آیا هیدروکسیکات ها در کاهش وزن موثرند؟ - هایپرکلابز

م ه 10 سال پیش
آیا هیدروکسیکات ها در کاهش وزن موثرند؟ - هایپرکلابز هایپرکلابز :

استفاده از قرص های کاهش وزن توصیه نمی شود ، اما برخی مکمل ها هستند که می توانند به کاهش وزن کمک کنند ،در این مقاله نتایج تحقیقات انجام شده در مورد هیدروکسیکات ها را می خوانید .
این مقاله ترجمه ای از یک مطلب علمی منتشر شده در سایت WEBMD می باشد و در پاسخ به سوالات برخی دوستان در زمینه هیدروکسیکات هاست ، ما استفاده از هیچگونه قرصی را پیشنهاد نمی کنیم و همواره تاکید می کنیم که بهترین و موثرترین شیوه کاهش وزن ورزش و رژیم غذایی سالم است .

هیدروکسیکات
هیدروکسیکات ها گروهی از مکمل های رژیم غذایی است که با عنوان کمک کننده های کاهش وزن به فروش می رسند. مواد اصلی سازنده بیشتر هیدروکسیکات ها در زیر آمده است:
• عصاره گیاه لیدیز منتل
• عصاره زیتون وحشی
• عصاره گیاه کومیجین
• عصاره نعنای وحشی
در برخی از هیدروکسیکات ها از عصاره دانه های قهوه سبز نیز استفاده می شود.

آیا هیدروکسیکات ها موثرند؟
در این مورد تحقیقات کمی صورت گرفته است، با این وجود تمامی این تحقیقات حاکی از آن است که مواد اصلی به کار رفته در بیشتر محصولات هیدروکسیکاتی بدون هیچ خطری به کاهش وزن کمک کرده اند.
در بیشتر محصولات هیدروکسیکاتی از ترکیب چهار نوع عصاره گیاهی استفاده می شود: کمیجین، لیدیز منتل، روغن زیتون وحشی و نعنای وحشی. که در دو تحقیق صورت گرفته ایمن بودن و اثر بخش بودنشان به اثبات رسیده است.
تحقیقی در سال 2011 با حمایت مالی شرکت لووات صورت گرفت، که در آن 69 داوطلب حضور داشتند. در طی 8 هفته به نیمی از آن ها این محلول داده شد و در همین مدت به سایرین دارونما خورانده شد. گروه اول به طور میانگین 16.5 پوند کاهش وزن داشتند، در حالیکه در گروه دوم این میانگین به 2.12 می رسید. از آنجا که این تحقیق به طور خصوصی انجام گرفته بود در هیچ مجله علمی ای به چاپ نرسید.
در تحقیق صورت گرفته در سال 2010 که بر روی مکمل رژیمی دیگری که در آن نیز از همان عصاره های موجود در هیدروکسیکات استفاده شده بود، نتایج مشابهی به دست آمد. در پایان هفته دوازدهم، 16 نفری که مکمل را مصرف کرده بودند به طور میانگین حدود 20 پوند از وزن خود را از دست داده بودند. این در حالی بود که 13 نفر دیگر که دارونما مصرف کرده بودند حدود 1.7 پوند از وزن خود را از دست دادند. همه داوطلبان شرکت کننده در این تحقیق دارای رژیم غذایی مشخصی که شامل سه وعده غذا در روز می شد، بودند. نتایج این تحقیقات نشان می دهد که ترکیب این چهار عصاره ممکن است به سوختن چربی در بدن کمک کند.

