کبوتر خانه های بناب- هایپرکلابز

زهرا نصیری 7 سال پیش
کبوتر خانه های بناب- هایپرکلابز هایپرکلابز :

معماری كبوترخانه ها :

اولين مرحله در ساخت يك كبوترخانه بررسي موقعيت عمل احداث آنست ، به اين معني چه بايد محلّ ، حتماً در كنار آب كنار رودخانه ، جوي ، جلگه می باشد . دوّم محلّ بايد در يك فضاي باز دور از سر و صدا و هر نوع عملي كه باعث ترس و وحشت كبوتران گردد ، در غیر آن صورت كبوتران از كبوترخانه قهر خواهند كرد.
سوم اين كه محلّ به دليل حفاظت از كبوترخانه و دانه دهي در زمستان ، کساني كه حياط خانه شان بزرگ بود و به كود آن در كشاورزي نياز داشتند در خانه هايشان كبوتر خانه مي ساختند .
كبوترخانه ها به شكل مكعب ، مكعب مستطيل ، استوانه اي ، چند وجهی به صورت تنها ، يا چند قلو و يا چند تا در كنار هم ساخته مي شدند ابعاد آن ها در طول 14 الي 25 متر و عرض آن ها از 6 تا 10 متر و به ارتفاع 7 تا 10 متر بستگي داشت به محلّ احداث كبوترخانه ، نياز مالك كبوترخانه به كود كبوتر ، و توان هزينه گذاري فرد ، داشتن علاقه و انگيزه نگهداري كبوتر ، و مديريت اداره آن
نماي بيروني كبوترخانه: گذاشتن يك درب كوچك براي ورود و خروج و برداشت كود و فضولات كبوتران بنام ( زبل Zbi و يا زغل Zeghl ) ، در بعضي از كبوترخانه ها راه ورودی از درب خارج آوردن كود كبوتران جدا بود . و تعبيه يك پنجره كوچك با سوراخ هاي كبوتر رو ، به وسيله آجر و يا بوسيله چوب و يا با تنپوشه سفالی ، براي عبور و مرور كبوتران ، به ابعاد تقريبي 8×15 سانتيمتر و عمق 20 يا 30سانتیمتر .
اقتصاد ، خصوصاً در اقتصاد كشاورزي : ( در شيوه تأمين مهمترين نيازكشاورزي پس ازآب و كود و نحوه بهره برداري از كبوتران براي تأمين اين مهم ، بهره برداري از محصولات سالم و توليد بيشتر و كيفيت خوب و ايرانيان هم چون بسياري از اقوام به اين پرنده بي آزار كه امروز جهانيان آن را سمبل و نشانه صلح و دوستي مي شناسند از دير باز توجّه مخصوص داشته اند .
كبوترخانه ها به خاطر تنوع معماري بسيار ، شكل ، اندازه ، تكرار موزون و هماهنگي آن ها با طبيعت و زيبايي هاي اطراف ، به ويژه با سازه هاي اعجاب آور ، هماهنگي دروني آن ها مي توانند يكي از جاذبه هاي جهان گردي بشمار آيند .

اجرای دیوارها و لانه ها : در ارتفاع50 سانتی متر به منظور لانه های کوچک بچه کبوتران و جمع شدن فضولات در کف کبوتر خانه، دیوار برابر نقشه پایه بندی و قاب بند گردید ، و از داخل کبوترخانه لانه ها با خشت و از بیرون به صورت آجری اجرا شد ، و برابر طرح در هر 3 لایه آجر ، لانه کبوتر به ابعاد 5/21 ×5/21 سانتی متر و به عمق 29 سانتی متر اجرا و قفل بست می شد ، و از بیرون دیوار شرقی و غربی به سه قسمت قاب بندی و دردیوار شمال و جنوب به دو قسمت قابندی اجرا شد .و در هر 5 لایه خشت چینی لانه کبوتر به ارتفاع 140 سانتی یک سری چوب چهار تراش بین پایه ها کلاف بندی گردید تا این 5 ردیف بین پایه ها با کلاف چوبی کادر بندی و محکم شود تا از لانه های خشتی پائینی ، در اثر فشار لانه های بالایی کاسته گردد ، این کلاف بندی چوبی در هر چهار طرف دیوار اجرا گردید .

ساير تصاوير

کبوتر خانه های بناب- هایپرکلابز کبوتر خانه های بناب- هایپرکلابز کبوتر خانه های بناب- هایپرکلابز
منبع :http://hyperclubz.com
3 نفر این را می پسندند
مشاهده 0 دنبال کننده
در حال نمایش 1 دیدگاه از 1 دیدگاه
مهدیه سپهر مهدیه سپهر roseroserose
7 سال پیش
1 

ارسال مطلب به هایپرکلابز

انتخاب كلوب :  
نوع مطلب :
ارسال مطلب