دانستنی های تغذيه (قسمت سوم)- هایپرکلابز

رحیم میرشاهی 8 سال پیش
دانستنی های تغذيه (قسمت سوم)- هایپرکلابز هایپرکلابز :

ويتامين ضروري براي سلامت دندان و استخوان
کارشناسان آکادمي پزشکان خانواده در آمريکا در مقاله جديدي تأکيد کردند که وجود ويتامينD براي حفظ سلامت دندان ها و استخوان هاي بدن ضروري است و در عين حال هم از بدن در برابر بيماري هاي مزمن شامل ديابت، بيماري هاي قلبي و سرطان جلوگيري مي کند. اين آکادمي در مقاله جديد خود اعلام کرد: «برخي افراد به دلايل خاصي بيشتر در معرض خطر کمبود ويتامين D قرار دارند».
سايت اينترنتي ماي هلنت ديلي نيوز در اين باره منتشر کرد: « طبق فهرست آکادمي پزشکان خانواده در آمريکا، افرادي که عمدتاً شهرنشين هستند، نوزاداني که در سن تغذيه با شيرمادر هستند، کساني که پوست تيره دارند يا در نواحي زندگي مي کنند که به طور معمول ميزان نور خورشيد پايين است، افراد چاق و افرادي که قادر به جذب مناسب ريزمغذي ها نيستند( مثل مبتلايان به بيماري هاي التهاب روده اي و افرادي که از داروهاي خانواده گلوکوکورتيکوئيد مصرف مي کنند)، به طور معمول بيشتر در معرض خطر کمبود ويتامينD و عواقب آن قرار دارند». ويتامينD يکي از ويتامين هاي لازم براي بدن و از ويتامين هاي محلول در چربي است که به رشد و استحکام استخوان ها از طريق کنترل تعادل کلسيم و فسفر در بدن کمک مي کند.
اين ويتامين با افزايش جذب فسفر و کلسيم از روده ها و کاهش دفع آنها از کليه به متابوليسم استخوان ها کمک مي کند و همچنين از طريق سيستم ژن هاي هسته سلول در بهبود رشد سلولي نيز مؤثر است.
منبع اصلي دريافت اين ويتامين به جز منابع گياهي مثل غلات و منابع حيواني مثل ماهي ساردين و شير، نور آفتاب است به طوري که 10 تا 20 دقيقه قرار گرفتن در مقابل نور آفتاب، نياز روزانه بدن انسان را به اين ويتامين تأمين مي کند. کمبود اين ويتامين همچنين باعث پوکي استخوان در سنين سالخوردگي مي شود.

جوانه ها به کارکرد صحيح عضلات کمک مي کنند.
کارشناس مسؤول تغذيه استان يزد گفت: «در روند جوانه زدن ميزان ويتامين ها و پروتئين ها افزايش مي يابد و در عين حال ميزان انرژي و کربوهيدرات موجود در آنها کاهش مي يابد که اين نکته مي تواند براي کساني که به کاهش وزن فکر مي کنند جالب باشد».
يوسف نقيايي بيان کرد:« جوانه ها به طور کلي در گروه سبزيجات قرار مي گيرند، اما ترکيبات بسيار بهتر و بيشتري نسبت به اين گروه دارند و معمول ترين جوانه هاي موجود جوانه گندم، عدس و ماش مي باشد».
وي اضافه کرد: «در فرآيند جوانه زدن اين محصولات تغييرات بسيار و در عين حال مفيد بر روي دانه ها صورت مي گيرد که موجب غني تر شدن مواد مغذي موجود در آن مي شود که حاوي ترکيباتي از قبيل ويتامين هايB12،B6، ويتامينC، ويتامينE و نيز مواد معدني مي باشد».
وي اذعان کرد: « ويتامينEموجود در جوانه ها نقش مؤثري درحفظ و سلامت پوست و پيشگيري يا کندي روند پيري سلول ها دارد. همچنين ويتامين C بسته به نوع جوانه متفاوت بوده، اما نسبت به ميزان آن در دانه افزايش مي يابد.»
نقيايي ادامه داد: «جوانه ها همچنين حاوي مواد معدني مانند سلنيوم مي باشند که به عنوان يک آنتي اکسيدان بسيار مهم و پيشگيري کننده از آسيب هاي ناشي از راديکال هاي آزاد مي تواند در پيشگيري از سرطان ها نقش داشته باشد. همچنين منيزيم موجود در جوانه ها مي تواند در کارکرد صحيح عضلات مؤثر باشد».
وي در خصوص خواص جوانه عدس تأکيد کرد: «اين جوانه حاوي تمامي اسيدهاي آمينه ضروري بوده که اين نوع اسيدهاي آمينه موجب رشد بهتر به خصوص در کودکان مي شود، در عين حال اسيدهاي چرب ضروري لينولنيک و لينولئيک در جوانه عدس وجود دارد که موجب رشد سلول هاي مغزي مي شود».
وي خاطر نشان کرد: « در جوانه عدس ميزان فيبر محلول قابل توجهي وجود دارد که منجر به کاهش کلسترول، کاهش فشار خون و يا قند خون مي شود».