آیا محصولات هیدروکسکاتی که به آن ها عصاره دانه های قهوه سبز اضافه شده است نیز در کاهش وزن موثر است؟
دو مطالعه صورت گرفته در این زمینه حاکی از آن است که عصاره دانه های قهوه سبزی که در برخی از محصولات هیدروکسیکات استفاده شده است به کاهش وزن کمک شایانی می کند. اسوتول موجود در عصاره دانه های قهوه سبز در مکمل های "هارد هیدروکسیکات"، "الیت هارد هیدروکسیکات" و "آسای هیدروکسیکات" استفاده شده است.
در تحقیق تحت حمایت لووات در سال 2010، به 45 نفر از داوطلبان اسوتول و به 45 نفر دیگر دارونما داده شد. طی هشت هفته، همه 90 داوطلب از رژیم غذایی کم کالری استفاده می کردند و به طور روزانه حرکات ورزشی سبکی انجام می دادند و نتیجه این بود که افرادی که از استوول استفاده کردند به طور متوسط 3.7 پوند کاهش وزن داشتند و آن هایی که دارونما مصرف کرده بودند 1.25 پوند.
تحقیقات به عمل آمده بر روی تاثیرات استوول بر روی کاهش وزن که توسط محققان فرانسوی صورت گرفته بود نیز نتایج مشابهی دربر داشت: 30 نفر از 50 داوطلب طی مدت مصرف 8 هفته ای استوول به طور متوسط 10.95 پوند کاهش وزن داشتند. 20 نفر دیگر که دارونما مصرف کرده بودند به طور متوسط 5.4 پوند از وزن خود را از دست دادند. این نتایج در سال 2006 در مجله فرانسوی "فیتوتراپی" به چاپ رسید.

آیا مصرف هیدروکسیکات بی خطر است؟
اگرچه مطالعات بالینی اندکی در این زمینه انجام شده است اما حاصل همه آن ها حاکی از آن بوده که مواد به کار رفته در هیدروکسیکات بی خطر هستند.
از آنجایی که FDA، مکمل های رژیم غذایی یا مواد غذایی را بر اساس بی خطر بودن یا موثر بودنشان مورد بررسی قرار نمیدهد. چرا که این تولیدکنندگان مکمل ها هستند که مسئول تائید هر نوع ادعایی هستند که به محصولاتشان وارد می شود و همچنین موظف هستند تا هر نوع واکنش منفی از این محصولات را ثبت کرده و آن دسته از واکنش هایی را که از سوی FDA، "واکنش خطرناک" محسوب می شود، گزارش کنند.
در سال 2009، موسسه علمی تندرستی لوویت که تولید کننده هیدروکسیکات بود، به صورت داوطلبانه محصولات خود را به طور کامل جمع آوری کرد. چرا که گزارش هایی حاکی از مشکلات کبدی، تشنج، رابدومیولیز(تجزیه رشته های عضلانی مخطط همراه با ترشح میوگلوبین در ادرار) و آسیب های ماهیچه ای گزارش شده بود. در آن زمان ماده اصلی در ساخت هیدروکسیکات عصاره نوعی میوه بود که این محصول با نام اسید هیدروکسیکات (HCA) معرفی شده بود. از آن زمان به بعد تولیدکنندگان استفاده از HCA را در محصولات خود متوقف کردند. اگرچه موسسه سلامتی بیان کرد که این مشکلات ذکر شده مستقیما مرتبط با HCA نبوده است. و بعد از آن، از HCA در چندین مکمل کاهش وزن که امروزه هم در دسترس هستند، استفاد ه می شود.
طبق هشدارهای ذکر شده در برچسب محصولات هیدروکسیکات، افراد زیر 18 سال نباید از این محصولات استفاده کنند. به مصرف کنندگان توصیه شده است که در صورت مشاهده هر نوع علائم غیرطبیعی به دکتر مراجعه نمایند. در این برچسب ذکر نشده است که این علائم شامل چه مواردی می تواند باشد و یا اگر قبلا بر اثر استفاده از این محصول، اثرات جانبی منفی ای گزارش شده، شامل چه مواردی می شود.
همچنین در این برچسب توصیه شده است افرادی که خودشان و یا اعضای خانواده شان مبتلا به بیماری خاصی هستند، قبل از استفاده از این محصول برای مشاوره به پزشک مراجعه کنند.

منبع :http://www.ibanoo.ir/fcy
10 نفر این را می پسندند
مشاهده 0 دنبال کننده
در حال نمایش 4 دیدگاه از 4 دیدگاه
نغمه كهولت نغمه كهولت لايك. عالي بود
10 سال پیش
حسین * حسین * ··٠٠••●●♥♥❤❤❥❥ likeeee ❥❥❤❤♥♥●●••٠٠
10 سال پیش
محمود نجفي محمود نجفي لایکککک ... ولی باید ایمان داشته باشیم که برای کاهش وزن فقط رژیم غذایی و ورزش مستمر هستش که تاثیرش ماندگاره...
10 سال پیش
*** * *** * ممنونمhappy
10 سال پیش
1 

ارسال مطلب به هایپرکلابز

انتخاب كلوب :  
نوع مطلب :
ارسال مطلب