کدام موسیقی شنیدنی است؟ - هایپرکلابز

M* Razaghi 10 سال پیش
کدام موسیقی شنیدنی است؟ - هایپرکلابز هایپرکلابز :

شبکه های رادیویی موسیقی فاخر ایرانی را مورد توجه قرار داده اند
موسیقی کارکردهای متفاوتی را همانند هر نماد ارتباطی دیگر در شرایط و زمان های مختلف و در مسیر برآوردن بخشی از نیازها و ایده آل های انسان به عهده دارد. گاهی هدف از استفاده موسیقی لذت، رسیدن به آرامش، سرگرمی، شادی، شور و نشاط و... است و گاهی مخاطب با انتخاب یک نوع موسیقی تلاش می کند راهی برای فراموش کردن مشکلات، دردها و ناراحتی های خود بیابد.
به طور کلی موسیقی بیانگر همه حالات روحی، احساسی و عاطفی یک ملت و جلوه ای از آداب، رسوم و تمدن فرهنگی ملت هاست، در حالی که نقش و کارکرد موسیقی در رسانه ها متفاوت است. با نگاه به تاریخ تاسیس رادیو در سال ۱۳۱۹، متوجه می شویم یکی از عناصر مهم در رادیو، موسیقی بوده است و نخستین متولیان رادیو از چند سال قبل از افتتاح رادیو در پی تهیه منابع موسیقی و امکانات لازم بوده اند، به طوری که در نوزدهم اسفند ۱۳۱۸ و در آستانه افتتاح رادیو، کمیسیون رادیو به خرید صفحات گرامافون از داخل و خارج کشور اقدام کرد.
با کمی تامل بر جریان هایی که رادیو از زمان تاسیس تاکنون پشت سر گذاشته، به اهمیت وجود و تاثیر موسیقی در جذب مخاطبان رادیو در شرایط رقابت پی می بریم؛ بنابراین آگاهی از علایق و سلیقه های مخاطبان بسیار ضروری است.
بدون شک موسیقی یکی از مهم ترین و موثرترین عوامل در برنامه سازی رادیوست که شناخت و به کارگیری صحیح آن نقش مهمی در برنامه سازی رادیو دارد. برنامه سازان رادیو باید با شناخت کامل از آثار موسیقی در برنامه هایشان استفاده کنند.
این روزها مباحث متعددی درباره برنامه های موسیقی محور رادیو مطرح است مباحثی مانند این که رادیو باید از حضور کامل و گسترده تری از کارشناسان عرصه موسیقی در برنامه های موسیقی محور خود بهره ببرد یا این که نیازمند افزایش این گونه برنامه ها با توجه به غنای موسیقایی در کشور ما و همچنین علاقه مخاطب به این حوزه است؛ در حالی که بسیاری از کارشناسان معتقدند موسیقی در رادیو شرایط خوبی دارد و فقط نیازمند بودجه مناسب تر در جهت استفاده کاربردی از کارشناسان بیشتر است.

