کنترل اشتهای کاذب در خانم ها- هایپرکلابز

یلدا برزیده 9 سال پیش
کنترل اشتهای کاذب در خانم ها- هایپرکلابز هایپرکلابز :

تحقیقات انجام شده در آلمان نشان داد که علت بروز حمله‌های ناگهانی گرسنگی و افزایش اشتهای کاذب اغلب کمبود سروتونین (هورمون شادی) است، به همین دلیل اغلب افراد به ویژه زنان در زمان افسردگی و قرار گرفتن در شرایط استرس زا دچار افزایش اشتها و پرخوری می شوند.
متخصصان معتقدند وعده های غذایی نامنظم موجب می شود میزان قندخون به صورت ناگهانی افت کرده و این امر منجر به بروز احساس گرسنگی و افزایش اشتها می شود. برای پایدار نگه داشتن سطح قند خون مصرف میان وعده های غذایی حاوی فیبر بسیار مفید است. پس هرگز تصور نکنید غذا نخوردن سبب لاغری شما خواهد شد، بلکه داشتن یک برنامه غذایی مناسب با میان وعده های مغذی بیشتر به کاهش وزن شما کمک خواهد کرد.
بر اساس مطالعات 20 دقیقه پیاده‌روی به افرادی که دچار گرسنگی شدید و افزایش اشتها شده‌اند، کمک می کند تا اشتهای کاذب خود را مهار کنند. همچنین این افراد می توانند با نوشیدن آب تا حدی گرسنگی را کاهش دهند.

با این روش ها میتوانید اشتهای کاذب خود را به خوبی کنترل کنید:

1. حواس خودتان را پرت کنید
اگر ناگهان و شدیدا هوس بستنی کردید، بدانید که این فقط نشانه یک زیادهطلبی است؛ نه گرسنگی. به گفته دکتر جان فوریت، استاد دانشکده پزشکی بیلر، اشتهای کاذب یا همان هوس تنها 10 دقیقه طول میکشد و اگر شما بتوانید در این 10 دقیقه خودتان را کنترل کنید و به سمت خوراکیهای پرکالری نروید، گام بزرگی به سمت سلامتتان برداشتهاید. شما میتوانید برای کنترل اشتهایتان، با انجام دادن کارهایی معمولی حواستان را از خوردن خوراکیای که هوس کردهاید، منحرف کنید. مثلا به یک دوست قدیمی زنگ بزنید، موسیقی گوش کنید، ورزش یا مدیتیشن انجام دهید یا خودتان را با دیدن فیلم مشغول نگه دارید.

2. با غذاهایی که بیشتر هوس میکنید، کمتر روبرو شوید
یکی دیگر از کارهای مفید برای کنترل اشتها و جلوگیری از پرخوری، اجتناب، حذف و روبرو نشدن با خوراکیهایی است که خیلی دوستشان دارید. مثلا اگر عاشق بستنی هستید، فریزرتان را پر از بستنی نکنید یا هنگام بیرون رفتن یک ساندویچ سالم خانگی برای ناهار یا شامتان تهیه کنید تا فکر خوردن پیتزا یا غذاهای چرب به ذهنتان خطور نکند. اگر هم میبینید که پرهیز از خوردن کیک تولد دوستتان برایتان مقدور نیست، با یک برنامهریزی ساده مقدار کالری مصرفی روزانهتان از سایر غذاها را کاهش دهید تا بتوانید با خیال راحت یک برش خوشمزه از کیک تولد را هم بخورید.

3. مصرف مغزها را فراموش نکنید
به گفته میشل رویزن، کارشناس ارشد تغذیه، خوردن دو لیوان آب به همراه 6 عدد گردو یا 12عدد بادام یا 20عدد بادامزمینی میتواند نقش موثری در سرکوب اشتها و تغییر ذایقه افراد به سمت خوراکیهای سالم، داشته باشد.

