می کند.
وی تأکید کرد: باید بستر مناسبی فراهم شود تا دامنه تجربیات اساتید عرصه مستند در اختیار فیلمسازان جوان و خلاق که علاقمند به آموزش و عرضه آثارشان هستند، قرار بگیرد. از این رو شبکه مستند با راه اندازی اتاق شمس تلاش می کند با همکاری همه عناصر تاثیرگذار در این حوزه به ارتقا کیفی سینمای مستند و فرهنگ این سینما یاری رساند.
فرهنگ؛ مهم ترین کالا
محمدرضا اصلانی نیز در سخنانی گفت: امیدوارم بتوانیم با کمک مدیریت جوان شبکه مستند سهم بالایی در کم کردن فشارها داشته باشیم. چرا که فیلمسازان ما دچار فشار چند جانبه ای همچون مشکلات مالی و... هستند.
وی ادامه داد: ظرفیت فیلمسازی در شهرستان ها بسیار بیشتر از تهران است اما این افراد نادیده گرفته می شوند. مهم ترین کالای ما فرهنگ است، اگر روی این کالا کار کنیم موفقیت های بسیاری در انتظار ما خواهد بود.
مدیوم اصلی مستند تلویزیون است
همچنین طباطبایی نژاد با اشاره به توافقات مرکز گسترش با شبکه مستند و رابطه مستمر و موثر فی ما بین، برگزاری جلسه اتاق شمس را یک اتفاق مثبت دانست و گفت: افق مطلوب برای یک شبکه تلویزیونی در سطح بین المللی، کمترین میزان درگیری با تولید و بیشترین تلاش برای انتخاب و دریافت آثار مناسب است.
وی تأکید کرد: حضور مجموعه ای از اساتید در کنار تولیدات شبکه مستند اتفاق مثبتی است. بدون تعارف برای فیلم مستند همه بازارها روی هم دیگر 20درصد هم نمی شود و مدیوم اصلی مستند تلویزیون است. بدون تلویزیون وضعیت مستند فاجعه است. خانه واقعی سینمای مستند تلویزیون است و همه ما اگر تلاشی می کنیم برای تلویزیون است. بنابراین باید تقسیم وظایفی درستی صورت بگیرد.
خرید رایت آثار مستند توسط تلویزیون
فرید فرخنده کیش نیز با تشکر از همکاری های دوطرفه در دوره جدید، بر لزوم توجه شبکه مستند به بخش تأمین و خرید آثار مستند به جای تولید گران تر تأکید کرد.
برنامه ریزی برای حضور در بازارهای بین المللی و تولیدات مشترک جهانی
در ادامه مرتضی رزاق کریمی مسئول بخش مستند سی و چهارمین جشنواره فیلم فجر، بیان کرد: نظام تولید باید استاندارد باشد و به مستند به عنوان کالای کاملا صنعتی نگاه شود. در این زمینه باید برای تولید مشترک بین المللی گام برداشت. در چنین نظامی باید تهیه کنندگان حرفه ای که البته تعدادشان کم است، محور باشند.
وی افزود: مشارکت باید از بخش طرح و ایده آغاز شود و در این زمینه راه اندازی یک شورای طرح و ایده ضروری به نظر می رسد تا دچار شتاب زدگی نشویم و از اکنون برای دو سال دیگر به فکر حضور در بازار بین المللی باشیم.
صدای اهالی مستند را به گوش همه برسانیم
محمدعلی فارسی نیز یکی از وظایف اساسی شبکه مستند را دور هم جمع کردن همین افراد معرفی و اظهار کرد: همین که مهم ترین افراد حوزه مستند دور هم جمع شده اند و دنبال راهکار می گردند اتفاق خوبی است. باید صدای اهالی مستند به گوش همه برسد و مستند هم سهمی از مملکت داشته باشد. چرا که حتی برای تبلیغ و تبیین اهداف یک وزارتخانه نیز مستند از همه چیز مهم تر است.
وی تصریح کرد: تلویزیون باید بازتاب دهنده همه اتفاقات حوزه مستند باشد. آنتن مهم ترین قدرت است و اصلا سینمای مستند باید دارای یک برنامه مستقل شبیه «هفت» باشد. حرف بزرگان سینمای مستند همچون استاد اصلانی باید به گوش دیگران برسد. همه ما باید از تلویزیون حمایت کنیم و بعد از تلویزیون بخواهیم حامی ما باشد.
حرف های متولیان مستند بلند بلند از تلویزیون پخش شود
نادر طالب زاده جمع شدن این افراد دور هم را بسیار ارزشمند خواند و گفت: کاش می شد این حرف ها را بلند بلند از تلویزیون پخش کرد و جمع بندی این سخنان و پخش آنها اتفاق بسیار خوبی می شد.
