چگونه به متین آباد برویم- هایپرکلابز

مهیار حقیقت 8 سال پیش
چگونه به متین آباد برویم- هایپرکلابز هایپرکلابز :

خسته اید و هوای سفر دارید. می خواهید شهرهایی چون اصفهان را ببینید، اما شلوغی اش هیچ فرقی با تهران و تبریز ندارد. دنبال یک جای دنج می گردید. جایی نزدیک ستاره ها. رازی دارید که می خواهید در گوش پرنور ترین ستاره ها بخوانید. می خواهید وقتی چشم روی چشم می گذارید سقف آسمان در دل چشمانتان باشد. تعلل نکنید. شال و کلاه کنید. مسیر و جهت این سفر را به ما بسپارید.

● به کجا می رویم
کویر با خلق و خوی ایرانی ها سازگاری دارد. عارفی تشنه را می ماند. در این تشنگی آرامشی هست که هیچ جا پیدا نمی کنید. بنابراین شاید کویرهای ایران یکی از بهترین جاهایی هستند که شما می توانید چند روزی خود را به آنها بسپارید. فارغ از هر چی گله و شکایت. کمپ روستای گردشگری متین آباد را برای استراحت و اسکان انتخاب کنید. شک نکنید.

آنچه در این کمپ و در کویر متین آباد انتظار شما را می کشد تاکنون تجربه نکردید. کمپ متین آباد به عنوان نخستین کمپ طبیعی(Eco camp) در ایران براساس گردشگری پایدار و بر مبانی اولیه اکوتوریسم پایدار ایجاد شده است. اما کمپ متین آباد کجاست؟ کمپ متین آباد در ۲۵ کیلومتری شمال نطنز و ۴۵ کیلومتری جنوب شرقی کاشان قرار دارد. بنابراین براحتی می توانید برای شبکه ای از سفرهای یکروزه و نیم روزه به شهرهای اطراف چون کاشان و ابیانه و... برنامه ریزی کنید.

● چگونه به متین آباد برویم
راه های زیادی به متین آباد ختم می شود. می توانید با ماشین شخصی بروید. اگر این گزینه را انتخاب کردید، بنابراین از تهران باید به سمت اتوبان قم بروید. از آنجا قصه را به کاشان ببرید. بزرگراه را پشت سر بگذارید. ۴۰ کیلومتر بعد به تابلوی ابیانه می رسید. اما ابیانه مقصد ما نیست. شما باید مسیر سمت راست را انتخاب کنید. یعنی به سمت امامزاده آقاعلی عباس بروید. ۱۰ کیلومتر بعد به شهرستان بادرود می رسید. البته هنوز راه دارید. ۶ کیلومتر راه که بروید و روستای خالدآباد و ده آباد را پشت سر بگذارید به روستای گردشگری متین آباد می رسید. اما شاید شما از این دسته باشید که با آژانس های مسافرتی همراه می شوید که مسیر برای آنها آشناست. اما هنوز یک مسیر دیگر هم مانده است. اگر مسیر زندگی را به ریل قطار تهران ـ اصفهان یا تهران ـ یزد بکشانید باید در ایستگاه بادرود پیاده شوید. باقی مسیر را هم که توضیح دادیم. روزانه ۱۰ سرویس از تهران به اصفهان یا یزد می رود، بنابراین براساس برنامه ریزی می توانید قصه زندگی را به کوپه های قطار بکشانید.

● اما کمپ متین آباد
از انتخابی که کردید یا می کنید پشیمان نمی شوید. اینجا مجموعه ای از تضادها چند روز به یاد ماندنی را برای شما به ارمغان می آورد. رنگ ها، عوارض زمین، پوشش گیاهی، دشت و مزرعه، سبزی و خشکی و... لحظاتی را پیش روی شما می گذارد که حس می کنید می توانید کوه را جابه جا کنید. اگر از آن دست طبیعت گردان حرفه ای هستید، مسیر را درست آمده اید. اینجا حیات وحش منحصر به فردی شامل پرندگانی از قبیل زاغ بور، هوبره، تیهو و چکاوک دارد. سایت پرنده نگری آن هم می تواند شما را سریع تر به آنچه می خواهید برساند.

