لوندویل شهر گل های بنفش- هایپرکلابز

M* Razaghi 10 سال پیش
لوندویل شهر گل های بنفش- هایپرکلابز هایپرکلابز :

لوندویل کجاست؟ نامی گمنام که شاید برای خیلی از ما به دلیل آهنگ گفتاریش جذابیت داشته باشد یا این که اگر به گردشگری و سفر علاقه داشته باشیم کمی راجع به آن خوانده باشیم و در پس ذهن مان ثبتش کرده باشیم.
وقتی از رشت به سمت آستارا حرکت می کنید حدود ۱۵ کیلومتر قبل از آستارا، تابلویی کوچک توجه تان را جلب می کند: به شهر ساحلی لوندویل خوش آمدید. شاید بارها و بارها از کنار این شهر گذر کرده باشیم ولی به آن دقت نکرده باشیم و سرعت ماشین ما را همراه با رویاهای مان برده باشد. لوندویل را اگر در چند عبارت بخواهیم خلاصه کنیم، می توانیم بگوییم، شهر گل های بنفش، شهر آبشار و جنگل، شهر دریا و ساحل و شهر کوه و گردشگری.
چرا لوندویل؟
این که چرا لوندویل را به این نام می خوانند، دلایل متفاوتی برای آن نقل شده است. برخی معتقدند لوندویل به زبان تالشی یعنی محل رویش گل ها. از سوی دیگر برخی دیگر وجه تسمیه این نامگذاری را ریشه انگلیسی اسطوخودوس (Lavandula) و همچنین ریشه آلمانی آن لوند ویج (Lavende Willag) می دانند.
این گروه بر این باورند که به سبب رویش فراوان اسطوخودوس در این منطقه و تبادلات فرهنگی که در دوره های زمانی مختلف رخ داده است، بویژه به سبب حضور نیروهای نظامی آلمانی در جنگ جهانی دوم، در نهایت با کمی تغییر این منطقه نام لوندویل به خود گرفته است، اما در هر صورت چه وجه تسمیه تالشی این نامگذاری را در نظر بگیریم و چه ریشه انگلیسی و آلمانی آن را مد نظر قرار دهیم، این نامگذاری اشاره به موقعیت خوش آب و هوای منطقه لوندویل دارد که بستر رویش گل های فراوان بویژه اسطوخودوس است و به سبب رنگ بنفش گل های اسطوخودوس بسیاری این شهر را به نام شهر گل های بنفش می شناسند و البته فراموش نکنید که اگر به دنبال اسطوخودوس هستید، به برکت توسعه شهرنشینی و تعرض انسان ها به طبیعت دیگر در حاشیه لوندویل این گل یافت نمی شود، اما در ارتفاعات و مناطق بکر آن هنوز چه بسیار گل های بنفش اسطوخودوس می روید و در فصل بهار قابل برداشت است.
جاذبه های گردشگری لوندویل
لوندویل برای بیشتر ما شهری گمنام است، حتی اگر از حاشیه آن عبور کرده باشیم، کمتر به این نکته توجه داشته ایم که در پس این شهر کوچک ۸ هزار نفره، جنگل های بکر و آبشارهای رفیع نهفته است و البته علی رغم همه پتانسیل های گردشگری، لوندویل شهری فقیر محسوب می شود، اما در هر صورت پس از ارتقای این منطقه از دهستان به شهر در تقسیمات کشوری از حدود ۷سال پیش توجهات بیشتری به گردشگری این شهر شده است که انتظار می رود این امر در نهایت منجر به توسعه گردشگری و بهبود وضعیت معیشت مردم منطقه شود.
آب گرم کوته کومه
کوته کومه نام روستایی است در ۹ کیلومتری لوندویل که از طریق یک جاده آسفالته با لوندویل مرتبط است و در دل خود آب گرم کوته کومه را دارد که همه ساله تعداد زیادی مسافر بومی و غیربومی به آن مراجعه و جهت مداوای بیماری های مختلف مانند بیماری های مفاصل و رماتیسم و همچنین بیماری های پوستی از آن استفاده می کنند.
به منظور رفاه حال مسافران امکانات اقامتی محدودی به شکل خانه های روستایی یا سایر امکانات برای گردشگران در نظر گرفته شده است و مسافرانی که قصد اقامت داشته باشند می توانند با استفاده از این امکان تجربه شب خوابی در فضای جنگلی و استفاده از هوای کوهستان و طبیعت را برای خود ثبت کنند و با توجه به این که این اقامتگاه ها حالت روستایی دارد، قیمت آنها نیز خیلی گران نیست و متناسب با فصل سال با هزینه شبی ۳۰ ـ ۱۰ هزار تومان می توان مکانی تهیه کرد و رستوران های بومی نیز در همه فصول آماده سرویس دهی به مسافران هستند.
