۸ رژیم لاغری غلط!- هایپرکلابز

ЋaMiD KaZeMi 9 سال پیش
۸ رژیم لاغری غلط!- هایپرکلابز هایپرکلابز :

بیشتر افراد چاق که از اضافه وزن خود رنج می برند گاهی به سبب عدم شناخت کافی خودشان را درگیر رژیم ها یا روش هایی می کنند که به جای حفظ سلامت، تناسب اندام و زیبایی نتیجه را برعکس می کند. با ۸ روش و باور غلط در این زمینه آشنا شوید.

بسیاری از افراد چاق و دچار اضافه وزن همواره به دنبال کار ها یا مواد غذایی ای هستند که لاغرشان کند. غافل از اینکه رژیم های غلط فقط عوارضی از جمله گود رفتن زیر چشم ها، لاغر شدن صورت، بالا رفتن چربی خون، کم شدن آب زیرپوستی، عصبی شدن و… را برایشان به ارمغان می آورد.

۱. کرفس درمانی

بین عموم، مصرف آب سبزی ها، به خصوص آب کرفس، جعفری یا شوید برای کاهش وزن مرسوم است اما آب سبزی ها باعث لاغری نمی شود و فقط به دلیل فیبر و آب فراوانی که دارند، جذب برخی چربی ها را کاهش می دهند و باعث دفع مقداری آب هم می شوند که این موضوع حس خوشایندی به فرد می دهد و فکر می کند وزنش پایین آمده است! مصرف روزانه آب کرفس به هیچ وجه توصیه نمی شود زیرا کرفس از سبزی هایی است که اگزالات فراوانی دارد و تجمع اگزالات در بدن، بخصوص در افرادی که مثانه و کلیه سنگ ساز دارند، می تواند باعث به وجود آمدن یا بزرگ شدن سنگ های اگزالاته شود. از سوی دیگر، دریافت زیاد اگزالات عامل از دست رفتن عناصر دوظرفیتی مانند کلسیم، روی، فسفر، آهن، منگنز، منیزیم و… است که برای بدن ضروری هستند و کمبود آن ها می تواند خطرناک باشد.

۲. ورزش درمانی

اگر فردی مثلاً روزانه (به مقدار نیاز) ۲ هزار کیلوکالری انرژی دریافت می کند و معتقد است اضافه وزن دارد، به جای کم کردن میزان انرژی دریافتی، فقط پیاده روی کند، قاعدتاً بعد از مدتی وزنش پایین می آید اما اگر کسی میزان دریافت انرژی اش را بالا ببرد و در کنار آن ورزش را به برنامه روزانه اش بیفزاید، لاغر نمی شود. بدن ما مثل ظرفی است که از یک سو انرژی دریافت می کند و از سوی دیگر به مصرف می رساند بنابراین اگر انرژی دریافتی و مصرفی برابر باشند، وزن ثابت می ماند، در غیر این صورت احتمال چاقی یا لاغری وجود دارد. به عبارت دیگر، نمی توانیم هرچه می خواهیم بخوریم و در کنار آن ورزش کنیم و منتظر کاهش وزن باشیم بلکه باید انرژی دریافتی و مصرفیمان تنظیم شود.

۳. آب درمانی

دریافت آب به تنهایی باعث از دست دادن انرژی نمی شود. در مواردی که افراد آب فراوان می نوشند، احساس پری در معده می کنند و تا حدی میزان دریافت مواد غذایی در هر وعده شان کمتر می شود. اگر مصرف زیاد آب با دریافت کمتر انرژی نیز همراه شود، می تواند وزن فرد را کاهش دهد اما در بیشتر موارد این اتفاق نمی افتد. بسیاری از افراد فکر می کنند مصرف زیاد آب قبل از وعده های غذایی باعث کاهش وزن است اما این تفکر درست نیست. مصرف آب زیاد بدین منظور، باعث رقیق شدن آنزیم های هضم کننده درشت مولکول ها در بدن می شود و در طولانی مدت مشکل آفرین خواهد شد بنابراین بهتر آن است آب در حد نیاز و برای رفع تشنگی نوشیده شود. در کتاب های علمی آمده روزانه باید ۸ لیوان آب بنوشیم اما واقعاً به مصرف این مقدار آب نیاز نداریم زیرا در مواد غذایی ای که روزانه مصرف می کنیم نیز آب بین بافتی وجود دارد که نیاز بدن ما به آب را تأمین خواهد کرد.

