ماهي تن براي زنان باردار خوب نيست- هایپرکلابز

رضا حبيبي 9 سال پیش
ماهي تن براي زنان باردار خوب نيست- هایپرکلابز هایپرکلابز :

ترکيبات فلزي جيوه موجود در اين مواد غذايي به فرآيند رشد جنين آسيب مي‌رساند.
غذاهاي دريايي مي‌تواند يک منبع بزرگ از پروتئين، آهن، روي و مواد مغذي بسيار مهم براي رشد و نمو کودک و علاوه بر اين، اسيدهاي چرب امگا ۳ در بسياري از ماهي‌ها مي‌تواند رشد مغز کودک شما را حمايت کند.
اما برخي از انواع غذاهاي دريايي به خصوص ماهي درنده بزرگ مانند کوسه ماهي، اره‌ماهي، شاه ماهي، خال مخالي و تاج ماهي مي‌تواند حاوي سطح بالايي از جيوه باشد. اين جيوه موجود در غذاهاي دريايي براي اکثر افراد بالغ مشکلي ندارد ولي اگر شما باردار و يا قصد باردار شدن داريد. اگر به طور منظم از ماهي‌هاي با (جيوه بالا) بخوريد اين ماده مي‌تواند در جريان خون شما در طول زمان جمع شده و به نوبه خود، جيوه بيش از حد در جريان خون شما مي‌تواند به مغز در حال توسعه و سيستم عصبي کودک شما آسيب برساند. برخي محققان و کارشناسان تغذيه خوردن هرگونه غذاي دريايي را براي مادران باردار ممنوع کرده‌اند چرا که ترکيبات فلزي جيوه موجود در اين موادغذايي به فرآيند رشد جنين آسيب مي‌رساند و روند رشد جنين را مختل مي‌کند.
پزشکان علوم تغذيه همچنين مصرف ماهي تن را براي بزرگسالان و کودکان خردسال بلامانع مي‌دانند، ولي معتقدند که نوزادان و کودکان زير ۶ سال بايد از مصرف زياد تن ماهي که به سيستم عصبي بدن آنها لطمه وارد مي‌کند، خودداري نمايند.
برخي محققان و کارشناسان تغذيه خوردن هرگونه غذاي دريايي را براي مادران باردار ممنوع کرده‌اند؛ چرا که ترکيبات فلزي جيوه موجود در اين موادغذايي به فرآيند رشد جنين آسيب مي‌رساند. جيوه‌ فلزي معمولاً از طريق آلودگي‌هاي صنعتي وارد مواد خوراکي مي‌شود و تقريباً اکثر ماهي‌هاي کنسروي حاوي اين ماده‌ي مسموميت‌زا هستند.
جيوه از عناصر سنگين به شمار مي‌رود و استفاده زياد آن براي بدن حکم مواد سمي را دارد. اين عنصر با آنزيم‌هاي دروني بدن ترکيب و مانع از عمل آنها مي‌شود. تجمع جيوه در بدن منجر به اختلالات شنوائي، لرزش عضلات، بروز بي‌حسي عمومي و برهم خوردن متابوليسم دروني شده از همه مهم‌تر اينکه جيوه عملکرد سيستم عصبي را مختل مي‌کند و به رشد بافت مغزي آسيب جدي مي‌رساند. به همين دليل مصرف زياد تن ماهي براي مبتلايان به بيماري‌هاي مغزي و عصبي و همچنين کودکان و مادران باردار توصيه نمي‌شود؛ زيرا سيستم مرکزي و عصبي جنين را که به سرعت در حال رشد است، تحت ‌تأثير قرار مي‌دهد.
چقدر غذاهاي دريايي توصيه مي‌شود؟
اداره غذا و دارو (FDA) و آژانس حفاظت از محيط‌زيست (EPA) مي‌گويند زنان باردار با خيال راحت مي‌توانند تا ۱۲ اونس (۳۴۰ گرم) از غذاهاي دريايي در هفته بخورند.
خوردن انواع غذاهاي دريايي که داراي جيوه پايين و اسيدهاي چرب امگا ۳ بالا هستند مانند (ماهي آزاد، کولي، شاه ماهي، ساردين، ماهي قزل‌آلا، ماهي خال مخالي اقيانوس اطلس و اقيانوس آرام ) تا ۳۴۰ گرم در هفته مشکلي ندارد.

منبع :http://khorasannews.com/OnlineNews.aspx?newsid=896...

ارسال مطلب به هایپرکلابز

انتخاب كلوب :  
نوع مطلب :
ارسال مطلب

سایر مطالب از رضا حبيبي

استرس­ هاي مزمن احتمال مرگ زودرس در مردان را افزايش مي ­دهد
دستگاهي براي تشخيص کم خوني در يک دقيقه
بازيابي حافظه انسان با شوک مغزي
تأثير هورمون‌ درماني در کاهش اضطراب ناشي از جراحي در کودکان
براي ترک سيگار از کجا شروع کنيم؟
يک ضد آفتاب طبيعي براي پوست
از عوارض "واي فاي" بر سلامت بدن چه مي‌دانيد؟
پوست، وضعيت سلامت کبد را نشان مي‌دهد
بارداري، زنان را زودرنج مي‌کند
يخچال خانه را داروخانه کنيد
دختري با روابط عمومي ضعيف و هميشه ناراحت
قفل کردن زبان کودکي که راز خانواده را فاش مي کند
هرگز پشيمان نمي شويد اگر...
اگر کودکتان مبتلا به لکنت زبان است اين توصيه‌ها را به ياد داشته باشيد
تکذيب انتشار مطالبي از مفيد بودن روغن پالم در سايت سازمان غذا و دارو
بهترين روش براي جلوگيري از چاقي
چه مقدار شير براي چه افرادي لازم است؟
کمبود ويتامين D، خطر ابتلا به زوال عقل و آلزايمر را دو برابر افزايش مي دهد
چرا نبايد در استخر ادرار کرد؟
اگر کلسترول بالايي داريد براي باردار شدن صبر کنيد