روستای کوته کومه و آب گرم آن باتوجه به نزدیکی آن به لوندویل و همچنین امکانات آن مانند راه آسفالته و اماکن اقامتی آن یکی از چشم اندازهای مهم گردشگری این منطقه و محلی مناسب برای پذیرایی خانواده ها محسوب می شود.
آبشار لاتون
هرچند به دلیل شرایط جغرافیایی لوندویل در مناطق کوهستانی آن آبشارهای مختلفی مشاهده می شوند، مانند آبشار میه کومی؛ اما آبشار لاتون، مهم ترین آبشار منطقه است که ۱۰۴ متر ارتفاع دارد. مسیر آبشار لاتون از همان روستای کوته کومه است.
برای رفتن به این آبشار حتما باید از راهنمایان محلی بهره گرفته شود. مسیر آبشار تا روستای آسیوشوان آسفالته است، البته به دلیل کوهستانی بودن مسیر و دست اندازهای زیاد جاده برای این مسیر حتما از خودروهای راهنمایان بومی منطقه که عمدتا جیپ و ماشین های کوهستان هستند، استفاده کنید. این امر علاوه بر تضمین سفر شما، می تواند موجب رونق گردشگری منطقه نیز بشود. البته نباید این نکته را از ذهن دور داشت که روستای آسیوشوان خود از جذابیت های منطقه محسوب می شود. آسیو شوان در زبان محلی به معنی آسیاب آبی است و آسیاب آبی قدیمی آن که هم اکنون متروکه شده است، بیانگر قدمت این روستاست و هم اکنون این آسیاب و این روستا به دلیل دسترسی خودرو به آن به یکی از مناطق گردشگری منطقه تبدیل شده است.
پس از روستای آسیوشوان صعود به آبشار به صورت پیاده روی صورت می گیرد. مسیر صعود مسیر پایکوب است و طبیعت گران و افرادی که آمادگی جسمانی نسبی دارند می توانند آن را سپری کنند، البته استفاده از راهنمایان محلی الزامی است و کل فاصله آبشار تا روستای کوته کومه حدود ۶کیلومتر است که بخشی از آن تا روستای آسیوشوان با استفاده از خودرو انجام می شود و فقط در فصل های پرآب دربرخی قسمت ها عبور از میان رودخانه الزامی می شود که خود از جذابیت های صعود است، البته استفاده از راهنمایان محلی برای صعود به آبشار الزامی است.
قابل ذکر است که نبود همین امکانات دسترسی ساده به آبشار، ازجمله نبود راه شوسه باعث شده است این منطقه کمتر مورد تعرض قرار بگیرد و به همین دلیل حالت بکر بودن آن حفظ شده است. جنگل های متراکم و انبوه درختان جنگلی آلو، گلابی، گردو، فندق و سیب وحشی در طول مسیر نیز موید همین امر است. در هر صورت جذابیت های منحصر به فرد این آبشار باعث شده است علی رغم همه این مشکلات ازجمله عدم دسترسی آسان به آبشار مسافران زیادی سالانه به بازدید این عروس آرمیده در دامان کوه های اسپیناس بشتابند.
لوندویل، شهری برای همه
لوندویل به دلیل موقعیت جغرافیایی منحصر به فردش می تواند طیف مختلفی از نیازهای گردشگران را پاسخ دهد. از طبیعت گردان حرفه ای تا مشتاقان حیات وحش و خانواده هایی که به دنبال فضایی برای دوستی با طبیعت بکر هستند و مناطق ییلاقی آن پاسخی است برای همه این گروه ها.
اگر فصل تابستان و گرما قصد سفر به لوندویل را دارید، مطمئن باشید که ساحل حویق و ساحل صدف آنقدر جذابیت دارد که بتواند یک روز زیبا و جذاب دریایی را برای شما و خانواده یا دوستان تان رقم بزند و اگر باز هم به دنبال ساحلی متفاوت تر می گردید، ساحل گیسوم منطقه تالش که به جهت پیوستگی جنگل به دریا موقعیتی منحصر به فرد در میان سواحل خزر دارد نیز در نزدیکی لوندویل و با فاصله ای کمتر از یک ساعت قابل دسترسی است؛ همچنین مناطق ییلاقی این شهر با دسترسی های جاده ای مناسب از مناطقی است که می تواند سفری متفاوت را در دل طبیعت بکر گیلان و منطقه تالش برای خانواده ها رقم بزند.
