افغانستان سرزمین افسانه و تاریخ- هایپرکلابز

M* Razaghi 10 سال پیش
افغانستان سرزمین افسانه و تاریخ- هایپرکلابز هایپرکلابز :

یکی از مکان های دیدنی دنیا که با وجود جاذبه های فراوان مورد بی مهری گردشگران قرار گرفته، کشور افغانستان است.
این کشور در دو هزار سال گذشته مرکز امپراطوری های قدرتمندی بوده و در گذشته ای نه چندان دور یکی از مکان های محبوب برای گردشگران خارجی به حساب می آمده است و افراد نامداری چون «مارکوپولو» از این کشور دیدن کرد ه اند. اما جنگ ها و نا امنی های چند دهه اخیر باعث از دست رفتن رونق گردشگری در این کشور شده است.
افغانستان کشوری محصور در خشکی است که در قلب آسیا قرار گرفته است. این سرزمین از سمت جنوب و شرق با پاکستان، از سمت غرب با ایران و از شمال با ترکمنستان، ازبکستان و تاجیکستان همسایه است و از جهت شمال مرز مشترکی با چین دارد که منطقه ای غیرقابل دسترس محسوب می شود.
هوا در ارتفاعات مرکزی افغانستان در زمستان بسیار سرد و بارش برف در این مناطق امری رایج است؛ این در حالی است که دمای هوا در تابستان در نواحی پست تر مثل جلال آباد یا مزارشریف به بالای ۵۰ درجه سانتیگراد می رسد. در مناطق مرتفع تر مانند کابل دمای هوا در تابستان به ۳۰ درجه و در زمستان به حدود صفر درجه سانتیگراد می رسد و مطبوع ترین هوای این شهر را در بهار می توان یافت.
ولایت هایی همچون «کابل»، «هرات»، «بامیان»، «بلخ»، «غزنی»، «قندهار» و «مزارشریف» دارای بیشترین بناها و مکان های تاریخی هستند که برخی از ویژگی های آنها را در اینجا مرور می کنیم:


کابل: این شهر از حدود سال ۱۷۷۶ میلادی پایتخت افغانستان است و در شرق این کشور قرار دارد. این شهر و مخصوصا قسمت غربی آن در طول جنگ های مختلف به شدت ویران شده است. از مکان های دیدنی کابل می توان به باغ های سرسبز و زیبایی مانند «باغ بابور» اشاره کرد که آرامگاه بابور اولین امپراطور مغول است یا «باغ بالا» که در قرن ۱۹ میلادی ساخته شده.
«کاخ دارالامان» که در انتهای جاده دارالامان و در نزدیکی موزه کابل قرار دارد بنای یادبود داود خان، دریاچه قرقا، باغ وحش کابل و آرامگاه نادر شاه و زهیر شاه از دیگر مکان های دیدنی کابل به شمار می روند.


ولایت هرات: این ولایت دروازه ورود به ایران است و در غرب این کشور واقع شده است. هرات به شدت تحت تاثیر فرهنگ ایرانی قرار دارد.
بامیان: این شهر سرزمین بوداهایی است که یکی از شگفتی های جهان به شمار می رود. بخش هایی از مجسمه های سنگی حکاکی شده در یک عملیات خرابکارانه توسط نیروهای طالبان ویران شد. اما با وجود این ویرانی تاسف بار به گفته مقامات افغان در سال های گذشته هزاران جهانگرد خارجی به افغانستان سفر کرده و از بت های ویران شده دیدن کرد ه اند.

بلخ: این شهر یکی از شهرهای بسیار قدیمی افغانستان است و در شمال این کشور قرار دارد، در بلخ هنوز می توان تاریخ را در کوچه پس کوچه های این شهر احساس کرد.
غزنی در جنوب شرقی، بین کابل و قندهار واقع است قندهار در جنوب افغانستان است و بالاخره مزارشریف که شهری است با مسجدی شاخص با کاشی کاری های آبی بسیار زیبا و شگفت انگیز.
از دیگر مکان های دیدنی افغانستان می توان به «بند امیر» اشاره کرد که درشرق افغانستان قرار دارد و شامل پنج دریاچه فیروزه ای خیره کننده است که در مجاورت یکدیگر و برفراز هندوکش در ارتفاع ۲۹۰۰ متری از سطح دریا قرار گرفته اند. در سال ۲۰۰۸ این منطقه به نام پارک ملی افغانستان نامگذاری شد.
این مکان زیبا در منطقه ای دورافتاده قرار دارد، اما از بامیان به راحتی قابل مشاهده است. در ماه مهر حدود ساعت ۶صبح از بالای جاده برفراز بند هیبت، هنگام طلوع خورشید می توان منظره بی نظیر و خیره کننده ای را شاهد بود. در فصل هایی که مسافر زیاد است در بعد از ظهرهای پنج شنبه و صبح های جمعه مینی بوس ها به بهای ۱۵۰ افغانی گردشگران را به این ناحیه جابه جا می کنند.
راه دیگر این است که مینی بوسی را برای سه ساعت به قیمت ۲۵۰۰ ۲۰۰۰ افغانی به صورت دربست کرایه کرد. البته برای پرداخت این بها به چانه زنی مفصلی نیاز است. خدمات برای بازدید این منطقه به واسطه شرایط جوی از اواخر آبان تعطیل و حدود اسفندماه دوباره شروع می شود. در این ناحیه می توان در هتل نه چندان تمیز «دیر» در بند هیبت که یک چایخانه است غذا خورد و استراحت کرد. قیمت یک حصیر روی زمین ۱۰۰ افغانی و بهای غذا ۱۵۰ ۱۲۰ افغانی است. البته راه دیگر استراحت در چادر همگانی یا کرایه کردن چادر است.
یکی دیگر از محل هایی که گردشگران را به دیدار خود می خواند گذرگاه خیبر است که دروازه ورود به پاکستان و مسیر تاریخی معاملات و تهاجم ها در این کشور بوده است
مناره جام که از آن به عنوان کهن سال ترین بنای خشت و گل جهان نام برده می شود به بلندای ۶۵ متر در مناطق کوهستانی ولایت غور قرار دارد. از دیگرمناطق دیدنی افغانستان به دره پنجشیر، گذرگاه سلنگ، دشت شمالی و گردز که شهری کوچک، زیبا و مهم در کوه های جنوب کابل است می توان اشاره کرد.
حرکت به سوی افغانستان از ایران به دو شکل هوایی و زمینی امکان پذیر است. پرواز به کابل از فرودگاه امام خمینی تهران و فرودگاه مشهد و سفر زمینی با اتومبیل و اتوبوس از مشهد به هرات صورت می پذیرد. البته از سال ۲۰۰۹ میلادی راه های زمینی ورود به افغانستان امنیت خود را از دست داد ه اند.

منبع :http://www.tebyan-zn.ir/News-Article/tourism/trave...
5 نفر این را می پسندند
مشاهده 0 دنبال کننده
در حال نمایش 3 دیدگاه از 3 دیدگاه
لیلا پ لیلا پ تولدت مبارک عزیزم
10 سال پیش
و ر و ر سلام خوبی تولدت پیشاپیش تبریک می گویم
10 سال پیش
...... ...... ...... ...... لايك
10 سال پیش
1 

ارسال مطلب به هایپرکلابز

انتخاب كلوب :  
نوع مطلب :
ارسال مطلب