سد امیرکبیر- هایپرکلابز

سد امیرکبیر- هایپرکلابز هایپرکلابز :

مجموعه سد امیرکبیر
سد امیر کبیر (سد کرج) که در مقیاس جهانی یکی از بزرگ ترین سدهاست و اولین سد چند منظوره ایران محسوب می گردد، بر روی این رودخانه ساخته شد. سد امیر کبیر در شمال شهر کرج و در 25 کیلومتری محور کرج به چالوس واقع شده است و دریاچه این سد که به و سیله رودخانه پرآب کرج تغذیه می‌گردد، یکی از مهم ترین مراکز طبیعی پرورش ماهی است و امکانات مطلوبی را جهت ورزش مفرح و پر طرفدار ماهی‌گیری فراهم آورده است.
سد امیر کبیر با اهداف كنترل سیلاب های بهاره و جلوگیری از خسارت های ناشی از سیل و تأمین آب شرب تهران، تنظیم آب برای مصارف آبیاری و كشاورزی اراضی حومه كرج و تولید انرژی «برق – آبی» جهت كمك به شبكه سراسری برق به ویژه در ساعات اوج مصرف به میزان سالانه 150000 مگاوات ساعت، تأسیس شد.

سد امیرکبیر- هایپرکلابز


نیروگاه آبی سد امیركبیر با یك خط انتقال نیرو به طول ۶۰ كیلومتر با ۱۰۷ برج فولادی به مركز انتقال نیروگاه طرشت تهران پیوست و در حال حاضر تحت نظارت سازمان آب قرار دارد.

سد امیر کبیر با اهداف كنترل سیلاب های بهاره و جلوگیری از خسارت های ناشی از سیل و تأمین آب شرب تهران، تنظیم آب برای مصارف آبیاری و كشاورزی اراضی حومه كرج و تولید انرژی «برق – آبی» جهت كمك به شبكه سراسری برق به ویژه در ساعات اوج مصرف به میزان سالانه 150000 مگاوات ساعت، تأسیس شد.نیروگاه آبی سد امیركبیر با یك خط انتقال نیرو به طول ۶۰ كیلومتر با ۱۰۷ برج فولادی به مركز انتقال نیروگاه طرشت تهران پیوست و در حال حاضر تحت نظارت سازمان آب قرار دارد.

سد امیرکبیر- هایپرکلابز


بازدید از رودخانه کرج و سد امیر کبیر به شما در پیشبرد پروژه های آبگرمکن خورشیدی، ویژگی های منحصر به فرد آب، آلودگی آب، اندازه گیری مشخصه های یک رودخانه محلی، بررسی کیفیت و سلامت آب و بررسی میزان مصرف انرژی در کشور های مختلف و یافتن الگوی مناسب برای قیمت گذاری برق شهر، کمک خواهد کرد.

سد امیرکبیر که سد کرج هم نامیده می‌شود، در شمال شهر کرج و در ۲۵ کیلومتری جادهٔ کرج به چالوس قرار دارد.

این سد، اولین سد چندمنظورهٔ کشور ایران، و یکی از منابع تأمین آب شهر تهران می‌باشد. دریاچهٔ این سد، یکی از مراکز طبیعی مهم پرورش ماهی‌های قزل‌آلای رنگین‌کمان و قزل‌آلای خال‌قرمز است.

از رویدادهای مهم این سد می‌توان به پایان غم‌انگیز زندگی آلبرت لاموریس کارگردان فیلم مستند “باد صبا” اشاره کرد. در جریان فیلم‌برداری صحنه‌های پایانی این فیلم بر فراز مجموعه‌ی سد کرج، بر اثر سانحه‌ای که برای بالگرد گروه وی رخ داد، لاموریس، فیلم‌بردار او تابری، خلبان و کمک خلبان بالگرد در دریاچه‌ي سد کرج غرق شدند. پس از خارج کردن لاشه‌ي بالگرد از دریاچه، مدارکی را که به دست آوردند به دستیار لاموریس، دنیس کازابیانکا و پسرش، کلود لاموریس، دادند.

ساير تصاوير

سد امیرکبیر- هایپرکلابز سد امیرکبیر- هایپرکلابز
منبع :http://hyperclubz.com

ارسال مطلب به هایپرکلابز

انتخاب كلوب :  
نوع مطلب :
ارسال مطلب