عنصری پویا در رادیو
این موضوعات و همچنین جایگاه فعلی موسیقی در رادیو، میزان تنوع و تخصص آن در برنامه های مختلف، کیفیت و کمیت آثار موسیقایی، میزان توجه به موسیقی نواحی و اقوام، بهره گیری از آثار بی کلام و کیفیت آثار مناسبتی در ایام ملی و مذهبی مباحثی هستند که بررسی آنها می تواند در جهت دهی به مخاطبان و افکار عمومی نقشی موثر داشته باشد.
بی تردید موسیقی از مهم ترین و موثرترین ابزار دست تهیه کننده ها در برنامه سازی رادیویی است. شناخت کاربرد و نقشی که موسیقی می تواند در برنامه ها داشته باشد از اصولی است که برنامه سازان رادیویی باید نسبت به آن آگاه باشند.
امروزه ثابت شده وقتی موسیقی از رادیو پخش می شود مخاطبان بیشتر به این رسانه توجه می کنند و با آن همراه می شوند.به همین دلیل مسئولیت عوامل برنامه ساز بیشتر می شود، چراکه باید شناخت کامل تری نسبت به موسیقی هایی که در برنامه های خود ارائه می کنند، داشته باشند.
با این اوصاف برنامه های موسیقی محور رادیو جزو برنامه های پرمخاطب این رسانه قدیمی است و به ویژه موسیقی های سنتی و اصیل مخاطبان زیادی را به خود جذب کرده اند.
با توجه به پویایی موسیقی و این که با گذشت زمان و به وجود آمدن تغییرات در جامعه، هنر نیز تغییراتی را می پذیرد و موسیقی به عنوان یکی از اصلی ترین گرایش های هنر از این تحول مستثنا نیست و نمی توان به طور مشخص به مشکلاتی که در زمینه برنامه های موسیقی محور رادیو وجود دارد، اشاره کرد.
این یک واقعیت است که مخاطبان انتظار پخش موسیقی های روز را در برنامه ها دارند و منتظرند تا در برنامه ها از صداها، سبک ها و آهنگ های متنوع و مختلف استفاده شود.
طی سال های اخیر این اتفاق تا حدودی رخ داده و برنامه های موسیقی محور تنوع یافته و حضور کارشناسان به شکل پژوهشی و بررسی حوزه های تخصصی در رادیو بیشتر شده است. شاید در گذشته پرداختن به برنامه های موسیقی محور به حضور افراد انگشت شماری محدود می شد، اما طی سال های اخیر کارشناسان و افرادی که در این حوزه شناخت دارند، حضور کامل تری دارند.
موسیقی اقوام از جمله زمینه هایی است که باید بیشتر از این مورد توجه قرار گیرد. رویکرد مخاطبان به این نوع موسیقی سلیقه ای و بیشتر متوجه فحوای کلام است، اما موسیقی محلی و مقامی با توجه به نوع کلام شکل گرفته، بنابراین کسانی می توانند از کلام موسیقی یک منطقه استفاده کنند که مربوط به آن منطقه باشند، در حالی که ما باید همه مخاطبان خود را در نظر بگیریم.
موسیقی محلی پایه و پشتوانه موسیقی ماست. باید موسیقی محلی را جدی بگیریم و از آنجا که بسیاری از آثار موسیقی ما به شکل شفاهی به نسل های بعدی منتقل شده اند، در حال از بین رفتن هستند.
موسیقی محلی به حمایت بیشتری از سوی رسانه ملی نیاز دارد. هر چند با توجه به گستردگی موسیقی محلی و بضاعت محدود رادیو، هر قدر هم در این حوزه فعالیت شود بازهم نمی توانیم به طور کامل همه مبانی این گونه موسیقایی را پردازش کنیم. این را بپذیریم که هر نوع کوتاهی در این زمینه شامل حال فرهنگ و هنر سرزمین ما خواهد شد.
در کنار شبکه های رادیویی پیام و آوا که به موسیقی از جنبه تفریحی و پسند مخاطب عام می نگرند ، رادیو فرهنگ از جمله شبکه هایی است که با محوریت توجه به موسیقی فاخر، اهداف آرمانی تری را در فرهنگسازی جستجو می کند .
برنامه «هفت اقلیم» در رادیو فرهنگ روزهای جمعه به موسیقی می پردازد. این برنامه بیشتر تحلیلی خبری است و حول هنر موسیقی می چرخد. دست اندرکارا ن این برنامه با اهالی و استادان موسیقی، مباشران موسیقی و مسئولان ساماندهی برنامه های موسیقی در کشور گفت وگو می کنند. بخش های مختلف دیگری هم داریم که به موسیقی محلی، فیلم و... می پردازند.
همچنین برنامه «سرآهنگ» شنبه ها و دوشنبه ها از رادیو فرهنگ با رویکرد موسیقی محلی و نواحی پخش می شود. در این برنامه سعی می شود معرفی درستی از مقام ها صورت گیرد. هدف این برنامه چندان پژوهشی نیست و فقط معرفی قطعات نواحی و ترجمه آنها را مد نظر دارد. یعنی وقتی مخاطب مثلا یک موسیقی آذری یا گیلانی را می شنود، متوجه فحوای کلام آن نیز شود و این موسیقی در چه تاریخی و با چه رویکردی و از سوی چه افرادی خلق شده یا شأن نزول آن چه بوده است.