همچنین در این کمپ می توانید با پوشش گیاهی منحصر به فرد کویری و گیاهان زراعی و کشاورزی محلی آشنا شوید. از سوی دیگر عکاسی از مناظر بدیع، رصد ستارگان در شب و ماجراجویانه تر از اینها، شترسواری، پیاده روی و دوچرخه سواری در کویر استفاده از ویژگی های آب و هوایی به همراه آرامش موجود در منطقه و مدیتیشن روی شن های کویری به نوعی گردشگری سلامت را پیش روی شما می گذارد. در حال حاضر ۲۵ شتر تربیت شده در این کویر انتتظار مسافران را می کشند. کافی است آنها را به نام صدا کنید تا الفتی دیرینه بین شما و آنها به وجود بیایید. همچنین معماری به کار برده در کمپ متین آباد با معماری قدیمی و سنتی منطقه یکی است. ترکیب این سبک معماری با طبیعت باز و دلگشای اطراف، فضایی دور از آلودگی های هر روزه را پیش روی شما می گذارد.

اگر هم می خواهید زندگی مردمان عشایری حاشیه کویر و بادیه نشینان سرزمین های کویری را تجربه کنید، می توانید از چادرهای موجود در کویر متین آباد استفاده کنید. کمپ متین آباد از همان ابتدا با محیط زیست دست دوستی داده و تلاش دارد تا از انژری های طبیعی استفاده کند؛ بنابراین شما اینجا از برق های کم مصرف استفاده می کنید. همچنین چند روزی که در اینجا ساکن هستید باید سشوار و اینترنت و ماشین اصلاح را فراموش کنید. برای پخت و پز از گاز طبیعی استفاده می کنید. برای مثال در این کمپ از منابع تجدیدشدنی مانند انرژی خورشیدی و انرژی حرارتی بادی استفاده می شود. با این امکانات ظرفیت گرمایی آب در حمام و آشپزخانه برای ۱۰۰ نفر در روز مهیاست.

اقامت در کمپ به ۲ صورت اقامت در سوئیت های سنتی و چادر امکان پذیر است. امکانات داخلی هر سوئیت شامل سرویس های خواب، یخچال، سرویس های بهداشتی فرنگی و حمام، سیستم تهویه مطبوع و طراحی داخلی با استفاده از معماری سنتی ایران است. با صبحانه ای که به شما می دهند برای یک اتاق ۲ نفره شبی ۲۷ هزار تومان پرداخت می کنید. همچنین چادرهای عشایر با ۱۲ مترمربع وجود دارند که برای جلوگیری از رطوبت، چادرها به طور سفارشی از سوی واحد طراحی و اجرای سازمان هلال احمر تولید شده اند. طراحی چادرها به گونه ای است که می توانند از دریچه یک پنجره سراسری، بدون هیچ گونه تغییر موقعیت به محیط بیرون اشراف داشته باشند و از طبیعت لذت ببرند.

چگونه به متین آباد برویم- هایپرکلابز


● سفر در سفر
به اینجای داستان که رسیده ایم شما تازه صاحب یک خانه زیبا در دل طبیعت کویری برای چند روز شده اید. سفر دوم از دل کویر شروع می شود. بنابراین باید برنامه ریزی کنید که هم دیدنی های کویر را از دست ندهید و هم از موقعیت پیش آمده برای دیدار از زیبایی های شهرهای اطراف استفاده کنید. برای نخستین روز، روستای ابیانه می تواند یکی از خاطره انگیزترین انتخاب های شما باشد. بنابراین بعد از صرف صبحانه می توانید با طی فاصله ای ۴۰ کیلومتری خود را به ابیانه برسانید و از این روستای تاریخی دیدن کنید. از اینجا تا کاشان ۴۵ دقیقه زمان می خواهیم. در کاشان خانه های تاریخی چون خانه بروجردی ها و طباطبایی ها، باغ فین و... در انتظار شماست. اگر هوای نطنز را دارید باید.

