چشمه ˈچپقلیˈ اراک، داروخانه ای طبیعی برای درمان بیماری ها- هایپرکلابز

چشمه ˈچپقلیˈ اراک، داروخانه ای طبیعی برای درمان بیماری ها- هایپرکلابز هایپرکلابز :

چشمه ˈچپقلیˈ اراک، داروخانه ای طبیعی برای درمان بیماری ها
اراک - چشمه ˈچپقلیˈ واقع در 28 کیلومتری جنوب غربی شهر اراک با خواص درمانی متعدد، داروخانه ای طبیعی برای درمان بیماری ها بوده که هر روزه پذیرای تعداد کثیری از هموطنان است.
این چشمه با مناظر طبیعی مصفا در بالادست روستای ˈرباط میلˈ بر سینه رشته کوه باصلابت ˈسفیدخانیˈ قرار گرفته و در اطراف آن تفرجگاهی سرسبز با آب و هوایی دلپذیر با وسعت 35 هکتار قرار دارد.

چشمه ˈچپقلیˈ اراک، داروخانه ای طبیعی برای درمان بیماری ها- هایپرکلابز


پارک جنگلی جوار چشمه چپقلی از شرق به رشته کوه ˈمیرانˈ و ˈسفید پیˈ، از غرب به کوه های ˈکلاغ نشانˈ و ˈقدمگاهˈ، از شمال به دشت شازند و خطوط لوله نفت و از جنوب به جبال ˈتحت بزرگˈ و ˈقالی خانیˈ منتهی شده و از نظر اقلیمی دارای زمستان های سرد، بهار و پاییز معتدل و تابستان هایی مطبوع است.

عرصه 500 هکتاری کوه سفید خانی اراک گنجینه ای ارزشمند از 40 تا 50 گونه گیاهی مرتعی نظیر ˈآویشنˈ، ˈدرمنهˈ، ˈاستپاˈ، ˈگونˈ، ˈقدومهˈ، ˈگل آروانهˈ، ˈجووحشیˈ، ˈمرزنجوشˈ و ˈشیرسگˈ است که تاج سرخ رنگ لاله های واژگون را در فصل بهار بر سر می گذارد و در بخش مراتع آن تابلوی هزار نقشی از رنگ و طراوت فراروی بیننده گشوده شده است.

شفابخشی آب چشمه چپقلی از سال های دور برای مردم استان، گردشگران و کوهنوردان زبانزد بوده و سایه سار خنک بیدهای قدیمی آن همواره تیماربخش رهگذران و نوازشگر بیماران رنجور بوده است.
تفرجگاه چپقلی از سال 1371 تحت پوشش اداره کل منابع طبیعی استان مرکزی قرار گرفته و توسعه فضای سبز آن با درختان ˈبادامˈ، ˈاقاقیاˈ، ˈبیدˈ، ˈسرو خمره ایˈ، ˈافراˈ، ˈزبان گنجشکˈ و گردو در دستور کار قرار گرفته است.
مساحت حوزه آبی چشمه چپقلی با یک دهنه اصلی و سه دهنه فرعی 475هکتار است.
بر اساس بررسی های آزمایشگاهی مرکز تحقیقات دانشگاه تهران، آب معدنی چپقلی از ردیف آب های کربناته کلسیک و منیزین آهن دار، فاقد آلودگی میکروبی است که در زمره آب های سرد و سبک قرار دارد و آشامیدن آن اثرات درمانی شگرفی در بدن می گذارد.

این چشمه دایمی با کیفیت مطلوب حدود هشت دهم لیتر در ثانیه آبدهی دارد که دبی آن در فصول مختلف سال متغیر است.

آب این چشمه مدر بوده و ریگ و شن های مجاری اداری را در خود حل کرده و از تشکیل مجدد آن ها جلوگیری می کند.
بر اثر آشامیدن این آب، خون میزان قابل توجهی از اسید اوریک خود را از دست می دهد و در نتیجه تغذیه در شرایط بهتر انجام می شود.

نوشیدن این آب اسیدیته ادرار را به حالت طبیعی رسانده و سبب ازدیاد دفع ادرار و مواد زاید کلیه می شود.

خوردن این آب حرکات دودی روده را کاهش داده و در طول دوره درمان با آن، املاح صفراوی به میزان زیادی در خون کاهش می یابد و جذب سریع این آب در معده، دستگاه گوارشی، کبد، لوزالمعده روی متابولیسم کلوسیدها، پروتیدها، کلسترول و اسید اوریک موثر است و به علت افزایش دفعات دفع مواد زاید بدن، حجم قابل ملاحظه ای از مواد سمی به شکل طبیعی از بین می رود.

این اب معدنی قادر به تمیز کردن سطح مجاری هاضمه است و دیواره مخاط آن را نیرو بخشیده و لینت مزاج، تقویت انقباضات روده ای و افزایش ترشحات گوارشی را به دنبال دارد.
آشامیدن این آب از غلظت صفرا کاسته و سنگ های صفراوی را از مجاری آن به سوی روده رهنمون می کند و حالات احتقان کبدی را از بین می برد.

آب این چشمه معدنی حاوی میزان فراوانی ˈآمینˈ است که تاثیری بسزا در تولید گلبول قرمز و درمان کم خونی ها دارد.
سرشار بودن آب چپقلی از کلسیم و فلوئور، موجب استحکام استخوان بندی کودکان و جلوگیری از پوسیدگی زودرس دندان ها است.
استفاده مستمر از این آب برای افرادی که در ارتفاعات زندگی می کنند و تعداد گلبول های قرمز خونشان تقلیل یافته بسیار مفید است.

آب چشمه چپقلی که به ˈسنگ شکن طبیعیˈ شهرت دارد برای بیماران مبتلا به سنگ کلیه در بدو مصرف با رنج و درد فراوان همراه است اما این حالت بحرانی با حرکات ورزشی که به بیماران توصیه می شود تسهیل شده و سنگ ها دفع می شود.

چشمه ˈچپقلیˈ اراک، داروخانه ای طبیعی برای درمان بیماری ها- هایپرکلابز


آب چپقلی برای برخی بیماریها مانند نقرس، امراض پوستی، دیابت، ورم های کبدی بسیار مفید است اما نوشیدن آن برای کسانی که مبتلا به پروستات هستند توصیه نمی شود.
نزدیگی چشمه و تفرجگاه چپقلی به نقاط دیدنی ˈسراب عباس آباد شازندˈ ، ˈچشمه بلاغ حکˈ، ˈگردشگاه اسکانˈ، ˈتفرجگاه پنجعلیˈ، ˈپیست اسکی پاکلˈ، ˈسد خاکی هندودرˈ فرصت مناسبی برای گذران اوقات گردشگران نوروزی است.

ساير تصاوير

چشمه ˈچپقلیˈ اراک، داروخانه ای طبیعی برای درمان بیماری ها- هایپرکلابز چشمه ˈچپقلیˈ اراک، داروخانه ای طبیعی برای درمان بیماری ها- هایپرکلابز
منبع :http://hyperclubz.com

ارسال مطلب به هایپرکلابز

انتخاب كلوب :  
نوع مطلب :
ارسال مطلب