رضا کیانیان به شما می گوید در شرایط فعلی چه فیلمی پرفروش خواهد شد و بهترین گزینه ها برای هر نقش کدام است؟- هایپرکلابز

پانت هم 10 سال پیش
رضا کیانیان به شما می گوید در شرایط فعلی چه فیلمی پرفروش خواهد شد و بهترین گزینه ها برای هر نقش کدام است؟- هایپرکلابز هایپرکلابز :

تهیه کننده مشهور و موفق سینما به شما می گوید در شرایط فعلی چه فیلمی پرفروش خواهد شد و بهترین گزینه ها برای هر نقش
● ویژگی منحصر به فرد رضا
در سینمای ایران به دلیل محدودیت هایی که وجود دارد نمی توان خیلی از کاراکتر چشم چران استفاده کرد اما رضا کیانیان کسی است که به این نقش می خورد مثلا در فیلم «همیشه پای یک زن در میان است» خودتان دیدید که او چطور توانست از پس ایفای نقش کاراکتر مرد چشم چران به خوبی بربیاید.● نداریم، نگردید
متاسفانه فعلا بازیگر ستاره تینیجر نداریم. در فیلم «ورود آقایان ممنوع» مجبور شدیم پگاه آهنگرانی را برای نقش دانش آموز انتخاب کنیم.زمانی ترانه علیدوستی جرقه ای بود برای بازیگرهای تینیجر و در ۱۶ ۱۵ سالگی در «من ترانه ۱۵ سال دارم» بازی کرد.از آن موقع به بعد دیگر بازیگر تینیجر ستاره در سینما نداشتیم.مهناز افشار و بهرام رادان هم در سن تینیجری فیلم «شور عشق» را بازی کردند اما متاسفانه فعلا چنین بازیگرانی در سینما نداریم.● جوان های عاشق
متاسفانه بازیگرهایی که نقش جوان عاشق را بازی می کنند، سن شان بالاتر از ۳۰ سال است. پارسا پیروزفر، علی مصفا و محمدرضا گلزار همه اینها به مرز ۴۰سالگی نزدیک هستند. شاید در این سن فقط از مصطفی زمانی بتوان نام برد. آنقدر تعداد بازیگرهای ما محدود است که با توجه به شرایط جای بازیگرها با هم عوض می شود.● عطاران پولسازترین است
از بین کاراکترهای موجود در سینما کدام کاراکتر برای سینما پولساز است؟
در حال حاضر مردم بیشتر از نقش های کمدی استقبال می کنند بنابراین بازیگرهایی که کمدین هستند طرفدار بیشتری نسبت به نقش های دیگر دارند و بزرگ ترین آنها رضا عطاران است. عطاران بازیگر روی بورسی است که مردم دوستش دارند و به خاطر او به سینما می روند. تعداد بازیگرهایی که مردم به خاطر آنها به سینما بروند کم است. مردم به خاطر پرویز پرستویی و مهناز افشار هم به سینما می روند اما رضا عطاران پولسازترین بازیگر سینمای ماست. البته شرایط اکران فیلم به فروش فیلم خیلی کمک می کند. فیلم «من مادر هستم» که فروش میلیاردی داشته است، همان بازیگرهایی را دارد که در میگرن بازی می کنند اما تفاوت فروش آنها زمین تا آسمان است.
فضا و جو فیلمنامه در فروش فیلم نقش اصلی دارد. از نظر من حمید فرخ نژاد بازیگر بسیار توانمندی است اما با تمام مهارت و توانمندی که در عرصه بازیگری دارد کسی به خاطر دیدن او به سینما نمی رود. حالا اگر فرخ نژاد بیاید در فیلمی بازی کند که آن فیلم گیشه داشته باشد می تواند تبدیل به اسطوره سینمای ما شود. منظورم این است که یکسری از شرایط باید کنار هم قرار بگیرد تا یک فیلم موفق شود. مثلا در فیلم «تو و من» حضور محمدرضا گلزار نتوانست فروش فیلم را بالا ببرد. درصورتی فروش فیلم بالا می رود که فیلمنامه و قصه یک فیلم خاص باشد، شرایط خوب برای اکران فیلم مهیا باشد و کستینگ بازیگرها هم خوب بسته شده باشد. در واقع همه شرایط باید دست به دست هم دهد که یک فیلم دیده شود. در دنیا همین طور است حضور ستاره ها مهم است اما باید مجموع شرایط جور باشد تا یک فیلم موفق شود.


