علی کاظمیان اثری برای «تهران» منتشر می‌کند- هایپرکلابز

راحله ... 8 سال پیش
علی کاظمیان اثری برای «تهران» منتشر می‌کند- هایپرکلابز هایپرکلابز :

چندی قبل آلبوم صدای شاعر با عنوان «دوستت می‌دارم‌های دنج» با شعر و صدای «علی کاظمیان» و همراهی ساز پیانوی «سارا نجفی» شامل 15 قطعه توسط موسسه‌ی «راوی» به انتشار درآمد. در این اثر قطعات اریک ساتی، شوپن، چایکوفسکی و بتهوون در لابلای دکلمه اشعار و گاه سولو از فرم‌های ژینوسینس، نوکترن، سونات و والس اجرا شده است.
«علی کاظمیان» که خود اجرای این قطعات را به عهده گرفته است، «شوپن» و «ساتی» را آهنگسازان اصلی این اثر می‌داند و از «بتهوون» و «چایکوفسکی» به عنوان آهنگسازان مهمان یاد می‌کند: «از آنجا که فضای این کار یک حالت عاشقانه و سرخوشی شیداواری را ایجاد می‌کند، بیش از همه از آثار «شوپن» بهره گرفته‌ایم که به نوعی او را «شاعر پیانو» می‌دانند. در واقع در این اثر، هر کجا حس خوب عاشقی وجود دارد، ما ردپای «شوپن» را حس می‌کنیم. موسیقی او صرفا عشقی مجنون‌وار را تداعی می‌کند و غلیان احساسات یک عاشق در برابر معشوق را. «اریک ساتی» در قطعه‌ی دوم حضور دارد، موسیقی او هم عشق را تایید می‌کند؛ اما نوعی تامل هم در موسیقی‌اش حس می‌شود. در واقع «ساتی» تلنگری می‌زند که اگر عاشق شده‌ای، این عشق بر تو مبارک باشد؛ اما جوانب عقل را هم باید رعایت کرد. «چایکوفسکی» آهنگساز مهمان این اثر است و موسیقی او در قطعه‌ی کوتاهی با نام «من و تو و شعر» شنیده می‌شود. ما برای این قطعه از «مراسم تدفین عروسک» او استفاده کرده‌ایم. بتهوون گویا با موسیقی‌اش این پیش‌بینی را انجام می‌دهد که باید بیشتر مراقب عشق بود و در این میان چندان به ادامه‌ی ارتباط خوش‌بین نیست. پس از او «بتهوون» وارد بازی می‌شود که نقش یک حَکَم و میانجی را دارد و در اونج ناامیدی عاشق، «سونات مهتاب» او نواخته می‌شود و به این وسیله دوباره نیروی عشق زده می‌شود و ما در نهایت یک «پایان خوش» را شاهد هستیم.»
به گفته‌ی کاظمیان، «دوستت می‌دارم‌های دنج» اگرچه از چند قطعه شعر متفاوت بهره برده است؛ اما یک داستانِ مشترک دارد. انسانی که عاشق می‌شود و از این حس به وجد می‌آید، در میانه‌ی عاشقی دچار احساس فراغ می‌شود و در نهایت بار دیگر وصال صورت می‌گیرد: «چیدمان اشعار، این حالت را تداعی می‌کند و در این میان برداشت من و خانم نجفی – نوازنده‌ی قطعات- از موسیقی این بزرگان حوزه‌ی موسیقی کلاسیک به این شکل بود.»
او می‌گوید که مخاطبان مجموعه‌ی «صدای شاعر» را با «احمد شاملو» می‌شناسند و بعد از آن دکلمه‌ی اشعار سید علی صالحی که مرحوم «خسرو شکیبایی» آن را اجرا کرده است. با این حال او مطمئن است که مخاطبانِ آلبومش، مخاطبانی خاص هستند که این اثر را برای خلوت آرتستیک خود تهیه می‌کنند و از همین روی، شاید برداشتی مشابه با او از موسیقی‌های انتخابی داشته باشند.»
اشعار این اثر،‌در قالب اشعار نو و سپید هستند؛ اما آیا این نیاز احساس نمی‌شده که قطعاتی جدید برای این موسیقی‌ها ساخته شود؟ «کاظمیان» می‌گوید: «به این مساله فکر کردیم، اما در نهایت به شوپن رسیدیم و فضای شاعرانه‌ و لطیف موسیقی او و به نوعی یک ادای احترام نیز به این آهنگساز انجام دادیم.»
آلبوم «دوستت می‌دارم‌های دنج» در ژانر صدای شاعر با صدابرداری کاوه عابدین در استودیو صبا و طراحی جلد امیر نوروز خانی توسط موسسه راوی منتشر شده است و این در حالی است که این شاعر، اثر بعدی خود از مجموعه‌ی «صدای شاعر» را درباره‌ی تهران در دست انتشار دارد؛ اثری که شاید این بار همسرش «سارا نجفی» به صورت مستقل برایش آهنگسازی کند.

منبع :http://www.musicema.com/node/252704

ارسال مطلب به هایپرکلابز

انتخاب كلوب :  
نوع مطلب :
ارسال مطلب

سایر مطالب از راحله ...

آلبوم اطاق ساکت مجتبی کبیری منتشر شد
حجت اشرف زاده: کمرنگ شدن گرایش جوانان به موسیقی اصیل ایرانی
گروه موسیقی Minus1 هم مجوز انتشار آلبوم دریافت کرد
بازدید از موزه ملی ارمنستان و دیدن آثار هنرمندان ارمنی
کاور آلبوم جدید سامی یوسف
موزیک ویدئو نهان مکن با صدای سینا سرلک
سخنگوی وزارت ارشاد: آقای وزیر از این مسأله بسیار دلخور است
اولین «سنتوری» سینمای ایران، دو دهه پیش از رادان چه کسی بود؟
فرزاد طالبی: این یک جشنوارهٔ ملی است
فرهاد فخرالدینی: شهبازیان و واثقی به عنوان رهبر مهمان در ارکستر فعالیت خواهند کرد
خواننده پاپ ایرانی به سوگ نشست
- چی چکا - ابراهیم منصفی با صدای ناصر منتظری در بازار موسیقی!
- عیاران - احمد پژمان بعد از چهل سال بازنشر می‌شود
خواننده جدید - دنگ شو - معرفی شد
اجرای کنسرت ارکستر سمفونیک تهران به دلیل - نوازندگی زنان - لغو شد
تور کنسرت‌های آیهان از اردبیل تا تهران
مازیار فلاحی خواننده خوش صدا پا در عرصه بازیگری گذاشت
- انوشیروان روحانی - از هنرجویان میزبانی کرد!
ارکستر سمفونیک تهران به یاد علمدار کربلا به روی صحنه رفت
بازخوانی آخرین گفت‌وگوی موزیسین فقید - بابک بیات