نقدی بر پاره ای رفتارها در کاشان- هایپرکلابز

فاطمه مطلق 7 سال پیش
نقدی بر پاره ای رفتارها در کاشان- هایپرکلابز هایپرکلابز :

فاطمه معتمد آریا بازیگری مورد احترام است و به عنوان یک شهروند جمهوری اسلامی ایران حق دارد به هر جای اين سرزمین سفر کند و در هر برنامه قانونی شرکت جوید...
واکنش و اظهارات امام جمعه کاشان درباره حضور خانم فاطمه معتمد آریا بازیگر سرشناس، معتبر و محبوب سینمای ایران در این شهر اسباب شگفتی را فراهم ساخته است.

این بازیگر روز یکشنبه چهارم بهمن، برای شرکت در جلسه پرسش و پاسخ فیلم «یحیی سکوت نکرد» در سینمای شهر کاشان، به همراه کارگردان فیلم به کاشان سفر کرده بود و هر چند با استقبال فراوان رو به رو شد اما اظهارات امام جمعه ساعاتی قبل از نشست فضا را تغییر داد و جمعی هم دست به اعتراض زدند.

علت اعتراض آقای عبدالنبی نمازی در برخی گزارش ها نوع حجاب خانم معتمد آریا ذکر شده حال آن که تصاویر مخابره شده مورد خاصی را نشان نمی دهد و حداقل از حجاب متعارف در میان خانم های هنرمند بیشتر بوده و اگر باعث رنجش حاضران می شد خود آنان می توانستند اعتراض کنند و نیاز به دخالت دیگران نبود. اين را نيز همه مي دانند كه معتمد آريا نه به خاطر چهره و چشم آبي كه به سبب توانايي هاي هنري وارد سينما شده است و بازيگر واقعي است.

در بعضی اخبار هم آمده بود امام جمعه کاشان، از دعوت یک چهره «ممنوع التصویر» انتقاد کرده است. این درحالی است که در تعریف صدا و سیما خیلی‌ها ممنوع التصویر هستند و مدام هم این فهرست تغییر می کند و قابل تعمیم به جامعه نیست.

ضمن این که به فرض صدا و سیما هم ممنوع التصویر کرده باشد براي اداره صدا و سيماي كاشان الزام آور است نه ديگران و تازه ممنوع الفعالیت و ممنوع النطق و ممنوع البیان که نشده است! مثل این است که صدا و سیما با علی کفاشیان رییس فدراسیون فوتبال مشکل دارد و به همین خاطر او را ممنوع التصویر کند. آیا هیچ ورزشگاهی دیگر نباید او را دعوت کند؟

سومین دلیل اعتراض هم این است که «چگونه یک نفر که سمتی هم ندارد در گوشه نهادی از اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی تهران درخواست اعزام هنرپیشه‌ای که دارای وضعیت مناسبی نیست به کاشان می دهد»؟ در هر يك از اين واژه ها تحقير مستتر است. تحقير ارشاد، تحقير هنر و تحقير هنر پيشه. به چه جرمي معلوم نيست؟ آيا با سفير هنري اين گونه برخورد مي كنند؟

اصل موضوع اما به این پیچیدگی نیست. یک فیلم دارای مجوز را نمایش می داده‌ اند و کارگردان و بازیگر را هم دعوت کرده اند. عده ای از مردم هم برای تماشا و پرسش و پاسخ آمده اند. این همه ابراز نگرانی و اتهام دیگر چه ضرورتی دارد؟ موضوع نشست هم يك فيلم مشخص است. نه زندگي هنرمند.

شگفت آورتر از همه این که امام جمعه محترم از کاشان به عنوان شهر اخلاق و معنویت نام برده اند – که حق هم چنین است – و در عین حال به حضور خانم معتمد آریا اعتراض کرده اند و عده ای جوان هم از سر احساس یا به صورت تشکیلاتی رکیک ترین الفاظ را علیه بازیگر محبوب سینمای ایران به کار برده اند.

مردم شریف و متدین کاشان قطعا از این رفتارها و گفتارها برائت می جویند و با ضرس قاطع می توان گفت چنین الفاظ موهنی را هرگز بر زبان نمی آورند.

فاطمه معتمد آریا به سیمین سینمای ایران اشتهار دارد و بازیگری بسیار مورد احترام و اعتبار است و به عنوان یک شهروند جمهوری اسلامی ایران حق دارد به هر جای اين سرزمین سفر کند و در هر برنامه قانونی شرکت جوید و برای استفاده از این حق نیاز به کسب اجازه فوق العاده ندارد.

امام جمعه محترم البته به دلایل مختلف ممکن است علاقه ای به هنر سینما یا هنرهای دیگر نداشته باشند. اشکالی هم ندارد. اما مگر مهم ترین فستیوالی که همه ساله در سالگرد انقلاب برگزار می شود مربوط به سینما نيست و مگر جز اين است كه سینماگران بیشترین خدمت را در تمام دهه هاي فجر ارايه داده اند؟ مگر مي توان هر محصول هنري را با سليقه مسوولان منطقه اي انطباق داد؟

نمی توان هم زمان به هنرمند این مملکت هم به خاطر ایفای نقش در یک فیلم و شرکت در یک برنامه خبری اهانت کرد و هم هنرمند دیگر را به سبب حضور در یک شبکه خارجی مورد شماتت قرار داد. زیرا چه بسا همین رفتارها عده ای را به کوچ وادارد هر چند که خانم معتمد آریا دل بسته این خاک است و سال ها پیش که ناگزیر از اقامتی کوتاه مدت در خارج از ایران شد همان گونه زندگی کرد که در ایران می زیست.

هنرمندان را مردم دوست می دارند. فاطمه معتمد آریا را نیز طبعا. خاصه این که معتمد آریا خانم است و خوش‌بختانه استقبال مردم کاشان از بازیگر و هنرمندچنان بوده که خاطر او و کارگردان مکدر نشده است. اينها در تلويزيون جمهوري اسلامي و در سينماي جمهوري اسلامي بازي كرده اند. از اسراييل كه نيامده اند!

خوب است امام جمعه محترم کاشان به معترضان ناسزاگو یادآوری کند مودب باشند. بیان سخنان زشت زیبنده نیست و در شهر تاریخی و زیبای کاشان نازیبنده تر است.

مردم ايران، كاشان را با شعر سهراب سپهري و زلال مي شناسند. انتقادي اگر باشد نه متوجه هنرمند ميهمان كه به جانب كساني بايد باشد كه فضاي اخلاقي و معنوي كاشان را با الفاظ زشت آلودند. كساني كه دوست دارند جلسه عادي هنري را به نشست بررزسي همه اقوال و افعال هنرمند از كودكي تا نوجواني و جواني و بزرگ سالي بدل كنند. كساني كه از يك سو از گسترش شبكه هاي ماهواره اي ابراز نگراني و از جانب ديگر عرصه را بر خدمتگزاران فرهنگ و هنر تنگ مي كنند.

منبع :http://hyperclubz.com

ارسال مطلب به هایپرکلابز

انتخاب كلوب :  
نوع مطلب :
ارسال مطلب