4. به استرسهایتان با غذا خوردن پاسخ ندهید
یکی از مشکلاتی که گریبانگیر بسیاری از افراد هست، ذخیره کردن صدها کالری اضافه با زیادهروی در خوردن غذا برای کاهش استرسشان است. شما میتوانید برای کم کردن استرستان به جای خوردن، نفس عمیق بکشید، قدم بزنید، حرکات مختلف ریلکسیشن را انجام دهید و در آخر اگر باز هم میل به خوردن داشتید، آدامس بجوید تا نتوانید چیز دیگری بخورید.

5. خواب نیمروزی را از یاد نبرید
یکی دیگر از دلایل پرخوری، خستگی است. شما میتوانید برای مبارزه با این مشکل هم روزی 15 تا 20 دقیقه در یک محیط ساکت و آرام چشمانتان را ببندید و انرژی تحلیل رفته خود را دوباره به دست آورید.

6. رژیم غذایی سالم و تغذیه مناسب
بعضی از افراد برای از بین بردن بوی بد دهانشان، اقدام به خوردن خوراکی میکنند. این افراد میتوانند به جای پرخوریهای بیمورد، روزانه دو تا سه بار به وسیلهدهانشویههایی با عطر نعناع دهان خود را شستشو دهند تا این طراوت و بوی خوش، فکر خوردن را از سرشان بیرون کند بطوریکه می توانند کمخوری را با عطر نعناع امتحان کنند.

7. غذاهای وسوسه انگیز را بدمزه کنید!
شاید این کار به نظرتان خندهدار برسد اما شما میتوانید با بدمزه کردن خوراکیهایی که دوستشان دارید، میل به خوردن آنها را در وجودتان از بین ببرید. مثلا روی بستنی یا کاکائو نمک بپاشید یا پفک یا چیپس را کمی با آبخیس کنید و بعد آن را بخورید!

8. چراغها را روشن کنید
یکی از موثرترین کارها برای جلوگیری از پرخوری، غذا خوردن در محیطی کاملا روشن و نورانی است. اینطوری شما به خوبی متوجه میزان غذایی که مشغول خوردنش هستید، میشوید.

9. شمع روشن کنید تا آرامتر غذا بخورید
شاید جالب باشد که بدانید نتیجه جدیدترین مطالعات در مورد اشتها، نشان داده است که بوها و عطرها هم در کاهش و افزایش اشتها بیتاثیر نیستند. خلاصه تمام این تحقیقات موید این مطلباند که شما میتوانید با خریدن و روشن کردن شمعهایی با بوی سیب سبز، موز یا نعناع هنگام غذا خوردن آرامشی به دست آورید که نتیجه این آرامش، به آهستگی غذا خوردن و زود سیر شدن است.

10. خوراکیهای غنی هم میتوانند کمک کننده باشند
هر زمان که احساس کردید خیلی گرسنهاید و اگر شروع به غذا خوردن کنید تا حد افراط پیش میروید، غذاهای پرحجم که زودتر سیرتان میکنند را برای خوردن انتخاب کنید و البته که منظور ما از غذای پرحجم، غذای چرب نیست بلکه غذاهایی است که با خوردن مقدار کمی از آنها سریع احساس سیری میکنید و دست از خوردن میکشید. غذاهایی مثل ماکارونی یا سیبزمینی پخته برای وعده های اصلی یا ذرت، دانههای بو داده، ژله و انگور برای میانوعده ها.

11. نوشیدنیها را جایگزین کنید
و در آخر، اگر در بین روز نتوانستید میل به خوردنتان را به هیچ طریقی سرکوب کنید، نوشیدن یک لیوان چای، شیر یا قهوه را به جای کیک، بیسکوییت یا بستنی به شما پیشنهاد میکنیم.


منبع :http://www.pardad.ir
6 نفر این را می پسندند
مشاهده 0 دنبال کننده
در حال نمایش 2 دیدگاه از 2 دیدگاه
مژگان مرتاض معصوم مژگان مرتاض معصوم ممنون جالب بود
9 سال پیش
مریم روزبهانی مریم روزبهانی بسیار عالی بود.
9 سال پیش
1 

ارسال مطلب به هایپرکلابز

انتخاب كلوب :  
نوع مطلب :
ارسال مطلب

سایر مطالب از یلدا برزیده

فواید مصرف امگا ۳ شامل موارد زیر می باشد: