مصاحبه با فرناز عبدلی ، بانوی خلاق "پوش"- هایپرکلابز

م ه 10 سال پیش
مصاحبه با فرناز عبدلی ، بانوی خلاق "پوش"- هایپرکلابز هایپرکلابز :

مدتی است شاهد تحول بزرگی در زمینه طراحی مانتو بانوان ایرانی هستیم ، اما اینکه بتوانید مدل هایی جدید و شاد و همگام با استانداردهای جامعه که جذاب و شیک نیز باشند طراحی کنید ، خلاقیتی نیاز دارد که طراحان کمی از آن برخوردارند ،شما را با بانویی خلاق و کارآفرین که سبکی نو در دیزاین ایرانی بنا نهاده آشنا می کنیم .
درحال حاضر خانم های زیادی برند پوش رو می شناسند، شاید شما هم مانتوهای رنگی و زیبایی که نام پوش دارند را دیده یا خریده باشید ، فرناز عبدلي متولد سال 66 ، خالق این برند ایرانی است . رشته‌ی تحصیلی او طراحی گرافیک است ، او بعد از اتمام تحصیلات دانشگاهی، دوره‌ای در زمینه‌ "فشن دیزاین" (طراحی مد) گذرانده و از یک سال قبل كار را به شكل حرفه‌يي شروع كرده است. تا جايي كه برندهاي معروفي مانند مانگو و بربري از او دعوت به كار كرده‌اند. با او گپی دوستانه داریم :

. فرناز عزیز ، تو یکی از خانم های موفق ایرانی هستی ، میگن یه چیزی مثل جرقه اولیه برای موفقیت وجود داره ، چیزی که فرد را به جلو هول می ده ، جرقه اولیه تو چی بود ؟

- ممنونم از لطفتون نسبت به من. فکر می کنم جرقه هل دهنده من انگیزه و هدف برای ایجاد یک کار جدید و دوری از رکود و روزمرگی بود و البته این موضوع همیشه در من وجود داشته و همیشه به دنبال این بودم که کاری کنم که بتونم کاری کنم که از نظر روحی راضیم کنه و انرژی و تمرکزم رو روی اون بذارم.


. به نظر تو عامل اصلی استقبال از مانتوهای پوش چیه ، با وجود اینکه در حال حاضر برندهای دیگه ای هم در حال فعالیت هستند ؟

- راستش میتونم به نقل از دوستان و مشتریان بگم که استفاده ی هوشمندانه از رنگ ها و ترکیب و چیدمان دقیق رنگ و بافت و طرح در کنار هم و تا حدی هم ساختار شکنی در چارچوب های عُرفی کلاسیک جامعه در مورد لباس بیرون و خارج شدن از ساختار روپوش های فُرم اداری مانند مورد استفاده ی عمومی


. تو مانتوهای تو جذابیت خاصی وجود داره ، نوعی شادی در عین هارمونی که شیک هم هست ، چرا ؟ فکر می کنی چه چیزی این حس رو به بیننده منتقل می کنه ؟

-خوب من بزرگ ترین دلیل این هارمونی رو پیشینه ی تحصیلیم در رشته گرافیک و سواد بصری میدونم در استفاده از رنگ ها در کنار هم و همین طور بافت و طرح متفاوت در لباس های کاربردی.


. مسلما ایده ها از شخصیت طراحش نشئت میگیرن ، فکر می کنی کدوم ویژگی تو باعث خلق این ایده ها شده ؟

- زیبایی طلبی و ایده آل گرایی شخصیم در کارا بسیار موثر بوده و همین طور اینکه خواستار متفاوت و انحصاری بودن پوششم بودم.

. تو یه گرافیستی ، فکر می کنی سبک کارت چیه ؟ با وجود اینکه هنرجهانی به سمت مینیمالیست پیش می ره به نظرمی رسه تو داری ازش فاصله میگیری ؟

- در حال حاضر در عصری زندگی میکنیم که اگه بخواهیم خود را در قید و بند سبک های دسته بندی و چارچوب بندی شده قرار بدیم، تا حد زیادی خودمون رومحدود کردیم. فکر نمی کنم خیلی از مینیمالیسم فاصله گرفته باشم به جز در انتخاب طرح پارچه، چرا که لباس ها از نظر فرم و مدل بسیار ساده و خاصه شده در الگو هستند.


. خیلی ها دلیل عدم خلاقیت در دیزاین رو محدودیت معرفی می کنن ، نظر توچیه ؟ چیزی هست که خلاقیت تو رو محدود کنه؟

- خوب مسلما محدودیت بسیار تعیین کننده است در اجرای خلاقیت ها و ایده ها ، ولی من به شخصه اعتقاد ندارم که محدودیت اجازه ی هیچ کاری رو نمیده.این بستگی به شخص داره که در شروع یک کار پیه خیلی یزهارو به تنش بمالد ولی کار خودش را بکند.


. تو عاشق ساختار شکنی هستی ؟

- نه چندان به عنوان یک عاشق ساختارشکنی! ولی در کل آن چنان هم تبعیت از ساختارهای همیشگی رو نمی پسندم و خستم می کنند.


. اهل رقابت چطور ؟

- مسلما! رقابت میتونه انگیزه ی رشد و فعالیت باشه.به شرط این که ظرفیت برد و باخت و قرارگیری در سطوح مختلف رو هم داشته باشیم.


. چطور می شه طی یک سال این همه موفقیت کسب کرد ؟

- با تعیین هدف، برنامه ریزی دقیق، تلاش وتمرکز،مشورت و کار و کار و کار :)


. تو توان مالی بالا و یا حامی مالی خاصی داری که ازت حمایت کنه ؟

- خیر.من نه شخص پولداری بودم و نه حمایت مالی بالایی داشتم و دارم. من روز اول با پس انداز کاریم که از طراحی های گرافیک و کار در تئاتر داشتم و کمی هم کمک پدرم شروع کردم و برای جزء به جزء پولم باید برنامه ریزی میکردم که جایی کم نیارم اما خوب وقتی کارها شناخته شدند و مشتری ها زیاد شدند وضعیت متفاوت شد.با این حال در حال حاضر هم مشکلات مالی همچنان ادامه دارند به دلیل تورم های هر روزه و نوسان قیمت ها.به همین خاطر همچنان باید هوای حساب و کتاب رو داشته باشم که با ورود اقای وجودی مدیر امور مالی پوش این قضیه روبه بهبودی رفت و بار عظیمی از دوش من برداشته شد.بار حساب و کتاب و هزینه و امور مالی و حسابداری!


. آیا در این راه نا امید هم شدی ، طوری که بخواهی کار رو کلا رها کنی ؟

- بله،یک جاهایی خسته میشی... از کار نه بلکه از محیط ،از سختی های پیرامون و گاها تنگ نظری ها.از اینکه دلت میخواد خیلی کارها بکنی اما اجازه نمیدن.مثل مجوزی که 1ماه براش دویدم و ندادن، برای کت والک ،اون هم مخصوص خانم ها! گفتن:" بدآموزی دارد! کارهای غربی است!!! " اگر چه در حال حاضر تمام کشورهای اسلامی سالانه این برنامه هارو اجرا می کنن،حتی خود اداره ارشاد چندین ساله که از این برنامه ها داره ولی به شخص اجازه نمیدن! ولی هرگز نخواستم کار رو رها کنم، بیشتر از وضعیت فعلی ناامید شدم و فکر کردم که اگه از ایران برم راحت تر میشه کار کرد.ولی من همیشه دلم میخواسته در کشور خودم کار کنم و برنامه ام هم همین بوده از آغاز.


. بسیاری از خانم ها حتی با وجود داشتن ایده های خوب ، انگیزه کافی و یا اعتماد به نفس لازم برای موفق شدن رو ندارن ، چه توصیه ای برای این خانم ها داری ؟

- من به خیلی از دوستان که می پرسن در مورد ایده ها و کارشان همیشه گفتم که از یک جایی باید خودت رو بشناسی و خودت رو هل بدهی به جلو و با انرژی خوب شروع کنی.مهم اینه که شروع کنی و مهم ترین چیز اینه که به خودت و به اینکه نیرویی هست که نگهدار و محافظته،ایمان بیاری و آغاز کنی و ادامه بدی.


. آیا زن بودن تاثیری در روند پیشرفت تو داشته ؟ آیا با کارشکنی هم مواجه شدی ؟

- بیشتر از اونچه تاثیری در پیشرفتم داشته باشه با کارشکنی و مانع روبرو بودم! در یک جامعه ی مرد سالار کار برای خانم ها واقعا مشکله به دلایلی که همه می دونیم و نیازی به بازگویی نیست.


. کارشناسان موفقیت می گن که افراد موفق تصویر ذهنی روشنی از موفقیت دارن ، صادقانه بگو آیا تصور می کردی تا این اندازه موفق بشی؟

- من هم صادقانه اگر بخوام بگم، بله. روزی که تصمیم گرفتم که شروع کنم برنامه ریزی و اهداف زیادی داشتم و بزرگترینش رسیدن به سطح حرفه ای و موفقیت بود و اینکه کارم رو گسترش بدم و در حال حاضر هم البته خیلی هنوز برنامه و آرزو دارم برای کارم و کلا آدم قانعی در مورد کار و موفقیت نیستم که از یک جایی به نهایت رضایت برسم و راکد بشم

. برای آینده چه برنامه هایی داری ؟ دوست داری که یه برند جهانی باشی ؟

- البته! همونطوری که گفتم کلی برنامه و ایده دارم برای آینده. رقابت در بازار جهانی با بزرگ ترین برندهای دنیا از بزرگ ترین آرزوهام هست و تمرکزم روی این قضیه است.


. چه توصیه ای برای دیزاینرهای تازه کار داری؟

- دایم دیدن و تقویت حافظه ی بصری و زیبایی شناسی شون. دنبال کردن مد دنیا.برنامه ریزی،هدف ، پشتکار،تلاش فراوان و تفکر.نه فقط در مورد کار. اینکه خوشون رو بشناسند و از توانایی هاشون استفاده کنند و نادیده نگیرندشون.

برای این بانوی خلاق و فعال ایرانی موفقیت های بیشتر آرزومی کنیم و برای شما قدرت و انرژی برای دیگرگونه بودن :)

منبع :http://www.ibanoo.ir/h6a
6 نفر این را می پسندند
مشاهده 0 دنبال کننده
در حال نمایش 4 دیدگاه از 4 دیدگاه
مونا قديانلو مونا قديانلو اين مانتو ها زيباست ولي اسلامي نيست. تركيب رنگش خوبه ولي استينش كوتاهه و... اين مدلها چيه!! ترويج فرهنگ غير اسلامي!!!
10 سال پیش
کریم بایرامی کریم بایرامی حلا کدوم مانت زاغارت را طراحی کرده
10 سال پیش
کریم بایرامی کریم بایرامی خانمو چه به طراحی
10 سال پیش
راحله ... راحله ... مرسی
10 سال پیش
1 

ارسال مطلب به هایپرکلابز

انتخاب كلوب :  
نوع مطلب :
ارسال مطلب