«شهرام ناظری» برای «ایران برگر» خواند 2- هایپرکلابز

«شهرام ناظری» برای «ایران برگر» خواند 2- هایپرکلابز هایپرکلابز :


ارشک رفیعی: جای صدای شهرام ناظری در سینمای ایران خیلی خالی است

شهرام ناظری

شهرام ناظری

«ارشک رفیعی» آهنگساز فیلم سینمایی «ایران برگر» در مورد خواندن تیتراژ پایانی این فیلم با صدای «شهرام ناظری»، گفت: آقای جوزانی وقتی که فیلم‌نامه این فیلم را تمام کرده بودند، در جلسه‌ای که با هم‌دیگر داشتیم، آن را به من دادند و وقتی‌که آن را مطالعه کردم؛ احساس کردم که فضای فیلم، خیلی فضای متفاوتی است و به نسبت آن هم نیاز به موسیقی متفاوتی دارد. در صحبت‌هایی که با آقای جوزانی داشتم، این بود که موسیقی نباید صحنه‌ها را توضیح دهد، چون این فیلم، کمدی یا حالت طنزی دارد و به همین دلیل موسیقی نباید به فضای طنز کار کمک بکند؛ بلکه بیش‌تر حس این بود که موسیقی بتواند آن تفکر پشت فیلم‌نامه و یا فیلم را مشخص بکند.

وی هم‌چنین گفت: به نظرم رسید، چه قدر خوب است که اگر بتوانیم از صدای آقای ناظری در این فیلم استفاده بکنیم. چون برعکشس به نظرم فیلم سینمایی «ایران برگر» خیلی فیلم جدی و عمیقی به نظر می‌آید. پیش خودم گفتم که چه خوب خواهد بود که آقای ناظری قبول بکنند و آن را بخوانند؛ آن وقت یک تصویر بر روی یکی از اشعار «سیاوش کسرایی» به نام «دانه‌های باران» برای ارکستر بزرگ ساختم و آقای ناظری هم بدین گونه تیتراژ پایانی فیلم سینمایی «ایران برگر» را خواندند.

این آهنگساز در ادامه افزود: آقای ناظری و آقای جوزانی با هم‌دیگر دو جلسه داشتند و در مورد این فیلم صحبت کردند و بر همین اساس نیز در اصل، تصنیف برای فیلم سینمایی «ایران برگر» نوشته شد و خود فضای موسیقی این کار نیز تمی است، برگرفته از همان تصنیفی که در جاهای مختلف و با اجراهای مختلف اجرا شده است.

رفیعی در مورد دعوت از «شهرام ناظری» برای خواندن تیتراژ پایانی فیلم سینمایی «ایران برگر»، گفت: من چندین سال است که بر روی آلبوم «نیما یوشیج» با صدای آقای ناظری کار می‌کنم و این آشنایی ما با ایشان از آن جا شکل گرفت و سال‌هاست که بنده افتخار شاگردی ایشان را دارم در محضر ایشان تلفیق شعر و موسیقی و آهنگسازی را تلمذ می‌کنم و ایشان را به خوبی می‌شناختم. آقای ناظری تاکنون هیچ اثری را به عنوان سینمایی و یا سریال نخوانده بودند. با ایشان صحبت کردم و تصنیفی که ساخته بودم را شنیدند و دوست داشتند. به نظرم رسید که واقعاً جای صدای آقای ناظری شاید در سینمای ایران خیلی خالی است. فضای تصنیف هم خیلی به نسبت کارهای دیگر ایشان فضای متفاوتی شده است و ایشان همیشه بدین گونه بوده‌اند و هر کاری که انجام می‌دهند، حتی به نسبت کارهای قبلی‌شان تفاوت‌های اساسی دارد. به هر حال «شهرام ناظری» آدم پیشروی است و در مورد موسیقی تفکر خیلی جدی دارند.

وی هم‌چنین گفت: خودم حساسیت‌های آقای ناظری را می‌دانم و به دلیل سال‌هایی که شاگردشان بوده‌ام و به عنوان آهنگساز با ایشان کار کرده‌ام، دقیقاً می‌دانم که ایشان چه چیزی را به عنوان موسیقی فاخر قبول دارند و به هر حال نوع نگاهشان به موسیقی چه جوری است. من هم تلاش کردم که به شکل و شمایلی این اثر ساخته شود که یک ذره متفاوت‌تر باشد؛ ایشان آن را شنیدند و خواندند. در ادامه نیز با هم‌دیگر نشستیم و آن را ادیت کردیم و در جاهایی که نظرشان بود را گفتند و بر روی کار اعمال کردیم.

آهنگساز فیلم سینمایی «ایران برگر» در مورد حضور خوانندگان سرشناس ایران هم‌چون «شهرام ناظری» در سینمای ایران، گفت: به شدت احساس می‌کنم که جایشان در سینمای ایران خیلی خالی است؛ مخصوصاً جای آقای ناظری همیشه در طول این سال‌ها در سینمای ایران خیلی خالی بوده است. خیلی از فیلم‌ها را که نگاه می‌‌کردم و به موسیقی‌شان که گوش می‌دادم و تیتراژشان را که با دقت نگاه می کردم، احساس می‌کردم که چه قدر خوب می‌شد که مثلاً آقای ناظری بر روی آنان می‌خواند؛ با آن وسعت صدا و با آن نوع نگاه عمیقی که کلاً نسبت به هنر دارند و آن پیشروی، پویایی و شجاعت بی‌مانندی که ایشان در زمینه موسیقی، انتخاب و اجرا دارند، چون ما ایشان را به عنوان شوالیه و نیمای آواز ایران می‌شناسیم که خوش‌بختانه در فیلم سینمایی «ایران برگر» این اتفاق افتاد.

«ارشک رفیعی» آهنگساز فیلم سینمایی «ایران برگر» در پایان اظهار داشت: آقای جوزانی به بنده اعتماد کردند و پروژه به این سنگینی را به بنده دادند تا انجام بدهم؛ چون من تا به حال در زمینه موسیقی فیلم کار نکرده بودم و این برای اولین بار است که در جشنواره بین‌المللی فیلم فجر برای فیلمی موسیقی می‌سازم. در حقیقت با این اطمینانی که به بنده کردند، من مدیون ایشان هستم، چون خیلی کار بزرگی انجام دادند.

ساير تصاوير

«شهرام ناظری» برای «ایران برگر» خواند 2- هایپرکلابز «شهرام ناظری» برای «ایران برگر» خواند 2- هایپرکلابز «شهرام ناظری» برای «ایران برگر» خواند 2- هایپرکلابز
منبع :http://musiceiranian.ir/67719-%D8%B4%D9%87%D8%B1%D...

ارسال مطلب به هایپرکلابز

انتخاب كلوب :  
نوع مطلب :
ارسال مطلب