نوای موسیقی بر جان همدان نشست / مردم ایستاده موسیقی شنیدند- هایپرکلابز

M* Razaghi 9 سال پیش
نوای موسیقی بر جان همدان نشست / مردم ایستاده موسیقی شنیدند- هایپرکلابز هایپرکلابز :

به گزارش خبرگزاری فارس از همدان، شانزدهمین جشنواره موسیقی استان، از 26 بهمن ماه در مجتمع بوعلی‌سینا آغاز شده که شرکت‌کنندگان طی سه روز با یکدیگر به رقابت می‌پردازند.
سه نفر در بخش تکنوازی کمانچه، هشت نفر در بخش تک‌نوازی تار، سه نفر در بخش تکنوازی نی، 6 نفر در بخش تک‌نوازی تنبک و پنج نفر در بخش تک‌نوازی ویلن شرکت کرده‌اند.
گروه‌های «همراز»، «باران» و «بوعلی» در بخش گروه‌نوازی حضور یافته‌اند.
55 تک‌نواز و خواننده، هفت گروه موسیقی سنتی و یک گروه موسیقی سازهای کوبه‌ای از شهرستان‌های همدان، ملایر، اسدآباد، تویسرکان و نهاوند نیز در این جشنواره شرکت کرده‌اند.
طی دو شب گذشته سالن ابن سینا با ظرفیت قریب به 600 نفر لبریز از علاقه‌مندان به موسیقی‌ بود، به طوری که در دو طرف سالن بسیاری از علاقمندان به صورت ایستاده شنوای موسیقی بودند و برخی نیز از مقابل درهای سالن موسیقی سنتی را گوش می‌دادند.
این جشنواره که از ابتدا از سوی معاون فرهنگی ـ هنری اداره کل فرهنگ و ارشاد استان همدان به عنوان «شب‌های موسیقی» نام گرفت شکل عملی یافت و در دو شب گذشته این جشنواره شاهد استقبال پرشور شهروندان همدانی از این جشنواره بود.
آنچه در این جشنواره جالب توجه بود حضور خانواده‌ها به همراه فرزندان خود بود که با سکوت گروه‌های موسیقی را همراهی کرده و در یک شب زمستانی در محفل گرم موسیقی سنتی عزلت گزیده بودند.
کار جشنواره موسیقی فجر استان هر شب از ساعت 18:30 کار خود آغاز کرده و گروه‌های موسیقی در ان اجرای برنامه داشتند که با وجود سرمای هوا و بارش برف سالن ابن سینا مملو از دوستداران موسیقی سنتی بود.
یکی از نکات جالب توجه دیگر نیز اینکه امروزه موسیقی پاپ به گونه‌ای طرفداران پرشماری پیدا کرده و به نظر می‌رسد، موسیقی سنتی جایی در بین جوانان کنونی نداشته باشد، اما این جشنواره نشان داد هنوز جوانانی هستند که موسیقی سنتی را پسندیده و گوش به نوای نای این هنر فاخر و اصیل می‌دهند.

ژن موسیقی سنتی در ایرانی‌ها نهفته است
در همین راستا یکی از پیشکسوتان عرصه موسیقی استان که به عنوان داور این دوره از جشنواره در سالن ابن سینا حضور داشت، در گفت‌وگو با خبرنگار فارس شانزدهمین جشنواره موسیقی فجر استان همدان را منظم دانست و اظهار کرد: گروه‌های موسیقی با نظم خاصی در همدان به اجرای برنامه پرداختند و استقبال مردم نیز خوب بود.
علی کریمیان ادامه داد: جشنواره‌های موسیقی سنتی موجب تبلیغ این نوع موسیقی شده و با استقبالی که صورت می‌گیرد، امید آن می‌رود که جوانان به دنبال این موسیقی بروند.
وی موسیقی سنتی را هنری در ژن ایرانی‌ها دانست و گفت: موسیقی‌های وارداتی هنرهای موقتی و فراموش‌شدنی هستند، اما موسیقی سنتی ماندگار است، چون با خون ایرانیان عجین است.
این استاد موسیقی، موسیقی سنتی را شناسنامه ما در تمام دنیا دانست و گفت: موسیقی سنتی ممکن است در دوره‌ای کمرنگ شود، اما از بین نمی‌رود.
وی با اشاره به رسالت آموزشگاه‌های موسیقی اذعان کرد: مربیان آموزشگاه‌ها باید مسلط به کار آموزشی بوده و افرادی منزه و معتقدی به کار خود باشند.
کریمیان با تأکید بر اینکه موسیقی هنر منزهی است، اذعان کرد: یک هنرآموز باید به موسیقی با نظر پاک و مقدسی نگاه کرده و آموزش آن را یک وظیفه الهی بدانند.
وی با بیان اینکه آموزشگاه‌ها باید بر کار آموزش موسیقی نظارت داشته و هزینه زیادی نگیرند، افزود: دو اداره ارشاد و شهرداری با در اختیار گذاشتن ساز و پرداخت آبونمان آنهایی که مستمند و علاقمند به موسیقی هستند، باید به تعالی موسیقی سنتی کمک کنند.
موسیقی سنتی جامعه را به طرف پاکی رهنمون می‌کند
این پیشکسوت موسیقی، هنر موسیقی سنتی را هنری آرامش‌بخش دانست و گفت: این موسیقی با اشعار کشور ما عجین است و ما را به سمت باطن انسانیت سوق می‌دهد.
وی با بیان اینکه موسیقی سنتی جامعه را به طرف پاکی رهنمون می‌کند، ادامه داد: در برخی از موسیقی‌های پاپ اشعاری سطحی، مادی و گاهی نازل مشاهده می‌شود و رابطه بین دو انسان را به سوی مادی‌گرایی هدایت می‌کند.
کریمیان با تأکید بر اینکه موسیقی سنتی مملو از اشعار بزرگانی چون حافظ و سعدی است، یادآور شد: موسیقی سنتی به اشعار، مفهوم بخشیده و به کمک شعر می‌آید، به طوری که شعر با موسیقی مفهوم یشتری پیدا می‌کند.
وی با بیان اینکه موسیقی سنتی معنای شعر را بیشتر به خورد شنونده می‌دهد، اظهار کرد: این نوع موسیقی یک نوع عبادت است و ذهن آدمی با این موسیقی و شعر تلطیف می‌شود.
وی در پایان سخنانش اضافه کرد: با توجه به اینکه انسان در موسیقی نیز تنوع می‌خواهد، موسیقی پاپ و موسیقی جاز تا مقطع کوتاهی خود را نشان می‌دهد، اما آدمی پس از مدتی از این نوع موسیقی زده شده و به طرف فطرت انسانی خود می‌رود.
موسیقی سنتی در این شب‌ها جان تازه‌ای در همدان گرفته و همگان حتی به صورت ایستاده از شنیدن آن نمی‌گذرند.
موسیقی سنتی هنر اصیل ایرانیان به شمار می‌رود که هیچگاه طرفداران خود را از دست نداده و همواره «تار» و «سه‌تار» دل‌های ایرانیان را می‌نوازد.

منبع :http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=1392112800...

ارسال مطلب به هایپرکلابز

انتخاب كلوب :  
نوع مطلب :
ارسال مطلب