کشمش شيرين اما محافظ دندان
کشمش، ميوه اي خشک و مغذي است و مانند ديگر خشکبارها در تمام سال يافت مي شود. متخصصان تغذيه تأکيد دارند که کشمش، يک غذاي پرانرژي، کم چرب و کم سديم است و براي افرادي که رژيم هاي کم سديم را بايد رعايت کنند، بسيار مفيد است.
به گزارش سايت اينترنتي ماي هلت ديلي نيوز، کشمش در عين حال براي سلامت استخوان ها و جلوگيري از پوکي استخوان نقش مهمي را بر عهده دارد، به همين دليل مصرف آن براي زنان قبل از يائسگي بسيار مفيد است.
کشمش با وجودي که شيرين و چسبناک است اما بر دندان اثرمخربي ندارد و باعث خرابي دندان نمي شود، حتي مي توان گفت اين ميوه خشک از فساد دندان جلوگيري مي کند. بنابراين کشمش براي سلامت دندان و لثه بسيار مفيد است. اين خشکبار خوشمزه داراي خاصيت آنتي اکسيداني بالا است و از تخريب سلولي جلوگيري مي کند.
کشمش منبع مفيدي از ويتامين ها و عناصر مغذي بدن است. عناصر و ويتامين هايي همچون آهن، پتاسيم، کلسيم و ويتامينB در کشمش موجود مي باشد. ديگر ماده مغذي موجود در کشمش آهن به ميزان زياد است. کشمش، منبع خوب فيبر، آنتي اکسيدان و همچنين منبع خوب انرژي است. فيبر باعث جلوگيري از سرطان، کولون، کمک به جلوگيري ازرشد غير معمول سلول ها، بيماري ها و همچنين کنترل قند خون مي شود.
اين ميوه خشک باعث عملکرد صحيح رگ هاي بدن مي شود، مقدار چربي غذا را کم مي کند و مقدار فيبر و آهن را افزايش داده و مقدار سديم را کاهش مي دهد، کشمش همچنين از سرطان جلوگيري مي کند.
کشمش ميزانLDL يا کلسترول بد را در خون کم مي کند و باعث کاهش بيماري قلبي مي شود.

هوش کودکان، متأثر از رژيم غذايي
متخصصان تغذيه مي گويند. هرچند نتايج مطالعات جديد آنها ممکن است والدين پر مشغله را ناراحت و خشمگين کند، اما اين واقعيت را بايد پذيرفت که تنقلات ناسالم و فست فودها موجب کاهش ضريب هوشي کودکان مي شوند و براي جلوگيري از اين تأثير نامطلوب بايد براي تغذيه سالم اطفال چاره اي مناسب انديشيد.
به گفته متخصصان علوم پزشکي دانشگاه بريستول در انگليس، امتياز هوش کودکاني که تا سه سالگي غذاهايي چون چيپس، سيب زميني سرخ کرده و فست فود مي خورند،
نسبت به هوش کودکاني که بيشتر از ميوه، سبزي، برنج و ماکاروني استفاده مي کنند، حدود پنج رتبه پايين تر است.
همچنين اين متخصصان در بررسي جديد تأکيد کردند که آسيب هاي ناشي از اين نوع رژيم غذايي بر روي ضريب هوشي کودکان قابل ترميم و جبران نخواهد بود.
دکتر باربارا گالاني مسوول فدراسيون غذا و نوشيدني در انگليس خاطرنشان کرد: « تعجب آور نيست اگر بگوييم که يک رژيم غذايي سالم و متعادل براي رشد مناسب هوش حائز اهميت است و اين تأثير در رشد و سلامت تمام کودکان در هر گروه سني يکسان است».
به گفته متخصصان، تغذيه گروه هاي غذايي نان و غلات که انرژي و مقداري پروتئين مورد نياز کودک را تأمين مي کنند، گروه شير و لبنيات که کلسيم، فسفر و پروتئين را تأمين مي کنند و براي رشد اسکلت و استحکام استخوان ها و دندان ها ضروري هستند، گروه گوشت، حبوبات و تخم مرغ که پروتئين و ساير مواد مغذي مورد نياز کودک را تأمين مي کند و بالاخره گروه سبزي ها و ميوه ها که ويتامين ها و املاح مورد نياز کودک را تأمين مي کنند همگي اگر به روش صحيح و به ميزان مناسب به کودک داده شوند در رشد هوش او نقش بسزايي دارند. به علاوه مواد غذايي و خوردني هايي که منبع غني از عنصر روي هستند تأثير مفيد و فوق العاده اي روي افزايش ضريب هوشي کودکان دارند.

منبع :http://rasekhoon.net/article/show/211561/%D8%AF%D8...
4 نفر این را می پسندند
مشاهده 1 دنبال کننده
در حال نمایش 2 دیدگاه از 2 دیدگاه
رحیم میرشاهی رحیم میرشاهی دوستان عزيز اگر مطلب مورد پسند واقع شد لطفا لايک کنيد. با تشکر از حمايت شما
8 سال پیش
الهه گیلاسی الهه گیلاسی مطالبتون خوبه!
8 سال پیش
1 

ارسال مطلب به هایپرکلابز

انتخاب كلوب :  
نوع مطلب :
ارسال مطلب