ستاره‌های زن سینمای ایران که هنوز سیمرغ نگرفته‌اند- هایپرکلابز

فاطمه مطلق 7 سال پیش
ستاره‌های زن سینمای ایران که هنوز سیمرغ نگرفته‌اند- هایپرکلابز هایپرکلابز :

تاکنون سی‌ و سه دوره از جشنواره فیلم فجر برگزار شده و بازیگران زیادی سیمرغ‌ها و لوح افتخار را به خانه خود برده‌اند. اما در این سی ‌و سه دوره کسانی هم بوده‌اند که شاید در دوره‌های متمادی نام آن‌ها در میان نامزدهای جشنواره فیلم فجر به چشم خورده است، اما جایزه‌ای کسب نکرده‌اند. تعدادی از بازیگران نیز به امید کسب سیمرغ بلورین بوده‌اند، اما هیچ وقت نامزد نشده‌اند.

در این گزارش 10 دوره اخیر جشنواره فیلم فجر (1394-1384) را برگزیدیم تا با نگاهی گذرا ببینیم کدام بازیگر زن سینمای ایران در این سال‌ها جایزه‌ای کسب نکرده است.

در یک دهه گذشته، ستاره‌هایی چون لادن مستوفی، افسانه بایگان، بیتا فرهی، آنا نعمتی، رؤیا تیموریان، طناز طباطبایی، شقایق فراهانی، نیوشا ضیغمی، لادن طباطبایی و الناز شاکردوست، جزو بازیگرانی بودند که سیمرغ بلورین روی شانه‌هایشان ننشست. با این توضیح که تعدادی از این بازیگران در دوره‌های پیش از سال 1384 نیز نامزد دریافت سیمرغ بلورین جشنواره فجر بوده‌اند.

دوره بیست و چهارم (1384):

دوره بیست و چهارم آهو خردمند برای بار سوم نامزد بهترین بازیگر نقش مکمل زن برای فیلم "ستاره‌ها" به کارگردانی فریدون جیرانی شد، اما باز هم جایزه به او تعلق نگرفت. این بازیگر سینما در سه دوره بیست و دوم، بیست و سوم و بیست و چهارم جشنواره فیلم فجر کاندید بازیگری در رشته‌های بهترین بازیگر نقش اول زن و نقش مکمل بود که شانس بردن سیمرغ را نداشت.

در این دوره مهتاب نصیرپور برای فیلم "به نام پدر" به کارگردانی ابراهیم حاتمی‌کیا توانست جایزه نقش مکمل زن را دریافت کند. از دیگر نامزدها می‌توان به نیره فراهانی برای فیلم "تقاطع" اشاره کرد.

در بخش بهترین بازیگر نقش اول زن هدیه تهرانی برای فیلم "چهارشنبه‌سوری" سیمرغ بلورین را به دست آورد.

اما از دیگر نامزدها باید به گلاب آدینه برای فیلم "وقتی همه خواب بودند"، هانیه توسلی برای فیلم "زمان می‌ایستد"، رؤیا نونهالی برای فیلم "عصر جمعه"، نیوشا ضیغمی برای فیلم "شوریده" و افسانه بایگان برای فیلم "کافه ستاره" اشاره کرد.

بایگان نیز در نهمین جشنواره فیلم فجر برای بازی در فیلم "خواهران غریب" دیپلم افتخار کسب کرد و هرگز سیمرغ را به خانه نبرد.


لادن طباطبایی

دوره بیست و پنجم (1385):

دوره بیست و پنجم جشنواره فیلم فجر با حواشی درباره نمایش فیلم "سنتوری" به کارگردانی داریوش مهرجویی همراه بود.

این حواشی اگرچه منجر به اکران کوتاه‌مدت این فیلم شد، اما در بخش سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول زن هم به نظر می‌رسد که انتخاب هیئت‌داوران باز هم درست تصمیم گرفته بودند. باران کوثری برای بازی خوب خود در دو فیلم "خون بازی" و نیز "روز سوم" سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول زن را به دست آورد.

از دیگر نامزدهای این بخش می‌توان به بیتا فرهی برای فیلم "خون بازی"، پریوش نظریه برای فیلم "تک‌درخت‌ها" و رؤیا تیموریان برای فیلم "گوشواره" اشاره کرد.

البته فرهی هم از جمله بازیگرانی بود که با فیلم‌های مختلفی نامزد سیمرغ بلورین در دوره‌های متمادی جشنواره فیلم فجر بود. این بازیگر تنها برای بازی در فیلم "هامون" به کارگردانی داریوش مهرجویی دیپلم افتخار کسب کرد. او برای فیلم‌های "کیمیا"، "خانه‌ای روی آب" و برای "در انتظار معجزه" تنها کاندید سیمرغ بلورین بود.

