برنامه‌ی شب‌های موسیقی نواحی اعلام شد- هایپرکلابز

راحله ... 8 سال پیش
برنامه‌ی شب‌های موسیقی نواحی اعلام شد- هایپرکلابز هایپرکلابز :

برنامه‌ی نخستین دور از "شب‌های موسیقی نواحی ایران" با محوریت موسیقی شرق و جنوب شرق ایران در برج آزادی اعلام شد. این برنامه به مدت سه شب همزمان با رونمایی مجموعه‌ی آلبوم‌های "فستیوال آینه‌دار" برگزار می‌شود و قرار است میزبان گروه‌های جوان موسیقی مناطقی از شرق و جنوب شرقی کشور باشد.
دبیر اجرایی فستیوال آینه‌دار با بیان اینکه یکی از مهمترین اهداف برگزاری «شب‌های موسیقی نواحی ایران» معرفی هنرمندان و گروه‌های جوانی است که به دنبال حفظ و اشاعه موسیقی منطقه‌ی خود هستند، گفت: «برنامه‌ی شب‌‌های موسیقی نواحی ایران در تداوم و تکمیل برنامه‌‌‌های بلند مدت فستیوال "آینه‌دار" طراحی و برنامه‌ریزی شده است و هدف آن تشویق هنرمندان جوان موسیقی مناطق مختلف ایران است تا با انگیزه و ایمان بیشتری راه پیشینیان و آینه‌داران موسیقی منطقه‌ی خودشان را دنبال کنند باشد که در آینده بتوانند ضمن حفظ موسیقی نیاکانشان، آینه‌داران آینده‌ی موسیقی قومی و منطقه‌یی خود باشند.»
مغازه‌ای همچنین در خصوص جزئیات «شب‌های موسیقی نواحی» با اشاره به اینکه پنج گروه موسیقی از تربت جام، زابل، سراوان و ایرانشهر در این شب‌ها در چهار سانس موسیقی‌های زیبا و متنوعی را اجرا خواهند کرد گفت:«در شب تربت جام میزبان دو گروه موسیقی از منطقه‌ی تربت جام هستیم که در دو بخش شاهد اجراهای این دو گروه خواهیم بود. بخش نخست به دوتارنوازی محسن عسگریان فرزند استاد ذوالفقار عسگریان اختصاص دارد که عبدالله امینی خواننده‌ی توانای تربت جام دوتار عسگریان را همراهی خواهد کرد. در بخش دوم شب تربت جام هم در یک اجرای گروهی، تعدادی از مقام‌ها و ‍پادایرگی‌های این منطقه توسط گروه فردای جام که از گروه‌های جوان تربت جام هستند به سرپرستی حسین مردانشاهی اجرا خواهد شد.»
مغازه‌ای همچنین در ارتباط با اجراهای شب زابل گفت: «این برنامه نیز مانند شب تربت‌جام دو بخش دارد. گروه برادران قادر آتشگر که از منطقه زابل در این شب‌ها شرکت دارند ابتدا در بخش نخست قطعاتی را با سرنا و دهل را اجرا خواهند کرد و همین گروه با پیوستن دو نوازنده‌ی دیگر در بخش دوم قرار است ترانه‌های شادمانی زابلی را اجرا کنند.»
دبیر هنری برنامه‌ی «شب‌های موسیقی نواحی ایران» با اعلام اینکه شب‌های سراوان و ایرانشهر جمعه شب سیزدهم شهریور برگزار می‌شود گفت: «ابتدا در سانس اول گروه گلپورگان برنامه خود را در دو بخش متفاوت و مجزا اجرا خواهند کرد. نخست ذکرهای عارفانه دراویش چشتی و سپس سوت‌های بلوچی یا شادمانه‌های منطقه سراوان دو بخش اجراهای هنرمندان سراوان را تشکیل می‌دهد.»
و در نهایت سانس دوم از آخرین شب موسیقی نواحی ایران، شب ایرانشهر نام دارد و با اجرای گروه موسیقی خداداد شکل‌زهی به انجام خواهد رسید. به گفته‌ی دبیر هنری این شب‌ها، گروه ایرانشهر نیز در دو بخش ابتدا ذکرهای گواتی و دمّالی و سپس شادمانه‌های ایرانشهر و اطراف را اجرا خواهند کرد. نخستین دور «شب‌های موسیقی نواحی ایران» در روزهای ۱۲ و 13 شهریور در چهار سانس در برج آزادی با شب تربت جام آغاز می‌شود و قرار است پیش‌فروش بلیت‌های این شب‌ها از سوی سایت پیشنهاد انجام شود. فستیوال آیینه‌‌دار با حضور محمدرضا درویشی به عنوان دبیرعلمی و علی مغازه‌ای به عنوان دبیر اجرایی از سال 92 با همت بخش خصوصی کار خود را با هدف ارائه موسیقی نواحی ایران و ثبت و حفظ این میراث معنوی آغاز به کار کرد. این فستیوال در نخستین نوبت در مهرماه سال 92 با حضور 30 هنرمند موسیقی از شرق و جنوب شرق کشور و مناطق تربت جام، باخرز و سیستان بلوچستان در خانه هنرمندان ایران برگزار شد. دومین دوره این فستیوال نیز اردیبهشت سال 94 با تمرکز بر موسیقی جنوب ایران با حضور 120 هنرمند از هرمزگان، بوشهر و خوزستان در تالار رودکی و وحدت برگزار شد.

منبع :http://www.musicema.com/node/243667

ارسال مطلب به هایپرکلابز

انتخاب كلوب :  
نوع مطلب :
ارسال مطلب

سایر مطالب از راحله ...

آلبوم اطاق ساکت مجتبی کبیری منتشر شد
حجت اشرف زاده: کمرنگ شدن گرایش جوانان به موسیقی اصیل ایرانی
گروه موسیقی Minus1 هم مجوز انتشار آلبوم دریافت کرد
بازدید از موزه ملی ارمنستان و دیدن آثار هنرمندان ارمنی
کاور آلبوم جدید سامی یوسف
موزیک ویدئو نهان مکن با صدای سینا سرلک
سخنگوی وزارت ارشاد: آقای وزیر از این مسأله بسیار دلخور است
اولین «سنتوری» سینمای ایران، دو دهه پیش از رادان چه کسی بود؟
فرزاد طالبی: این یک جشنوارهٔ ملی است
فرهاد فخرالدینی: شهبازیان و واثقی به عنوان رهبر مهمان در ارکستر فعالیت خواهند کرد
خواننده پاپ ایرانی به سوگ نشست
- چی چکا - ابراهیم منصفی با صدای ناصر منتظری در بازار موسیقی!
- عیاران - احمد پژمان بعد از چهل سال بازنشر می‌شود
خواننده جدید - دنگ شو - معرفی شد
اجرای کنسرت ارکستر سمفونیک تهران به دلیل - نوازندگی زنان - لغو شد
تور کنسرت‌های آیهان از اردبیل تا تهران
مازیار فلاحی خواننده خوش صدا پا در عرصه بازیگری گذاشت
- انوشیروان روحانی - از هنرجویان میزبانی کرد!
ارکستر سمفونیک تهران به یاد علمدار کربلا به روی صحنه رفت
بازخوانی آخرین گفت‌وگوی موزیسین فقید - بابک بیات