۳۵ کیلومتر جاده پیمایی کنید. در نطنز بعد از گذر از روستاهای کویری و سپس کوهپایه ای می توانید بازدید خود را از مسجد جامع، بازار محلی و کارگاه صنایع دستی آغاز کنید. همچنین می توانید قلعه و گنبد سیدواقف را هم ببینید و مسیر را به سمت روستای کوهستانی طامه که تنها مرکز تولید گلابی اصیل نطنز (تحفه نطنز) است، ادامه دهید. در این روستا و در کنار چشمه معروف خواجه حافظ می توانید استراحت کنید. بعد هم می توانید لحظه های خود را به پارک سرابان ببرید و در نهایت شب پر ستاره را در متین آباد باشید.

▪ نکته:
زواره هم می تواند یکی از انتخاب های خوب شما باشد. صبح زود و پس از صرف صبحانه در مسیر جاده ترانزیت بندرعباس به سمت شهر اردستان می روید. اردستان ۶۰ کیلومتر با متین آباد فاصله دارد.
زواره هم می تواند یکی از انتخاب های خوب شما باشد. صبح زود و پس از صرف صبحانه در مسیر جاده ترانزیت بندرعباس به سمت شهر اردستان می روید. اردستان ۶۰ کیلومتر با متین آباد فاصله دارد. همچنان به سمت جنوب حرکت می کنید. پس از رسیدن به دو راهی زواره به سمت زواره ادامه مسیر می دهید.

چگونه به متین آباد برویم- هایپرکلابز


در شهر کویری زواره می توانید از جاذبه های طبیعی مسجد جامع و محله های قدیمی دیدار کنید. در مسیر دوباره باید از اردستان بگذرید. اما در اردستان کمی توقف کنید و از ۲ سایت قنات ۲ طبقه و آب انبار قدیمی دیدن کنید. همچنین یک نیم روز را می توانید به ارتفاعات کرکس بکشانید. یک پیاده روی لذت بخش در کوهستان های کرکس و روستاهای اطراف آن. در این مسیر پس از ورود به روستاهای هنجن از جاده چیمه رو به سمت روستاهای چیمه و تکیه ادامه مسیر می دهید. در نهایت پس از گذر از گردنه فریزهند به روستای زیبای فریزهند وارد می شوید.
پس از استراحتی کوتاه در کناره چشمه روستا در ارتفاع ۲۳۶۰ متری، خود را به سمت آب سرخ که آب گرم معدنی معروفی در منطقه است، بکشانید. پس از آن با طی یک کیلومتر به دره زیبای بالاده می رسید. بعد مسیر را به سمت روستای بیدهد ببرید. در این روستا که در ۵ کیلومتری فریزهند قرار دارد می توان قله باشکوه کرکس را دید و از فضای زیبای داخل روستا عکسبرداری کرد. بعد هم دره های پایین تر را گام زد تا در نهایت به کمپ زیبای متین آباد برگشت.

چگونه به متین آباد برویم- هایپرکلابز


در روستای گردشگری متین برنامه های زیادی برای گردشگر در نظر گرفته اند. شما می توانید برای رفتن به تمام نقاطی که معرفی کردیم خود را به مسوولان کمپ روستای گردشگری متین آباد بسپارید. تورهای بازدید از روستای تاریخی ابیانه، شهر تاریخی زواره، شهر ابوزدیدآباد، قلعه تاریخی کرشاهی، کاروانسرای مرنجاب و... از جمله برنامه هایی هستند که برای شما در نظر گرفته شده اند. همچنین در این روستای گردشگری، تورهای یک و نیم روزه برای دیدار از زیبایی های بزرگ ترین شهر خشتی کشور یعنی یزد و پایتخت صفوی ها یعنی اصفهان در نظر گرفته شده است. بنابراین شما برای دیدار از شهرهای اصفهان و یزد مشکلی برای اقامت نخواهید داشت.

hy

ساير تصاوير

چگونه به متین آباد برویم- هایپرکلابز چگونه به متین آباد برویم- هایپرکلابز چگونه به متین آباد برویم- هایپرکلابز
منبع :خودم

ارسال مطلب به هایپرکلابز

انتخاب كلوب :  
نوع مطلب :
ارسال مطلب

سایر مطالب از مهیار حقیقت

روستای اوره واقع در شهرستان نظنز