نقاشی‌ در دل بطری‌های خالی- هایپرکلابز

معصومه شوقي 10 سال پیش
نقاشی‌ در دل بطری‌های خالی- هایپرکلابز هایپرکلابز :

در نگاه نخست شاید باورکردنی نباشد که این تصاویر به دام افتاده در درون بطری‌های خالی که حکایتی از آنچه زیر آسمان شهر ما می‌گذرد دارند، تنها بااستفاده از دود شمع خلق شده اند. هنری بکر و کاملا خلاقانه که توسط جیم دین گیلین هنرمند امریکایی ابداع شده است.
جیم دین گیلین، هنرمندی که درون بطری‌ها به طرز باور نکردنی، نقاشی رئالیستی می‌کشد، متولد امریکا است. نقاشی‌های او بسیار پیچیده‌تر از ساختن برج‌های کشتی‌های سنتی داخل بطری است.
این صحنه‌های به دام افتاده یا به عبارتی نقاشی‌های واقعیت گرا درون بطری‌های خالی تنها با دود شمع خلق شده‌اند. بدین ترتیب که "دین"، با یک شمع روشن درون بطری مورد نظر را دود اندود می‌کند و سپس با دقت فراوان، طرح مورد نظر را کار می‌کند.
طرح‌های این هنرمند رئالیسم بیشتر از کوشه کنار شهری است که در آن زندگی می‌کند. در واقع او می‌خواهد واقعیت‌های ناخوشایند موجود را به گونه‌ای در درون بطری حبس کند.
تصاویری چون؛ درختان، خودروها، پیاده‌رو و خیابان‌های کثیف، پل‌ها و زیر پل‌ها، چشم اندازهای صنعتی، درخشش برکه‌های آلوده در شب و هر آنچه که در محدوده و حاشیه شهر ما بطور طبیعی و بنا به عادت نادیده گرفته و از کنار آنها بدون هیچ گونه عکس‌العملی می‌گذریم.
"دین"، این تصاویر ناخوشایند یا شاید خوشایند را در دل بطری‌هایی که از دل همین مناظر برداشته است، طرح زده و به شکل باور نکردنی به رخ و چشم مردم می‌کشاند.
برای خلق این تصاویر مدور یا نقاشی‌های بطری‌، "دین گیلین" هنرمند، نیاز به جمع‌آوری بطری‌های خالی از گوشه کنار همین شهر دارد. او پس از جمع آوری بطری های خالی از هر گوشه شهرمانند؛ کنار جاده، سطل زباله، تل آشغال‌های پیادرو‌ها، پارکینگ و... با توجه به اندازه، شکل و رنگ... آنها را به دقت شستشو و خشک می کند.
از نظر "دین گیلین"، هیچ چیز به نام آشغال و یا به درد نخور در دنیا وجود ندارد، بلکه این انسان است که هنوز موارد مصرف و یا تغییر و تبدیل آن مواد غیر مصرفی را به مواد مصرفی پیدا نکرده‌ است.
برای خلق این تصاویر مدور یا نقاشی‌های بطری‌، "دین گیلین" هنرمند، نیاز به جمع‌آوری بطری‌های خالی از گوشه کنار همین شهر دارد. او پس از جمع آوری بطری های خالی از هر گوشه شهرمانند؛ کنار جاده، سطل زباله، تل آشغال‌های پیادرو‌ها، پارکینگ و... با توجه به اندازه، شکل و رنگ... آنها را به دقت شستشو و خشک می کند.
بطری‌های که به عنوان آشغال در گوشه کنار شهر رها شده و نادیده انگاشته می‌شدند، حال با نوعی تغییر و خلاقیت دین، می‌توانند، داستان محله خود را در دلشان حمل کرده و چشمان بیشماری را خیره سازند.
آثار "دین" در محافل هنری و رسانه‌ها بسیار مورد تقدیر و تشویق قرار گرفته است به گونه‌ای که تعدای از آثار او خریداری و در موزه نیویورک نگهداری می‌شود.
او در باره کارش می‌گوید: این نقاشی‌ها به نوعی با زندگی گذشته این بطری‌ها ارتباط داشته و آن را نشان می دهد. من تمامی این صحنه‌ها را با دود شمع بوجود آورده‌ام. همانگونه که دود ناشی از خودرو‌ها و کارگاه‌های صنعتی چنین شهری را برای ما بوجود آورده‌اند.
البته من با کاهش و برداشتن لایه به لایه دود‌ه‌های درون بطری توسط؛ میله، پیچ، برس، قلمو ... و نیز کنترل فشار مچ دست صحنه‌های خوشایندی را بوجود آورده‌ام در حالیکه شهر ما با انباشته شدن دود‌های برخاسته از زندگی صنعتی، چنین صحنه‌های ناخوشایندی را در مقابل دیدگان ما بوجود آورده است.
تا کنون آثار دین گیلین در گالرهای سراسر ایالات متحد و نیز در موزه هنر و طراحی نیویورک به نمایش گذاشته شده و با استقبال عموم و منتقدان مواجه شده است.

منبع :http://www.tebyan.net/newindex.aspx?pid=237163

ارسال مطلب به هایپرکلابز

انتخاب كلوب :  
نوع مطلب :
ارسال مطلب

سایر مطالب از معصومه شوقي

منتظر رامبد و جناب خان باشید!
در این شب سیاهم گم گشت راه مقصود
جواد یحیوی: در حق پسرم کوتاهی کردم!
تصویری از نیکی کریمی در جشنواره‌ی ونیز
بهرام رادان: شانه خالي كردن در مرامم نيست (قسمت دوم)
بهرام رادان: شانه خالي كردن در مرامم نيست (قسمت اول)
گریم سخت مهدی پاکدل و دیگر بازیگران فیلم محمد رسول الله
ایرج کریمی منتقد سینما درگذشت
وقتی استفاده از پروتز، پرویز پرستویی را جوان کرد
هدیه تهرانی؛ از اوج درخشش تا خاموشی
عاشقانه‌ی "در دنیای تو ساعت چند است" در صدر فروش‌ بیپ‌تونز
حسین محب اهری از مبارزه با سرطان می گوید
تئاتر‌هایی که توقیف شده‌اند
بیوگرافی ندا مقصودی
جناب‌خان کیست؟/ گفتگوی خواندنی با صدا پیشه عروسک جناب خان
فرهاد آئیش بازیگر فیلم تازه مانی حقیقی شد
خاطره طنز ملیکا شریفی نیا از مادرش، هنگامی که در ترافیک گیر کردند
ساره بیات و رعنا آزادی ور از محمد رسول الله چه گفتند؟
کارگردان «جیغ» درگذشت
لباس متفاوت و زیبای محمد علیزاده در کنسرت اش