● فیلمنامه از ستاره ها مهم تر است
اگر خود شما بخواهید یک فیلم بسازید که مطمئن هستید فیلم بفروشی است دوست دارید با کدام کارگردان و بازیگر همکاری کنید؟
اصلی ترین دغدغه من فیلمنامه است الان به این نتیجه رسیده ام که اگر فیلم «ورود آقایان ممنوع» فیلم خوبی شده و خوب فروخته برای فیلمنامه خوب آن بوده است. مرحله بعد آن کستینگ مناسب است. هیچ وقت تصور نمی شد که نقش ویشکا آسایش بتواند آنقدر گل کند. ویشکا آسایش با ظاهر عبوس و کاراکتر خاصی که از او ساخته بودیم توانست با استقبال مواجه شود. دلیل این موفقیت هم این بود که در جایگاه خودش قرار گرفت یا کسی مانی حقیقی را به عنوان بازیگر قبول نداشت اما مانی حقیقی توانست در نقش یک مرد شر و شیطان در سینما جا بیفتد. تا ۲، ۳ سال پیش وجود ستاره ها در یک فیلم تضمین گیشه بود، اما امروزه باید یک فیلم، فیلمنامه قوی داشته باشد، پروداکشن خوب و کارگردان ماهر و در نهایت بازیگر خوب می تواند باعث یک اتفاق خوب شود.بزرگ ترین رنجی که سینماگران متحمل آن می شوند نبود فیلمنامه خوب است. دایره فیلمنامه هایی که یک فیلمساز روی آن کار کند یک دایره محدود است بنابراین طبیعی است قصه فیلم های سینما خیلی به هم نزدیک شود.


● این نقش مهارت ویژه می خواهد
ابوالفضل پورعرب و حامد بهداد. خانم پانته آ بهرام هم در سریال مسافر نقش معتاد را به خوبی بازی کرد.
فراموش نکنید که یک بازیگر باید خیلی حرفه ای باشد تا بتواند نقش معتاد را بازی کند. برای بازی در نقش معتاد یک بازیگر علاوه بر خصوصیات ظاهری خاص، باید مهارت بازیگری ویژه ای هم داشته باشد. به نظرم هنگامه قاضیانی هم توانایی بازی در نقش معتاد را دارد.


