باعث تاسف است آثار موسیقایی مرتبط با فردوسی جایگاهی در هنر ما ندارد- هایپرکلابز

راحله ... 8 سال پیش
باعث تاسف است آثار موسیقایی مرتبط با فردوسی جایگاهی در هنر ما ندارد- هایپرکلابز هایپرکلابز :

باعث تاسف است آثار موسیقایی مرتبط با فردوسی جایگاهی در هنر ما ندارد
موسیقی ما - خواننده موسیقی ایرانی در همایش بزرگداشت فردوسی ضمن رونمایی از تازه ترین آلبوم موسیقایی خود با نام «درفش کاویانی»، بار دیگر نسبت به کم‌توجهی مسئولان و هنرمندان در پرداختن به اشعار فردوسی انتقاد کرد. شهرام ناظری در این مراسم که دوشنبه ۲۱ اردیبهشت ماه در دانشکده ادبیات فارسی دانشگاه تهران برگزار شد با بیان اینکه همواره مشتاق حضور در فضاهای دانشجویی بوده است، توضیح داد: من همواره عرق خاصی به دانشجویان داشته و دارم. حتی گاهی هم پیش آمده که با وجود دعوت دانشجویان از من، مسئولان دانشگاه با حضورم مخالفت کردند اما من به دلیل انتظاری که دانشجویان از من داشتند، دعوت آنها را اجابت کردم و با خوشحالی به میان آنها رفتم. امروز هم برای من افتخار بزرگی است که در بزرگداشت فردوسی به میان شما آمدم.
شوالیه آواز ایران ادامه داد: باعث تاسف است که آثار موسیقایی مرتبط با حکیم ابوالقاسم فردوسی جایگاهی در هنر ما ندارد و شاید علت این امر را باید از خوانندگان مطرح موسیقی ایرانی پرسید که مشکل کار کجاست؟ شما اگر دقت کنید خواهید دید در ۱۰۰ سالی که موسیقی ایرانی شکل گرفته، فردوسی جایگاه مناسبی در پرداخت آهنگسازان ندارد. البته من به خاطر اینکه کرد هستم همواره علاقه زیاد خود را به فرهنگ ایران باستان ابراز داشته ام به ویژه اینکه این علاقه در لحن و بیان حماسی کارهایم وجود دارد و می توانم بگویم با این فضا به ویژه شاهنامه فردوسی عجین شده است.
خواننده آلبوم «درفش کاویانی» با بیان اینکه موسیقی ایران همواره دارای نگاهی تغزلی بوده است، تصریح کرد: موسیقی ایرانی اصولا بر غزل تمرکز دارد. شما دقت کنید ۹۰ درصد از آوازهای درخشان این حوزه با شعر سعدی و ۱۰ درصد دیگر از این آثار با شعر حافظ شکل گرفته، که متاسفانه فردوسی در این میان از جایگاه ارزشمندی برخوردار نبوده است. بنابراین و با توجه به این رویکرد بود که من از سالهای گذشته تلاش کردم تا روی اشعار فردوسی کار کنم و جالب اینکه تا همین چند سال پیش نیز مجوز چنین کاری را نداشتیم اما خوشبختانه شما امروز شاهد شنیدن اثری بودید که با عنوان «درفش کاویانی» به مخاطبان عرضه شده است.
ناظری ادامه داد: طی سالیان اخیر برخی از هنرمندان بودند که روی اشعار فردوسی کار کردند اما متاسفانه برخورد آنها با شعر همان برخوردی بود که با شعر سعدی دارند. در حالیکه باید بر این نکته واقف بود که شاهنامه لحن خاص خود را دارد. گرچه ما در آلبوم «درفش کاویانی» ادعایی نداریم اما بر این باوریم باید روی اشعار شاهنامه فردوسی بیشتر از اینها کار کرد. ما برای این اثر، از موسیقی مقامی و مقام هایی چون مقام «مجنونی» استفاده کرده ایم که روایت گر داستان ضحاک است.
خواننده آلبوم «درفش کاویانی» قبل از اجرای چند قطعه از این اثر موسیقایی که با همراهی ساز تنبور و دهل اجرا شد، با انتقاد از کیفیت بد صدای سالن اجرا بیان کرد: روایتی داریم که روزی موذنی بد صدا در جایی اذان می گفت. شخصی از آنجا می گذشت و به او گفت «اینگونه که تو می خوانی ببری رونق مسلمانی». حالا من باید بگویم این چه میکروفنی است که اینجا گذاشتید، باور کنید اگر پاواروتی هم جای من بود آبرویش در خوانندگی به باد می رفت.
او بعد از صحبت‌های خود در حالیکه برای اجرا آماده می شد، به یکی از مدیرانی که در ردیف اول مشغول خوردن میوه بود با کنایه گفت: من منتظر می مانم تا موز خوردن شما تمام شود. آخر نمی دانم چه بگویم، شما برای موز خوردن وقت گیر آوردید.
رونمایی از تازه ترین آلبوم شهرام ناظری در حالی بود که اجرای طولانی و بی نظم برنامه موجب ناراحتی حاضران در سالن شده بود. این در حالی است که میرجلال الدین کزازی و مهدی حجت از دیگر سخنرانان همایش بزرگداشت فردوسی در تالار فردوسی دانشکده ادبیات دانشگاه تهران بودند. ضمن اینکه مراسم رونمایی آلبوم در بخش پایانی برنامه صورت گرفت که این موضوع نیز باعث نارضایتی مخاطبان شد.
منبع: مهر

منبع :http://www.musicema.com/node/232397

ارسال مطلب به هایپرکلابز

انتخاب كلوب :  
نوع مطلب :
ارسال مطلب

سایر مطالب از راحله ...

آلبوم اطاق ساکت مجتبی کبیری منتشر شد
حجت اشرف زاده: کمرنگ شدن گرایش جوانان به موسیقی اصیل ایرانی
گروه موسیقی Minus1 هم مجوز انتشار آلبوم دریافت کرد
بازدید از موزه ملی ارمنستان و دیدن آثار هنرمندان ارمنی
کاور آلبوم جدید سامی یوسف
موزیک ویدئو نهان مکن با صدای سینا سرلک
سخنگوی وزارت ارشاد: آقای وزیر از این مسأله بسیار دلخور است
اولین «سنتوری» سینمای ایران، دو دهه پیش از رادان چه کسی بود؟
فرزاد طالبی: این یک جشنوارهٔ ملی است
فرهاد فخرالدینی: شهبازیان و واثقی به عنوان رهبر مهمان در ارکستر فعالیت خواهند کرد
خواننده پاپ ایرانی به سوگ نشست
- چی چکا - ابراهیم منصفی با صدای ناصر منتظری در بازار موسیقی!
- عیاران - احمد پژمان بعد از چهل سال بازنشر می‌شود
خواننده جدید - دنگ شو - معرفی شد
اجرای کنسرت ارکستر سمفونیک تهران به دلیل - نوازندگی زنان - لغو شد
تور کنسرت‌های آیهان از اردبیل تا تهران
مازیار فلاحی خواننده خوش صدا پا در عرصه بازیگری گذاشت
- انوشیروان روحانی - از هنرجویان میزبانی کرد!
ارکستر سمفونیک تهران به یاد علمدار کربلا به روی صحنه رفت
بازخوانی آخرین گفت‌وگوی موزیسین فقید - بابک بیات