و در کنار این جاذبه های طبیعی اماکنی مانند امامزاده ابراهیم و قاسم، آرامگاه بابا حسن از عرفای منطقه، آرامگاه محمد دوست در قره سو و آرامگاه باباعلی در روستای باباعلی نیز می تواند توجه خانواده ها را به خود جلب کند.
حیات وحش منحصر به فرد
لوندویل از جوانب مختلف جذابیت دارد و می تواند توجه گروه های مختلف گردشگر و طبیعت گرد را به خود جلب کند که یکی از این جذابیت ها، حیات وحش منطقه است. پارک حیات وحش لوندویل هم اکنون جزو نادر زیستگاه های گوزن زرد و مارال محسوب می شود و در این سال ها بویژه با فراهم آمدن شرایط بهتر برای زیست مارال زاد و ولد این گونه حیوانی فراهم آمده است و همین امر کمی موجبات آرامش خاطر فعالان زیست محیطی را فراهم آورده و کمابیش کابوس انقراض این گونه حیوانی را با تردید روبه رو کرده است. همچنین در پناهگاه حیات وحش لوندویل آستارا، تالابی وجود دارد که با توجه به مجاورت آن به دریای خزر پرندگان زیادی در آن زندگی می کنند و انارستان های این منطقه از معدود انارستان های باقیمانده در کرانه دریای خزر هستند.
زادبوم لوندویل
نوشتن از سفر و طبیعت، آنقدر ملموس است که به راستی قلم را نیز به سفر می برد. چنانچه قصد سفر به لوندویل را دارید یا حتی فرقی نمی کند علاقه مند به آشنایی با سایر اقوام هستید، خوب است بدانید به دلیل موقعیت خاص لوندویل که بین تالش و آستارا واقع شده است، این شهر مینیاتوری زیبا از فرهنگ های مختلف است، فرهنگ گیلکی، فرهنگ تالشی و فرهنگ ترکی.
به همین دلیل در این منطقه علاوه بر گویش گیلکی که البته کمتر مورد استفاده قرار می گیرد، از زبان های ترکی و تالشی نیز استفاده می شود و این منطقه ازجمله مناطقی است که از فرهنگ تالش و زبان آن محافظت می کند. شاید کمتر کسی فکر کند که گیلان نیز از جمله استان هایی است که اقلیت اهل تسنن در آن زندگی می کنند، اما همین تنوع فرهنگی منطقه باعث شده است که در کنار اکثریت شیعه، اقلیت شافعی نیز زندگی کنند، از همین رو از ۸ مسجدی که در لوندویل وجود دارد، ۲ مسجد آن ویژه اقلیت است.
لوندویل، شهری است با جذابیت های زیاد و امکانات کم برای سفر و گردشگری. برون رفت از این شرایط از یک سو توجه مسوولان را می طلبد که امکانات لازم را در بخش های مختلف آن تمهید کنند و از یک سو ارتقای فرهنگ گردشگری مردم را. به عنوان نمونه تعریض جاده صعود به آبشار لاتون می تواند گردشگر بیشتری را به این منطقه جلب کند، بویژه این که شرایط حضور خانواده ها را فراهم می کند،
اما به این شرط که طبیعت زیبا و بکر گیلان را پاس بداریم و مجبور نشویم در آینده ای نه چندان دور بنویسیم که آبشار لاتون که روزگاری نه چندان دور در دامن بکر اسپیناس آرمیده بود، هم اکنون در میان انبوهی از زباله و پلاستیک نای نفس کشیدن ندارد و اگر می خواهد اینچنین شود همان بهتر که این آبشار و ده ها آبشار دیگر نه تنها جاده های شان تعریض نشود، بلکه محدودیت های بیشتری برای ورود به حریم شان در نظر گرفته شود.

چه خوب است که در کنار آن که به سفر اهمیت می دهیم به آداب سفر نیز توجه کنیم و مهم تر از همه آن که ناموس طبیعت را پاس بداریم و این حرمت را به کودکان خود نیز بیاموزیم.

منبع :http://www.tebyan-zn.ir/News-Article/tourism/2013/...
3 نفر این را می پسندند
مشاهده 0 دنبال کننده
در حال نمایش 2 دیدگاه از 2 دیدگاه
silvermoon . silvermoon . خیلی خوب بود
10 سال پیش
H K H K مرسی از مطلبت. خوب بود
10 سال پیش
1 

ارسال مطلب به هایپرکلابز

انتخاب كلوب :  
نوع مطلب :
ارسال مطلب