جمالی: این نامه نظر آقای رهبری به عنوان یک هنرمند مستقل است - هایپرکلابز

راحله ... 8 سال پیش
جمالی: این نامه نظر آقای رهبری به عنوان یک هنرمند مستقل است - هایپرکلابز هایپرکلابز :

«مهم‌ترین مشکلی که هم‌اکنون ارکسترهاه با آن مواجه هستند، مسایل اعتباراتی است. در ابتدای سال، بودجه‌ای برای ارکستر‌ها در نظر گرفته شده بود که حالا آن میزان در اختیار بنیاد رودکی قرار ندارد و از همین روی ما ناگزیر هستیم تا تعدادی از برنامه‌هایی که برای «مهر تا مهر» ارکس‌تر سمفونیک تهران در نظر گرفته بودیم را تغییر دهیم. مشکلی که در زمینهٔ ارکس‌تر سازهای ملی ایران نیز وجود دارد و باعث توقف فعالیت‌هایش شده است، به همین خاطر است.»
این‌ها را «بهرام جمالی» - مدیرعامل بنیاد رودکی – در پاسخ به سایت موسیقی ما دربارهٔ مشکلاتی می‌گوید که این روز‌ها ارکس‌تر سمفونیک تهران با آن مواجه است و رهبر و مدیر هنری آن را ناگزیر به نوشتن نامه به رییس‌جمهور کرد، رییس‌ دولتی که بعد از سال‌ها توانست ارکسترهایی که در دولت گذشته منحل شده بودند را احیا کند. حالا «جمالی» می‌گوید که مشکلات مالی فعالیت‌های ارکس‌تر را تحت‌الشعاع قرار داده است و به همین خاطر هم‌اکنون مشخص نیست که تا چه اندازه فعالیت‌های «مهر تا مهر» محقق شود: ‌ «ما منتظر اعلام دقیق اعتبارات و بودجهٔ ارکستر‌ها هستیم تا متناسب با آن برنامه‌ریزی‌هایمان را انجام دهیم.» او اما وقتی در برابر این پرسش قرار می‌گیرد که آیا این مشکلات منجر به دلزدگی «علی رهبری» نمی‌شود و احتمال جدایی او را به وجود نمی‌آورد، می‌گوید: «ما تقریبا روزی هفت تا ده ساعت با ایشان هستیم و به نوعی با هم زندگی می‌کنیم. ایشان هم به خوبی به مسایل آگاه است؛ اما به هر روی بنیاد رودکی تمام تلاش‌های خود را انجام می‌دهد تا مسایل و مشکلاتی که هم‌اکنون وجود دارد، از بین رفته و ارکس‌تر بار دیگر در آرامش و به دور از حاشیه‌های این مدت به فعالیت‌های خود ادامه دهد.»
او همچنین دربارهٔ نامهٔ «علی رهبری» به رییس‌جمهور و پاسخ به این سوال که آیا این گره تنها به دست ایشان باز خواهد شد یا امیدواری‌های دیگری هم وجود دارد، می‌گوید: «ایشان در مقام مدیر هنری و رهبر ارکس‌تر این نامه را نوشته‌اند و نگاه سازمانی ما به این مساله به این شکل نیست و نباید این نامه را از طرف بنیاد رودکی تلقی کرد. ایشان هنرمند مستقلی است و خودشان هم در گفت‌وگو با من به این استقلال اشاره کرده و گفتند که تمایل ندارند تمام مشکلاتی که در ارکس‌تر با آن مواجه هستند را از زبان دولتی و به شکل سیاست‌مدارانه‌ای مطرح کنند.»
در این میان «فرزاد طالبی» - مدیر دفتر موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی- نیز بار دیگر در گفت‌وگو با سایت موسیقی ما دربارهٔ عدم مجوز به «ارول اردینچ» - رهبر بین‌المللی ارکس‌تر ترک‌تبار- می‌گوید: ‌ «بحث عدم مجوز مطرح نیست، بنیاد رودکی در حال اصلاح برنامهٔ «مهر تا مهر» خود است و به همین خاطر باید برنامه را به ما اعلام کند تا ما مجوز را صادر کنیم. دفتر موسیقی ارشاد هنوز برنامهٔ نهایی را دریافت نکرده است.»
او در پاسخ به این سوال که قرار بوده تسهیلاتی برای مجوز داده شود و این کار با سرعت انجام شود؛ اما علی‌رغم حضور ایشان در ایران، این مجوز صادر نشده است، می‌گوید: «این تسهیلات هم‌اکنون وجود دارد و مرکز موسیقی همواره در سریع‌ترین زمان ممکن مجوز‌ها را اعطا می‌کند؛ اما همان‌طور که گفتم برنامه به ما اعلام نشده بود تا مجوزی صادر کنیم. ضمن آنکه آقای اردینچ با اولویت ضبط همراه با ارکس‌تر و برگزاری مس‌تر کلاس‌های رهبری به ایران آمدند و بعد از آن قرار شد که اجرایی داشته باشند و همین روند دریافت مجوز را با مشکل مواجه کرد. در واقع رفتار ما کامللا منطقی و قانونی است و در این میان تنها مشخص نبودن برنامهٔ «مهر تا مهر» این مشکل را به وجود آورد. همین الان هم هنوز این برنامه به دست ما نرسیده؛ اما هر زمان که داده شود با تمام توان همکاری‌های لازم را با بنیاد رودکی انجام خواهیم داد.»
او تاکید می‌کند که آقای اردینچ هیچ مشکلی برای فعالیت در ایران ندارد و ارکس‌تر سمفونیک تهران امشب هم ضبط دارد و مس‌تر کلاس‌های رهبری ایشان نیز با نظم مشغول انجام است. او همچنین دربارهٔ بحث بودجهٔ ارکس‌تر سمفونیک می‌گوید: «بنیاد دارای هیات امنا و هیات مدیره‌ای است که حتی شخص وزیر هم در آن عضو هستند و خود معاونت هنری نیز با جدیت بسیار مشغول بررسی مشکل بودجه هستند، در این میان دفتر موسیقی نیز هر کاری که لازم باشد را انجام خواهد داد.»
در این میان «حسین نوش‌آبادی» - سخنگوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی- هم به این مساله اشاره دارد: «با توجه به اینکه ارکستر بعد از سال‌ها تعطیلی و با بدهی‌های فراوان فعالیت خود را آغاز کرد، طبیعی است که مشکلاتی برای این ارکس‌تر وجود داشته باشد؛ اما وزارت ارشاد و معاونت هنری و حتی شخص رییس‌جمهور به هیچ عنوان اجازه نخواهند داد تا این ارکستر‌ها تعطیل شود. ما نه تنها به این مساله فکر نمی‌کنیم که خواستار پیشرفت هر چه بیشتر این ارکس‌تر نیز هستیم و به همین خاطر تلاش خواهیم کرد تا مشکلات این ارکس‌تر حل شود و رهبرارکس‌تر نیز مثل همیشه با جدیت و سعهٔ صدر به فعالیت‌هایش ادامه دهد.»