۴. حذف درمانی

این بد ترین کاری است که کسی برای لاغری می تواند انجام دهد. متخصصان تغذیه توصیه می کنند وعده های غذایی در طول رژیم لاغری بیشتر و حجمشان کمتر شود. وعده های اصلی غذایی را به هیچ وجه نباید حذف کرد و میان وعده ها را فقط در موارد استثنایی می توان کاهش داد. نباید فراموش کرد که وقتی غذا می خوریم، مقداری انرژی مصرف می شود که خود عامل لاغری است.

۵. بیسکوییت درمانی

بیسکوییت سبوس دار گرچه دارای فیبر است اما به دلیل داشتن روغن و شکر، در صورت مصرف زیاد می تواند چاق کننده باشد. اگر فردی تاکنون بیسکویت معمولی می خورده و حالا بیسکویت سبوس دار را جایگزین کرده، انرژی دریافتی اش کم می شود اما اگر فردی تاکنون بیسکویت نمی خورده، اما حالا مصرف بیسکویت سبوس دار را آغار کرده، لاغر نخواهد شد.

۶. ترشی درمانی

به یاد داشته باشید که ترشی ها میزان دریافت انرژی و اشتها را بالا می برند. انگور، آب انگور و سرکه خود انرژی دارند و به عبارتی چاق کننده هستند. لواشک و آلوچه نیز گرچه جزو ترشی ها محسوب می شوند اما به هر حال انرژی دارند و لاغرکننده نیستند. البته بد نیست نکته ای را در نظر داشته باشید؛ اگر فردی تاکنون ذائقه شیرین داشته و سعی کرده این عادتش را کنترل کند و به سمت ترشی ها برود، به دلیل ترک عادت بد زیاد شیرینی خوردن، راحت تر رژیم می گیرد و در طولانی مدت وزن کم می کند.

۷. زیتون درمانی

روغن زیتون، روغن خوبی است و اگر جایگزین سایر روغن های مصرفی شود وضعیت چربی خون بهبود پیدا می کند اما در نهایت میزان انرژی این روغن تفاوتی با سایر روغن ها ندارد و افراط در خوردنش چاق کننده خواهد بود.

۸. قرص درمانی

این موضوع درست است که خوردن برخی از قرص ها باعث لاغری می شود، اما بعد از لاغری فرد سالم نخواهد بود. برخی پزشکان قرص متفورمین را برای لاغری توصیه می کنند اما فراموش نکنید مکانیسم این قرص که چربی سوزی را در بدن بالا می برد، برای افراد سالم غیردیابتی مناسب نیست و می تواند عارضه دار باشد. این قرص ها تعادل متابولیکی بدن را به هم می زنند و باعث بروز عوارض متابولیکی طولانی مدت می شوند. استفاده بی مورد از قرص های تیروئید نیز عوارض بسیاری دارد و به هیچ وجه توصیه نمی شود.

منبع :http://www.kamranieh.com/
5 نفر این را می پسندند
مشاهده 0 دنبال کننده
در حال نمایش 1 دیدگاه از 1 دیدگاه
مریم رضایی اعلم مریم رضایی اعلم تو یه مقاله دیگه تو همین کلوپ در مورد آب درمانی کاملا مطلب متفاوتی نوشته بود . !!!!!
9 سال پیش
1 

ارسال مطلب به هایپرکلابز

انتخاب كلوب :  
نوع مطلب :
ارسال مطلب