حامی: موسیقی، مبتذل و آبروبر است!- هایپرکلابز

عباد محمدي 10 سال پیش
حامی: موسیقی، مبتذل و آبروبر است!- هایپرکلابز هایپرکلابز :

چند روز پیش بود که بعضی از رسانه های اینترنتی خبری را روی خروجی های خود قرار دادند که حکایت از خداحافظی حامی از موسیقی پاپ داشت. خبری که علتش باز هم همان داستان همیشگی مافیا و حامی بود.
این موضوع و انتشار قریب الوقوع آلبوم حامی باعث شد تا دقایقی با او به گفت و گو بنشینیم. حامی می گوید موسیقی پاپ به ابتذال کشیده شده و اگر وضع همین گونه پیش برود، دیگر خوانندگی را ادامه نخواهد داد.
هفته گذشته در یکی از مصاحبه هایت گفته بودی از اینکه خواننده پاپ محسوب شوی، خجالت می کشی! مگر چه چیزی از موسیقی پاپ دیدی که این حرف را بیان کردی؟

- امروز موسیقی پاپ نه تنها آبروی هنر و موسیقی و خوانندگی ایرانی، بلکه آبروی مردم ایران را برده است. اگر موسیقی سنتی وجود نداشت، چیزی از هنر موسیقی در ایران باقی نمی ماند. یکسری آدم بی سواد به عنوان خواننده پاپ مطرح شده اند و با ارائه کارهای بی کیفیت و مبتذل آبروی موسیقی کشور را تحت شعاع قرار داده اند.

یکی از دلایلی که ترجیح می دهم خواننده پاپ لقب نگیرم اشعار فوق العاده سخیفی است که این روزها در موسیقی پاپ مجاز داخلی می شنوم. آلبوم هایی که تولید می شود مصداق ضعف در موسیقی ماست و متاسفانه خواننده صدا محور هم در بازار موسیقی ما وجود ندارد.

سلیقه من طوری است که صدای خواننده را اصلی ترین بخش موسیقی می دانم اما متاسفانه امروز اصلی ترین بخش موسیقی ما ریتم های شلوغ و نامرتب است و بخش کوچکی از آهنگ هم صدای خواننده است. خب من این را نمی توانم بپذیرم! از طرف دیگر اینکه خواننده ها زیر پای یکدیگر را خالی می کنند و چشم دیدن همکارانشان را ندارند و برای پیشرفت دست به کارهای عجیب و غریب می زنند برایم آزاردهنده است.

می توانیم بگوییم یکی از دلایلی که تو هنوز به حق خودت در موسیقی نرسیده ای همین مافیای موسیقی است که می گویی؟

- من به جایگاهی که می خواستم در موسیقی رسیده ام. هدف من این بوده که مولف باشم و بعد از مرگم چند آلبوم از من به جا بماند که آبروی اسم من باشد یا مثلا اگر امروز آلبومی که سال 80 تولید کرده ام را به کسی هدیه می دهم، با افتخار این کار را انجام دهم و بتوانم از کارم دفاع کنم. البته در این مسیر فشارهای زیادی را تحمل کرده ام اما برای من در موسیقی ایران، رسیدن به این جایگاه یک شانس بزرگ است.

اینکه با آهنگسازان خوبی کار کردم و مردم اسمم را می شناسند و آهنگ هایم را دوست دارند از خوشبختی من است اما در زمینه مالی و اجرای کنسرت و مسائلی از این قبیل، آدم موفقی نبوده ام و دلیلش هم نداشتن روابط خاص بوده! به هر حال من یکسری اخلاق خاص دارم و تجارت را هم بلد نبودم و شاید بخشی از عدم موفقیت در زمینه مالی هم به این موضوع بازمی گردد.

در نهایت بخش بزرگی از این عدم موفقیت هم از دید من برعهده مافیای موسیقی از جمله تهیه کننده ها و خواننده های اهل لابی است که به ناحق و تنها به دلایل تجاری وارد موسیقی شده و به اشتباه اسم خود را هنرمند گذاشته اند.

این مافیا که می گویی چه کسانی هستند؟

- مافیایی که در این دوره از آن صحبت می کنیم ممکن است 5 خواننده باشند که بازار را در اختیار گرفته اند و پولشان را در می آورند و می روند! من 15 سال است که دارم در این عرصه فعالیت می کنم پنج سال اول هم 5 خواننده دیگر بودند که لابی می کردند و بازار را در اختیار داشتند و این چرخه به همین شکل جلو آمده! این موضوع باعث فرسودگی روانی کسی مثل من می شود. مافیا یک اسم است، بهتر است بگوییم بی قانونی و زد و بند در موسیقی!