منبع :http://www.musicema.com/node/251876

ارسال مطلب به هایپرکلابز

انتخاب كلوب :  
نوع مطلب :
ارسال مطلب

سایر مطالب از راحله ...

آلبوم اطاق ساکت مجتبی کبیری منتشر شد
حجت اشرف زاده: کمرنگ شدن گرایش جوانان به موسیقی اصیل ایرانی
گروه موسیقی Minus1 هم مجوز انتشار آلبوم دریافت کرد
بازدید از موزه ملی ارمنستان و دیدن آثار هنرمندان ارمنی
کاور آلبوم جدید سامی یوسف
موزیک ویدئو نهان مکن با صدای سینا سرلک
سخنگوی وزارت ارشاد: آقای وزیر از این مسأله بسیار دلخور است
اولین «سنتوری» سینمای ایران، دو دهه پیش از رادان چه کسی بود؟
فرزاد طالبی: این یک جشنوارهٔ ملی است
فرهاد فخرالدینی: شهبازیان و واثقی به عنوان رهبر مهمان در ارکستر فعالیت خواهند کرد
خواننده پاپ ایرانی به سوگ نشست
- چی چکا - ابراهیم منصفی با صدای ناصر منتظری در بازار موسیقی!
- عیاران - احمد پژمان بعد از چهل سال بازنشر می‌شود
خواننده جدید - دنگ شو - معرفی شد
اجرای کنسرت ارکستر سمفونیک تهران به دلیل - نوازندگی زنان - لغو شد
تور کنسرت‌های آیهان از اردبیل تا تهران
مازیار فلاحی خواننده خوش صدا پا در عرصه بازیگری گذاشت
- انوشیروان روحانی - از هنرجویان میزبانی کرد!
ارکستر سمفونیک تهران به یاد علمدار کربلا به روی صحنه رفت
بازخوانی آخرین گفت‌وگوی موزیسین فقید - بابک بیات