از رستاک پر سر و صدا تا رهبر ارکستر یازده ساله- هایپرکلابز

M* Razaghi 9 سال پیش
از رستاک پر سر و صدا تا رهبر ارکستر یازده ساله- هایپرکلابز هایپرکلابز :

نمایش فیلم «مرز پرگهر» به کارگردانی هومن ظریف آغازگر روز چهارم بیست و نهمین جشنواره موسیقی فجر بود. در این فیلم کارگردان به زندگی، شرح احوال و آثار حسین گل‌گلاب سراینده سرود ملی ای ایران پرداخت. در این فیلم با افرادی همچون هما و فرخ گل گلاب، پریدخت آوا و هومن صدر خانواده استاد غلامحسین بنان و فرخ و گلنوش خالقی ، علی غضنفری (شاعر، ترانه سرا و مترجم)، ناصرجبلی؛ (شاعر و پدر حمید جبلی)، میلادکیایی،( آهنگساز و نوازنده سنتور) و عبدالجبار کاکایی، درباره این سرود مصاحبه شده است.
در بخش استعدادهای درخشان جشنواره متین لادانی یک سونات از بتهوون و یک قطعه از شوپن در فرم بالرین، را اجرا کرد. نیکا خسروی نیز نوازنده نوجوان گیتار یک قطعه سه قسمتی را اجرا کرد. اجرای سریوس حزین هم در این بخش شامل یک قطعه بود که به چهار قسمت تقسیم و برای سونات ویلن و پیانو تنظیم شده بود. نوژن معروفی آخرین شرکت کننده بخش استعدادهای درخشان جشنواره در روز چهارم بود. او قطعاتی از دوران باروک و رمانتیک و قطعه‌ای از باخ را هم که برای ساز ابوا تنظیم شده بود، اجرا کرد.
در بخش رقابتی جشنواره که در تالار رودکی برگزار می‌شد گروه آداک قطعات «چهارفصل»، آهنگ و تنظیم از مهران روحانی، «خدایا»، آهنگ از تام پرایس و تنظیم از تام پرایس و ابوذر اسماعیلی ثالث، «هوا» اثر باخ، «بگذار تا بگریم» ، اثر جرج فردریک هاندل، «بهار دلنشین» آهنگ از روح الله خالقی و تنظیم از روح الله خالقی و ابوذر اسماعیلی ثالث، ترانه‌های محلی «سرکتل»، « پاچه لیلی» ، «دختر بویر احمدی»، «کرشیم»، «هی یار»، «درنه جان و عزیزجون»، «مسُم مسُم» و قطعه باران و «شبستان پادشاه کوهستان» اثر ادوار گریک با تنظیم از ادواردگریک و ابوذر اسماعیلی ثالث را اجرا کرد.
در بخش کودک و نوجوان جشنواره گروه «ارف» به سرپرستی مسعود نظر با حضور رشید وطن‌دوست به عنوان خواننده مهمان و حضور کودکان پنج تا ده ساله به روی صحنه رفتند. بچه‌های پنج تا ده ساله در بخش کودک به رهبری یک کودک یازده ساله قطعاتی را نواختند. همچنین نوجوانان قطعاتی از ویوالدی را همراه با حرکات نمایشی به اجرا درآوردند. در بخش جوانان هم قطعه‌ای از آلبوم «رنگین کمون» اثر ثمین باغچه‌بان اجرا شد و همچنین قطعه‌ای با نام باغچه‌بان به جبار باغچه‌بان تقدیم شد. رشید وطن‌دوست، خواننده مهمان این گروه، «سرزمین من» و «یاد کودکی» را برای همه بزرگ‌ترهایی که کودکی خود را فراموش نکرده‌اند، خواند.
در بخش بانوان جشنواره گروه مهرنوا با کنار هم قراردادن سازهای ایرانی و غربی نوعی موسیقی تلفیقی را به مخاطبانش ارایه کرد. نوازندگان این ارکستر، به دو سبک سنتی و پاپ قطعاتی را اجرا کردند که از آن جمله می‌توان به «دل دیوانه» (جواد معروفی)، «گفتگو با دل»، تکنوازی درامز، «شکوفه» (عطاء الله خرم) «عاشق شدم من» (انوشیروان روحانی) و گروه‌نوازی ترکی، «شهزاده» (همایون خرم)، «شانه» (عباس شاپوری)، «غم تنهایی» (ویلیام خفو)، تکنوازی تمبک، «از میان گل‌ها» (همایون خرم)،‌ «دریاچۀ نور» (پرویز مقصدی) و «قصرصدف» (کورش یغمایی) اشاره کرد.
در روز چهارم جشنواره تکنوازی‌ها و دونوازی‌های لخنر و آوانسف جلوه دیگری به بخش بین الملل بخشید. مخاطبان این اجرا که در ایوان شمس برگزار می‌شد را بیشتر اهالی حرفه‌ای موسیقی تشکیل می‌دادند. همچنین لوریس چکناواریان مهمان ویژه این اجرا بود که در آخر کنسرت به روی سن رفت و از این دو هنرمند به خاطر اجرای خوبشان، تقدیر کرد.
اما پر مخاطب‌ترین اجرای روز چهارم جشنواره، مربوط به اجرای گروه رستاک در تالار وحدت می‌شد. گروه رستاک که چند سالی است با اجرای موسیقی فولکلور محلی، محبوبتی در بین هواداران موسیقی پیدا کرده، مثل همیشه قطعاتی از چهار گوشه ایران را اجرا کردند. این گروه ابتدا قطعه مربوط به موسیقی بلوچستان را اجرا کرد که شلوغی سالن و رفت‌ آمدهای تماشاچیان کمی از کیفیت این اجرا کاست. بعد از اجرای این قطعه گروه رستاک با سازهای دمام و سنج به استقبال موسیقی بوشهری رفتند. آهنگ بعدی که این گروه اجرا کرد و مورد توجه مخاطبان قرار گرفت، آهنگی آذری بود. اجرای پر شور و پر مخاطب گروه رستاک پایان بخش روز چهارم جشنواره بین‌المللی موسیقی فجر بود.

منبع :http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=1392112800...

ارسال مطلب به هایپرکلابز

انتخاب كلوب :  
نوع مطلب :
ارسال مطلب