امواجی که آرامش را انتقال می دهد
موسیقی از اصلی ترین عناصر برنامه سازی در رادیو به شمار می رود. به دلیل همین اهمیت، دغدغه همیشگی مسئولان و برنامه سازان رادیو تامین و تولید موسیقی بوده است، چه آن گاه که سال ۱۳۱۸ کمیسیون رادیو برای تامین موسیقی این رسانه، ۳۰۰۰ صفحه از صفحات گرامافون را از داخل و خارج کشور تهیه می کند تا به گوش اندک شنوندگان خود برساند و چه اکنون که هر روز حجم بسیاری از آثار موسیقی کشور پس از بررسی های اولیه در اختیار تهیه کنندگان رادیو قرار می گیرد تا در قالب های گوناگون به گوش دوستداران بی شمار موسیقی برسد.
شاید از دلایلی که امروزه همچنان مردم از میان هیاهو و انبوه رسانه ها، رادیو را انتخاب می کنند، لذت و آرامشی است که از شنیدن موسیقی در فضایی خودساخته از نقش و رنگ و تصویر ذهنی به دست می آید.
ژان میشل ژار که در ابداع و گسترش موسیقی الکترونیک در گستره جهانی نام و آوازه دارد، معتقد است موسیقی در فعالسازی تخیل شنونده نقش بی بدیلی دارد و رادیو با استفاده صحیح از این ابزار تاثیرگذار می تواند پیوسته رسانه ای بی رقیب بماند.
دراین زمینه باید به کارکردهای موسیقی در رادیو توجه کرد. موسیقی در رادیو، کارکردهای متفاوتی دارد. گاه برای معرفی خود موسیقی استفاده می شود، گاه برای بیان حس و حالتی مفهومی شنیده می شود و گاه برای ایجاد یک فاصله و استراحت ذهنی به کار می رود. گاه اعلانی می شود برای آغاز و گاه نشانه برای پایان یک برنامه.
شبکه فرهنگ ۲۴ ساعته در همه ساختارهای برنامه سازی خود صرفا از موسیقی دستگاهی ایران، موسیقی کلاسیک جهان و موسیقی نواحی ایران بهره می برد و ضمن معرفی پدیدآورندگان این آثار در ارتقای ذوق هنری و موسیقایی مخاطبان برای خود مسئولیتی خطیر تعریف کرده و بر اجرای این تعهد استمرار و تاکید دارد.
یکی از شبکه های فعال رادیویی در عرصه موسیقی شبکه فرهنگ است که آیین نامه موسیقی این شبکه طی جلسات کارشناسی با حضور جمعی از اهالی فرهنگ و موسیقی کشور تدوین و تصویب شده است و موازین پخش موسیقی را در این شبکه مشخص می کند.
برنامه های موسیقی محور رادیو با حضور کارشناسان، آهنگسازان، خوانندگان و نوازندگان نامی کشور طراحی، تهیه و پخش می شود. حضور ناقدان موسیقی امروز ایران در برنامه ها این امکان را برای شنوندگان فراهم می کند تا با شیوه نقد موسیقی و فهم دقیق برای تشخیص تمایز موسیقی سالم از موسیقی سخیف آشنا شوند و خوشبختانه این نظارت و کنترل بر پخش موسیقی جدی در شبکه فرهنگ سبب شده است پیوسته در ارزیابی های مردمی و شوراهای نظارت بر عملکرد موسیقایی سازمان، جایگاه مقبول و مطلوبی کسب کند.
همچنین پخش موسیقی های آیینی نواحی ایران که معرف باورها و آداب و رسوم اقوام مختلف ایرانی ا ست، مخاطبان را با خرده فرهنگ های این سرزمین آشنا می کند و از این رو شنوندگان این شبکه طیف وسیعی از ساکنان اقصی نقاط ایران هستند که به شوق شنیدن و آشنایی با موسیقی منطقه خود این شبکه رادیویی را انتخاب می کنند.
شبکه فرهنگ با شش عنوان برنامه موسیقی محور با نام های نیستان، سراهنگ، آوای سوگ (در مناسبت های سوگواری مذهبی)، هفت اقلیم موسیقی، شهرآشوب، گل های ایرانی در طول هفته و پخش ساعت ها موسیقی فاخر در فواصل برنامه به ذوق و ذائقه شنیداری مخاطبان فرهیخته خود ارج می نهد.

مخاطب چه چیز را ترجیح می دهد؟
در تولید یک برنامه در عرصه موسیقی معیارهای متعددی وجود دارد که برنامه سازان رادیویی سعی می کنند با توجه به خواسته های شبکه و مخاطبان حرکت کنند به همین دلیل بیشتر به موسیقی سنتی کشورمان و کلاسیک اروپا می پردازند.
برنامه های موسیقی محور همیشه در همه حال مخاطب دارند و اگر یک برنامه فقط موسیقی سنتی پخش کند شاید به نظر کسل کننده بیاید، اما بسرعت دارای تعداد زیادی مخاطب می شود.
با باید توجه داشت ساختن برنامه موسیقایی در رادیو کار سختی است. ما با سلایق متعددی روبه رو هستیم، هرچند تعداد برنامه ها کم است، اما در رادیو برای هر نوع سلیقه موسیقایی برنامه وجود دارد.
رادیو برخلاف رسانه های دیگر، مخاطب خوبی دارد و باید سعی کرد تا این مخاطب از دست نرود.
رادیو باید به لحاظ کمی تعداد برنامه ها را افزایش دهد و شاید راه اندازی شبکه آوا پاسخ مناسبی به نیاز و تقاضای مخاطبان باشد.
مخاطب ترجیح می دهد موسیقی بشنود حتی اگر یک قطعه بی کلام باشد نه آن که درباره موسیقی برای او صحبت شود، اما یک نکته بسیار مهم است، این که اگر یک قطعه کوتاه پخش شود، حتما اسم آهنگساز، قطعه و سازها اعلام شود تا برای شنونده جذابیت خود را داشته باشد.
این را باید در نظر داشت که هنوز در راه شناخت موسیقی کلاسیک جهانی ضعیف است ناآشنایی تهیه کننده ها با آثار کلاسیک جهانی را اصلی ترین این ضعف است و این که مدیر شبکه ها چندانی به پرداختن به این سبک موسیقایی از خود نشان نمی دهند. این بی علاقگی ها سلیقه ای است و شاید ربطی هم به ممیزی ها نداشته باشد، چراکه اصولاممیزی دست و پا گیری در رادیو وجود ندارد.

منبع :http://www.tebyan-zn.ir/News-Article/Art/Music_rev...

ارسال مطلب به هایپرکلابز

انتخاب كلوب :  
نوع مطلب :
ارسال مطلب