● ماندگارها
بعضی از فیلم های ملودرام و عاشقانه ای که ۲۰ سال پیش ساخته شده است را هنوز که می بینیم برایمان تازه و خوشایند است. فیلم «گل های داوودی» که سال ۶۳ ساخته شده است را که ببینی حس خوبی به تو دست می دهد یا فیلم «از کرخه تا راین» که بارها دیده شده است چون ساخت خوبی داشته و ماندگار هستند. در ژانر اجتماعی هم همین طور است. فیلم «آژانس شیشه ای» حاتمی کیا را اگر صد بار هم ببینی خسته نمی شوی. این روزها به دلیل نداشتن سوژه و ناامنی که بر فیلم ها حاکم است فیلمسازها مجبور به تکرار خودشان هستند، مجبورند فیلم های کلیشه ای و بی خاصیت بسازند. همین مسئله باعث شد در دهه ۸۰ و ۹۰ یکسری فیلم های کمدی سخیف ساخته شود.
● مرفه بی درد
مهناز افشار اولین کسی است که برای نقش دختر پولدار به ذهن سینماگرها می رسد، آنا نعمتی و بهاره رهنما هم چهره افراد متمول و مرفه را دارند.معمولا برای نقش دخترپولدار باید رفت سراغ کسانی که چهره آراسته تری دارند و به دلیل ظاهرشان در این نقش ها جا افتاده اند. تو هیچ وقت نمی توانی مهناز افشار را در نقش کارگر تصور کنی اما تیپ هایی مثل فاطمه معتمدآریا را می توان هم در نقش زن آراسته پولدار درآورد و هم به شکل کارگر ساده و ضعیف قشر پایین جامعه.
● فیلم اکشن منقرض شده است
در دهه های گذشته فیلم های اکشن در شهرستان ها خیلی پرفروش بودند اما الان از فروش افتاده اند. دهه ۷۰ اوج حکمرانی فیلم های اکشن مثل نیش، گروگان و قافله بود اما امروزه این فیلم ها کاملا از چرخه ساخت خارج شد ه اند. مردم دیگر از فیلم های جنایی و پلیسی یا معمایی هیچ استقبالی نمی کنند. از حوصله مردم ما خارج است که پول بدهند و بلیت سینما بخرند و یک فیلم معمایی تماشا کنند.در دهه ۷۰ ۶۰ فیلم هایی روی بورس بود اما کم کم از رده خارج شد البته الان کم کم دوباره فیلم های عاشقانه خوش ساخت در حال جان گرفتن است.
افراد دهه ۸۰ سیطره فیلم های مبتذل کمدی بود. مردم دیگر حالشان از فیلم های کمدی بد می شد. اما خوشبختانه دوران این فیلم ها هم گذشت، یعنی اگر الان بخواهیم یک فیلم کمدی پرفروش داشته باشیم باید کمدی استاندارد و قوی بسازیم.در حال حاضر فیلم های کمدی قوی، اجتماعی و ملودرام خوش ساخت پرفروش هستند. فکر نمی کنم هیچ وقت ژانر اکشن سینمای ایران بتواند موفق باشد. به این دلیل که ما نمی توانیم مانند نمونه های خارجی کارهای اکشن فیلم بسازیم. مردم دیگر آنقدر فیلم های اکشن با تکنولوژی بالا دیده اند که دیگر فیلم های ایرانی به چشم شان نمی آید اما فیلم های کمدی و اجتماعی ما چون با همذات پنداری با شرایط جامعه جلو می رود، تاثیرگذار خواهند بود.
● دستمزد ۴۵۰ میلیون تومانی بازیگرها
در حال حاضر بزرگ ترین معضلی که سینمای ما دارد این است که با بالا رفتن قیمت دلار هر وسیله ای قیمتش بالا رفته است اما در سینما بودجه ای در نظر گرفته نشده است. دستمزد ماهانه اجاره تاکسی تا چند ماه پیش یک میلیون تومان بود اما الان به یک میلیون و ۸۰۰هزار تومان رسیده است یا اجاره دوربین فیلمبرداری از ۴۰۰ هزار تومان به ۸۰۰ هزار تومان رسیده است.
همه چیز گران شده است اما هیچ یارانه ای بابت این بالا رفتن قیمت ها وجود ندارد. از آن طرف خروجی سینما یک بلیت ثابت است اگر قیمت بلیت سینما هم بالا برود با ریزش تماشاگر مواجه می شویم. در حال حاضر ۸۵درصد فیلم های ساخته شده فیلم های سفارشی و دولتی است چون بخش خصوصی نمی تواند جوابگوی هزینه های تولید یک فیلم شود، دستمزد بازیگر بالا رفته است. یک بازیگر می تواند در کنار سینما در ویدئورسانه ها و شبکه های خانگی و تلویزیون بازی کند. بازیگرهایی را داریم که برای بازی در یک فیلم دولتی ۴۵۰ میلیون تومان دستمزد می گیرند. طبیعی است که بخش خصوصی قادر به پرداخت چنین دستمزدهایی نیست. واقعیت این است که ما به بدترین شرایط و حال بد سینما در بحث خصوصی برخورده ایم.

منبع :http://www.persianpersia.com/artandculture/adetail...

ارسال مطلب به هایپرکلابز

انتخاب كلوب :  
نوع مطلب :
ارسال مطلب