مگر بخشی از رسالت موسیقی پاپ سرگرم کردن خواننده نیست؟
- بله.

این با حرف تو که می گویی موسیقی ایران مبتذل است منافات ندارد؟

- موسیقی ریاضی مهندسی است و نمی توان با آن سلیقه ای برخورد کرد. موسیقی یک علم است و قواعد خاص خودش را دارد. من هم موافقم که موسیقی باید سرگرم کننده باشد اما من موسیقی را یک هنر سرگرم کننده می دانم نه فقط یک سرگرم کنند مبتذل اما مثلا در سینما، فیلمی که صرفا برای سرگرم شدن مردم ساخته می شود، فیلم کاملی است؟ آیا ماندگاری دارد؟ قطعا نه! اما هدف من در موسیقی ماندن است. من گفتم موسیقی پاپ مبتذل است و الان هم روی نظرم ایستاده ام که 80 درصد از موسیقی پاپ ما مبتذل است و زیر خط قرمز است و اصلا نمی توان به آن نمره داد.

پس چرا اینقدر شنیده می شود؟

- اگر شنیده می شود مطمئن باش هدفی بالاتر از هدف موسیقایی در پس آن پنهان شده است. هدفی که می تواند سیاسی یا اقتصادی باشد.

از آلبوم جدیدت چه خبر؟

- ان شاءالله اگر مشکل خاصی پیش نیاید تا آخر اردیبهشت وارد بازار خواهد شد.

باز هم اردیبهشت...؟

- هیچ تعمدی برای انتشار آلبوم هایم در این ماه وود ندارد. سال گذشته برنامه مان این بود که آلبوم را خرداد ماه منتشر کنیم اما مجوز نرسی و این اتفاق نیفتاد. من متولد خرداد هستم و بقیه خانواده ام هر در فصل بهار متولد شده اند! اینکه همه آلبوم هایم تا امروز در اردیبهشت ماه منتشر شده، نکته ای است که برای خود هم جای تعجب دارد.

«یک لحظه عاشق شو» برای حامی یک اتفاق و نقطه عطف محسوب می شود؟

- اگر یک نفر برای اولین بار این آلبوم را گوش کند، قطعا از سازبندی و نوع تنظیم هایم تعجب خواهد کرد اما ملودی ها، در همان سبک و سیاقی است که قبلا داشتم با این تفاوت که ترانه ها، ترانه های مثبت و آرامبخشی است در این آلبوم کمتر به سراغ دستگاه ها غمگین ایرانی رفته ام و بیشتر به سراغ شاد و امیدوار رفته ام.

برنامه ای برای کنسرت هم داری؟

- من یک سال و نیم است که نه تمرین داشته ام و نه روی استیج رفته ام اما ان شاءالله در حال برنامه ریزی برای تور کنسرت هایمان بعد از انتشار آلبوم هستیم.

چرا اینقدر پروسه انتشار این آلبوم طولانی شد؟

- دلیل عمده طولانی شدن انتظار آلبوم اسم دو تن از همکاران ما یعنی اهورا ایمان و پدرام کشتکار بود که اتفاقا ممنوع الکار هم نبودند و هیچ خط قرمزی را هم رد نکرده بودند. اهورا ترانه سرایی است که دلش برای ادبیات و کشورش می سوزد و همانطور که می دانید ترانه یکی از آهنگ های من که مورد توجه مردم قرار گرفت یعنی «دلم گرفت» هم توسط او سروده شده اما دوستان اصرار داشتند که اسم اهورا و پدرام از آلبوم حذف شود.

چرا اصرار داشتی که اسم این دو حتما در آلبوم درج شود؟

- به نظر من این یک خیانت علیه عوامل آلبوم محسوب می شود که بخواهیم اسمشان را از جلد آلبوم حذف کنیم. حذف کردن اسم کسی مثل اهورا ایمان یعنی سلب کردن حقوق معنوی این هنرمند من این کار را انجام ندادم و ترجیح دادم آهنگ را از آلبوم حذف کنم تا اینکه بخواهم اسم اهورا و پدرام از روی کاری که برایش زحمت کشیده اند، حذف کنم.

حذف این آهنگ و طی کردن دوباره مراحل اخذ مجوز باعث شد انتشار آلبوم با تاخیری و بیش از یک سال مواجه شود. خوشبختانه قبل از عید مجوز انتشار آلبوم به دستمان رسید و اگر مشکلی پیش نیاید، «یک لحظه عاشق شو» تا آخر اردیبهشت منتشر خواهد شد.

منبع :http://www.bartarinha.ir/fa/news/49443/%D8%AD%D8%A...

ارسال مطلب به هایپرکلابز

انتخاب كلوب :  
نوع مطلب :
ارسال مطلب