در بخش بهترین بازیگر نقش مکمل زن هم جایزه به پانته‌آ بهرام برای فیلم "بچه‌های ابدی" تعلق گرفت. از دیگر نامزدهای این بخش بیتا فرهی برای فیلم "خون بازی" و پریوش نظریه برای فیلم "پاداش سکوت "بود.

دوره بیست و ششم (1386):

در دوره بیست و ششم فیلم فجر هم تعداد نامزدها در بخش بهترین بازیگر نقش اول زن تنها سه نفر بود. در این بخش هنگامه قاضیانی بازیگری که تازه‌وارد ایران شده بود و در فیلم "به همین سادگی" به کارگردانی رضا میرکریمی به ایفای نقش پرداخته بود، سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول زن را با خود به خانه برد.

علاوه بر قاضیانی از دیگر نامزدهای این بخش می‌توان به الناز شاکردوست برای فیلم "باد در علفزار می‌پیچد" و گلشیفته فراهانی برای فیلم‌های "دیوار"،‌"همیشه پای یک زن در میان است" اشاره کرد. البته فراهانی بعد از بازی در فیلم‌های خوبی که در کارنامه‌اش داشت می‌توانست این جایزه را او به خانه ببرد، اما تصمیم هیئت‌داوران چیز دیگری بود.


افسانه بایگان

در بخش بهترین بازیگر نقش مکمل زن نیز مهتاب نصیرپور برای فیلم "فرزند خاک" جایزه را کسب کرد. از دیگر نامزدهای این بخش افسانه بایگان برای فیلم "کنعان"، مریم بویانی برای فیلم "محیا"، نیره فراهانی برای فیلم "به همین سادگی" و نیز نیوشا ضیغمی برای فیلم "حس پنهان" بودند که به نظر می‌رسید این جایزه می‌توانست به افسانه بایگان بازیگر قدیمی سینما تعلق بگیرد که پیش از این هم کاندید سیمرغ بلورین در دوره‌های پیشین جشنواره فیلم فجر شده بود.

دوره بیست و هفتم (1387):

دوره بیست و هفتم جشنواره فیلم فجر با فیلم خوب "درباره الی.." به کارگردانی اصغر فرهادی همراه بود، اما در بخش بهترین بازیگر نقش اول زن لیلا حاتمی برای بازی در فیلم "بی‌پولی" سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول زن را کسب کرد. از دیگر نامزدهای این بخش می‌توان به ترانه علیدوستی برای فیلم " تردید"، مونا احمدی برای فیلم "کودک و فرشته" فریده فرامرزی برای فیلم "صندلی راحتی" و باران کوثری برای فیلم "حیران" اشاره کرد.

در بخش بهترین بازیگر نقش مکمل زن، مهتاب کرامتی برای فیلم "بیست" توانست بهترین جایزه این بخش را به دست آورد. مریلا زارعی برای فیلم "درباره الی"، پگاه آهنگرانی برای فیلم " زادبوم"، طناز طباطبایی برای فیلم " صداها" و لیلا زارع برای فیلم "پستچی همیشه دو بار زنگ می‌زند" از جمله نامزدهای این بخش بودند. پگاه آهنگرانی نیز در این چند سال تنها برای بازی در فیلم "دربند" سیمرغ بلورین نقش دوم زن را کسب کرده است.

دوره بیست و هشتم (1388):

در بیست و هشتمین دوره از جشنواره فیلم فجر، در بخش بهترین بازیگر نقش اول زن نگار جواهریان برای فیلم " طلا و مس" توانست سیمرغ بلورین را به خانه ببرد.

لیلا حاتمی برای فیلم "چهل‌سالگی"، هدیه تهرانی برای فیلم "هفت دقیقه تا پاییز" مریلا زارعی برای فیلم "کیفر" و لادن مستوفی برای فیلم "تسویه‌حساب" کاندید شده بودند. البته خیلی‌ها بر این باور بودند که هدیه تهرانی برای فیلم "هفت دقیقه تا پائیز" سیمرغ خواهد گرفت که این اتفاق رخ نداد.

جایزه بهترین بازیگر نقش دوم زن در این دوره به شیرین یزدان‌بخش برای فیلم "لطفاً مزاحم نشوید "رسید.