وی همچنین اشاره هایی به نقش مهم انقلاب اسلامی ایران در اخبار جهان داشت و راه اندازی شبکه های مهم خبری و تقویت های بخش های دیگر خبری در تلویزیون های دنیا را ناشی از تحولات جمهوری اسلامی و اتفاقاتی چون تصرف سفارت آمریکا دانست.
دبیر جشنواره مردمی فیلم عمار با اشاره به هدف شبکه مستند که باید رویکرد تولیدات آن انتقادی باشد به تاثیر بازگویی واقعیت ها در رفع کاستی ها مشکلات کشور اذعان کرد.
سینمای مستند نباید خنثی باشد
ارد زند رییس هیأت مدیره انجمن مستندسازان نیز تأکید کرد: سینمای مستند اجتماعی نباید خنثی باشد، چون موضوعات خنثی بیننده ندارد و کسی روی آن سرمایه گذاری نمی کند. البته نقد و سیاه نمایی هم مدنظر نیست بلکه تنویر افکار عمومی باید در رأس قرار بگیرد.
شناسایی آثار بین المللی با قابلیت پخش داخلی
در ادامه اسکویی از تلاش برای خرید رایت تلویزیونی فیلم ها و تاسیس صندوق حمایت از مستندسازان به عنوان اقدامات مثبتی که در اتاق شمس صورت خواهد گرفت نام برد و افزود: بهتر است فیلمسازانی برای شناسایی فیلمهای بین المللی مناسب برای پخش در تلویزیون اقدام کنند.
شبکه مستند نگران تولید خوب نباشد
رشتیان با بیان اینکه شبکه مستند می تواند با همکاری مرکز گسترش و انجمن سینمای جوان در امر تولید و آموزش، به نقش اصلی خود یعنی ساماندهی پخش بپردازد، اظهار کرد: شبکه مستند نباید نگران تولید خوب باشد و این وظیفه را برعهده دیگران بگذارد و به جدول پخش بیش از پیش اهمیت بدهد.
همکاری سه قطب اصلی مستندسازی در کنار هم نتایج بزرگی به دنبال دارد
علیرضا کریمی صارمی ، تصریح کرد: شبکه مستند سیما، مرکز گسترش و انجمن سینمای جوان باید همسو با هم کار کنند و فعالیت های موازی نداشته باشند تا بتوانند در کنار هم فعالیت های بزرگی انجام دهند و نتایج بزرگی بگیرند.
محمد آفریده نیز در سخنانی گفت: در شرایط فرهنگی حاضر با توجه به مقتضیات موجود، هیچ راهی به جز در کنار هم بودن ظرفیت های این کشور برای آبادانی و توسعه وجود ندارد. باید قدر فرصت ها را دانست و همه دست اندرکاران، همدلانه و با هم برای تحقق آرزوهای فرهنگی این ملت و این کشور تلاش مضاعف داشته باشیم.
شبکه مستند اتفاق بزرگی را رقم زد
سعید توکلیان معاون فرهنگی و آموزش انجمن سینمای جوانان ایران نیز در سخنانی گفت: در 30 سال فعالیتم همواره در تلاش بودم تمام اساتید را دور هم جمع کنم، اکنون تمام مدیران و تصمیم گیران و اساتید حوزه مستند دور هم جمع شده اند و این اتفاق بزرگی است. تلویزیون یک دانشگاه است و باید سفارش دهنده باشد و تولید و آموزش را به نهادهای دیگر بسپارد.
مستند باید یک رشته تحصیلی باشد
حمید دهقان پور مدرس سینما در ادامه این نشست در سخنانی یادآور شد: آموزش یکی از موثرترین شیوه هایی است که می تواند برای شکوفا شدن استعدادهای نهفته و ارتقای سینمای مستند موثر باشد اما نیاز است ما دوره کارشناسی یا کارشناسی ارشد مستند را راه اندازی کنیم در حالی که در دانشگاه صداوسیما تنها 4 واحد مستند داریم و این یک فاجعه است.
ایجاد نظام موثر برای ارتباط مستمر متولیان مستند
مهرداد زاهدیان مستندساز نیز در ادامه وظیفه اصلی شبکه مستند را جمع آوری و پخش آثار دانست و یادآور شد: تلویزیون باید فضای آموزشی را ایجاد کند. تلویزیون قدم اول برای نهادینه کردن نظام موثری برای ارتباط درست بین متولیان مستند سینمای ایران خواهد بود.
در انتها حاضران با استقبال از راه اندازی اتاق شمس آمادگی خود برای همکاری و مشارکت در استمرار فعالیت های اتاق شمس را اعلام کردند.

منبع :http://hyperclubz.com

ارسال مطلب به هایپرکلابز

انتخاب كلوب :  
نوع مطلب :
ارسال مطلب