امامزادگان معصوم دلیجان- هایپرکلابز

امامزادگان معصوم دلیجان- هایپرکلابز هایپرکلابز :

امامزادگان معصوم دلیجان
بنابر گفته اهالی چهارتن از امامزادگان بنام های سیدعلی(علیه السلام)، سید ابوالقاسم(علیه السلام)، سیده مریم (علیها السلام) و سیده کاتبه (علیها السلام) از فرزندان امام موسی کاظم(علیه السلام) بوده و برادران و خواهران امام رضا(علیه السلام) هستند.
آنان به همراه تعدادی از دوستداران و همراهانشان در این بقعه مدفون می باشند و مزار يكي از آن بزرگواران بنام سيدولي الله در چند قدمي درب ورودي شرقي قرار دارد.

امامزادگان معصوم دلیجان- هایپرکلابز


زیارتنامه داخل حرم امامزادگان سیدعلی و سیدابوالقاسم را برادران امام رضا(علیه السلام) و امامزادگان سیده مریم و سیده کاتبه را خواهران امام رضا(علیه السلام) ذکرنموده است. بی شک تعدادی افرادی که با عنایت امامزادگان شفا گرفته و یا حاجت روا شده اند بی شمار است.
به نام زیارتگاه حضرت معصومه مشهور گردیده است.
اغلب زائرين بعداز ظهرهاي پنج شنبه وجمعه براي پا بوسي آن آستانه مباركه مراجعه مي‌نموده‌اند كه بعضا عده‌اي از آنها شب را در آن مكان مقدس بيتوته مي نموده و برخي از آن ارادتمندان نيز پاي پياده به پابوسي آن بزرگواران مشرف مي شده اند.
آستانه امامزادگان معصوم (علیهم السلام) در شهرستان دلیجان (کیلومتر 5 جاده دلیجان- قم، حاشیه رودخانه اناربار(قمرود) در کنار سد 15 خرداد) واقع شده است.
بنای ساختمان بقعه بر اثر زلزله سال 1358 شمسی آسیب دیده و بعداً بنای جدید جایگزین بنای قبلی گردیده است. این بنا شامل حرم، گنبد، رواق، سالن اجتماعات، حسینیه، پارکینگ و فضای سبز می باشد گنبد آن آجری بوده و از داخل آینه کاری شده و دارای چهار نورگیر است. فضای حرم هشت ضلعی بوده و طاقنما دارد ضریحی مطلای تاجدار قلمزنی شده دارد و سوره انسان به خط ثلث و اشعاری به خط نستعلیق بر آن نقش گردیده است.
چاهي نيز جهت تامين آب آشاميدني زائرين در محوطه قرار داشته و درمحوطه زيارتگاه درختان قطور توت وجود داشت كه ازقناتي معروف به قنات معصومه (علیها السلام) آبياري مي شده است. درب ورودي زيارتگاه از سمت جنوب غربي بوده و جاده باريكي دليجان را به اين زيارتگاه متصل مي نموده است.امکانات بقعه آشپزخانه ، حمام و سرويسهاي بهداشتي زنانه و مردانه و زائر سرا ساخته شده است. در مدخل ورودي اين مكان شريف بلواري به طول يك كيلومتر ازمحل اتصال جاده آسفالته دليجان به قم تا محل بقعه احداث گرديده و در ورودي بلوار دروازه قرآني به سبك بسيار زيبا ساخته شده است كه در بدو ورود نظرهر بيننده اي را به خود جلب مي نمايد و درقسمت شمال شرقي و غربي اين مكان فضاي سبز و همچنين در انتهاي بلوار كه مشرف به حريم بقعه است پاركينگ وسيعي جهت توقف وسائط نقليه زائرين احداث گرديده است و از آنجائي كه اين مكان متبركه در كنار سد پانزده خرداد واقع شده از آب و هواي بسيار مناسب و مطلوبي برخوردار است و چشم انداز جالب و بسيار زيبائي دارد كه اين مكان را به مكاني سياحتي و زيارتي تبديل نموده است.

امامزادگان معصوم دلیجان- هایپرکلابز


آدرس :استان مرکزی- شهرستان دلیجان- بخش مرکزی- شهر دلیجان، حاشیه سد پانزده خرداد

ساير تصاوير

امامزادگان معصوم دلیجان- هایپرکلابز امامزادگان معصوم دلیجان- هایپرکلابز
منبع :http://hyperclubz.com

ارسال مطلب به هایپرکلابز

انتخاب كلوب :  
نوع مطلب :
ارسال مطلب