مهناز افشار برای فیلم "تسویه‌حساب"، آنا نعمتی برای فیلم "آل "، سلیمه رنگزن برای فیلم "عصر روز دهم" و آزیتا حاجیان برای فیلم "کیمیا و خاک" کاندید شده بودند. آنا نعمتی از جمله بازیگرانی است که تاکنون برای فیلم‌هایی چون "انارهای نارس"، "یکی می‌خواد باهات حرف بزنه"، "برف روی شیروانی داغ" و "آل" نامزد دریافت جایزه بازیگری جشنواره فیلم فجر بوده اما هیچ جایزه‌ای را کسب نکرده است.

دوره بیست و نهم (1389):

دوره بیست و نهم جشنواره فیلم فجر یکی از شلوغ‌ترین دوره‌هایی بود که تعداد نامزدها به یک باره بالاتر از حد معمول رفت و هیئت‌داوران بیانیه‌ای را در همین زمینه صادر کردند. در بخش سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول زن هم تعداد نامزدها کم نبودند و حدود هشت نامزد برای این دور انتخاب شده بودند. ویشکا آسایش برای فیلم "ورود آقایان ممنوع" توانست سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول زن را به ‌دست آورد.

دیگر نامزدها شامل لیلا حاتمی برای فیلم "جدایی نادر از سیمین"، هانیه توسلی برای فیلم "ندارها "، ساره بیات برای فیلم "جدایی نادر از سیمین "، فاطمه معتمدآریا برای فیلم "اینجا بدون من "، مهتاب کرامتی برای فیلم " آلزایمر "، لادن مستوفی برای فیلم "گلچهره " و غزل شاکری برای فیلم "آینه‌های روبرو" از جمله نامزدهای این بخش بودند. مستوفی برای چندمین بار در جشنواره فیلم فجر کاندید سیمرغ بلورین بود، اما به این جایزه دست پیدا نکرد.


لادن مستوفی

در بخش بهترین جایزه نقش مکمل زن مهناز افشار برای فیلم "سعادت‌آباد" جایزه را کسب کرد.

از دیگر نامزدهای این بخش ریما رامین‌فر برای فیلم "یه حبه قند"، شایسته ایرانی برای فیلم "آینه‌های روبرو"، آنا نعمتی برای فیلم " برف روی شیروانی داغ "، فریده سپاه منصور برای فیلم " آسمان محبوب" و سارینا فرهادی برای فیلم " جدایی نادر از سیمین" بودند که در میان آن‌ها نیز فریده سپاه منصور می‌توانست این جایزه را کسب کند. فریده سپاه منصور هم جایزه‌ای از جشنواره فیلم فجر بعد از فیلم‌های زیادی که به ایفای نقش پرداخته، به‌دست نیاورده است.

دوره سی‌ام (1390):

اما در سی‌امین دوره از جشنواره فیلم فجر با فیلم‌های بیشتری درباره دفاع مقدس روبرو بودیم. در این میان سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول زن هم به هنگامه قاضیانی برای فیلم "روزهای زندگی" تعلق گرفت.

از دیگر نامزدهای این بخش هم لیلا حاتمی برای فیلم "نارنجی‌پوش"، ترانه علیدوستی برای فیلم "پذیرایی ساده"، مهناز افشار برای فیلم "پل چوبی" و شیرین یزدان‌بخش برای فیلم "بوسیدن روی ماه" بود که افشار فکر می‌کرد بعد از جایزه نقش مکملی که سال‌ها پیش گرفته بود حالا سیمرغ بلورین را با بازی در فیلم "پل چوبی" به خانه می‌برد، که این اتفاق رخ نداد.

در بخش بهترین بازیگر نقش مکمل زن هم یکتا ناصر برای فیلم "یکی می‌خواد باهات حرف بزنه" توانست جایزه این بخش را دریافت کند.

ویشکا آسایش برای فیلم "برف روی کاج‌ها"، شبنم مقدمی برای فیلم "بوسیدن روی ماه"، میترا حجار برای فیلم "نارنجی‌پوش" و بیتا فرهی برای فیلم "در انتظار معجزه" از جمله نامزدهای نقش مکمل زن در سی‌امین دوره از جشنواره فیلم فجر بودند. که بیتا فرهی می‌توانست گزینه‌ای مناسب برای دریافت این جایزه باشد. فرهی تنها برای فیلم "هامون" توانست دیپلم افتخار از جشنواره را کسب کند.

دوره سی و یکم (1391):

اما در دوره سی و یکم وقتی جایزه سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول زن، تعلق گرفت به هانیه توسلی برای فیلم "دهلیز" که باعث خوشحالی زیاد توسلی بود. از دیگر نامزدهای این بخش نگار جواهریان برای فیلم " حوض نقاشی"، ترانه علیدوستی برای فیلم "آسمان زرد کم‌عمق"، نازنین بیاتی برای فیلم " دربند" بودند که از بازی خوب نگار جواهریان در فیلم "حوض نقاشی" نباید غافل شد.

در بین بازیگران نقش مکمل زن نیز پگاه آهنگرانی برای فیلم "دربند" این جایزه را کسب کرد. از دیگر نامزدهای این بخش باید به ندا جبرائیلی برای فیلم "قاعده تصادف"، شقایق فراهانی برای فیلم "گناهکاران" اشاره کرد. البته فراهانی هیچ جایزه‌ای از جشنواره فیلم فجر را به خانه نبرده است.


شقایق فراهانی

دوره سی و دوم (1392):

در سی و دومین دوره از جشنواره فیلم فجر یک مقدار شرایط به دلیل حضور مدیران تازه از راه رسیده سینما، تغییر کرده بود. حجت‌الله ایوبی به عنوان رئیس سازمان سینمایی انتخاب شد و جشنواره باید با نگاه یک مدیر تازه‌کار به مسیر خود ادامه می‌داد. در این سال فیلم "شیار 143" به کارگردانی نرگس آبیار مورد توجه قرار گرفت و مریلا زارعی برای فیلم "شیار ۱۴۳" سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول زن را دریافت کرد. نامزدهای دیگر در این بخش شامل، حسیبا ابراهیمی برای فیلم "چند متر مکعب عشق"، ساره بیات برای فیلم "فصل فراموشی فریبا"، رؤیا تیموریان برای فیلم " شیفتگی"، سمیرا حسن‌پور برای فیلم " تمشک" و باران کوثری برای فیلم "عصبانی نیستم " از جمله انتخاب‌های این دوره به شمار می‌رفتند.

تیموریان هم از جمله بازیگرانی است که تاکنون کاندیدای مختلف در دوره‌های جشنواره فیلم فجر بوده اما جایزه‌ای کسب نکرده و سیمرغ را به خانه نبرده است.

جایزه بهترین بازیگر نقش مکمل زن هم به صبا گرگین‌پور برای فیلم "مردن به وقت شهریور" رسید.

ملیکا شریفی‌نیا و هنگامه حمیدزاده برای فیلم " اشباح" هر دو دیپلم افتخار این بخش را کسب کرد. از دیگر نامزدهای این بخش، شبنم مقدمی برای فیلم "امروز"، سهیلا گلستانی برای فیلم "مهمان داریم" و نعیمه نظام‌دوست برای فیلم " آذر، شهدخت، پرویز و دیگران" ازجمله نامزدهای این بخش به شمار می‌روند.

دوره سی و سوم (1393):

در سی و سومین دوره از جشنواره فیلم فجر به نظر می‌رسید جوایز عادلانه تقسیم شد. در بخش سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول زن این جایزه تعلق گرفت به باران کوثری برای فیلم "کوچه بی‌نام" که پیش از این هم این بازیگر سیمرغ بلورین جشنواره را در دوره‌های پیشین کسب کرده بود.

لیلا زارع برای فیلم "شیفت شب" دیپلم افتخار کسب کرد. نامزدهای دیگر در این بخش شامل، فاطمه معتمدآریا برای فیلم" بهمن"، لیلا حاتمی برای فیلم " دوران عاشقی"، طناز طباطبایی برای فیلم "رخ دیوانه"، مهتاب کرامتی برای فیلم "عصر یخبندان"، گلاب آدینه برای فیلم "من دیه‌گو مارادونا هستم" انتخاب شده بودند که مهتاب کرامتی از جمله بازیگران پر کار جشنواره فیلم فجر در این دوره بود.

جایزه بهترین بازیگر نقش دوم زن به سحر دولتشاهی برای فیلم "عصر یخبندان" رسید. از دیگر نامزدهای این بخش می‌توان به میترا حجار برای فیلم "خداحافظی طولانی"، مینا ساداتی برای فیلم "عصر یخبندان"، فرشته صدرعرفایی برای فیلم "کوچه بی‌نام" و پانته‌آ پناهی‌ها برای فیلم "من دیه‌گو مارادونا هستم" اشاره کرد.

منبع :http://hyperclubz.com

ارسال مطلب به هایپرکلابز

انتخاب كلوب :  
نوع مطلب :
ارسال مطلب