مصرف بی رویه زعفران باعث کاهش ضربان قلب و خونریزی از بینی می شود - هایپرکلابز

MOZHGAN ZAREH 8 سال پیش
مصرف بی رویه زعفران باعث کاهش ضربان قلب و خونریزی از بینی می شود - هایپرکلابز هایپرکلابز :

زعفران، گیاهی است چند ساله که دارای پیاز است. این پیاز دارای غلاف قهوه ای رنگ است. این گیاه در جنوب غربی آسیا، روییده می شود و دارای ساقه و شش گلبرگ بنفش رنگ و 3 رشته کلاله قرمز رنگ می باشد.
دکتر ملاشاهی استاد دانشگاه سیستان و بلوچستان در گفت وگو با خبرنگار بهداشت و درمان ایسنا منطقه سیستان و بلوچستان، گفت: زعفران ماده غذایی با ارزشی است که به مقدار کم از گیاه زعفران بدست می آید در واقع از هر 100 تا 200 هزار گیاه زعفران، حدود 5 کیلوگرم گل زعفران بدست می آید که وزن 5 کیلوگرم زعفران تازه بعد از خشک شدن به یک کیلوگرم می رسد.
وی افزود: زعفران چاشنی و رنگ دهنده غذا است و موجب کاهش چربی و کلسترول خون می شود. زعفران آرام بخش، اشتها آور، ضد اسپاسم، پیشگیری کننده از بیماری های قلبی و سرطان، تقویت کننده حافظه و کاهش دهنده فشار خون است.
وی بیان کرد: از گیاه زعفران در درمان بیماری آسم، بیماریهای پوستی، بیماری های چشم، عفونت ادراری، یرقان، رفع نفخ شکم، درمان معده درد و درمان کم خونی استفاده می شود. زعفران به هضم غذا کمک می کند و تقویت کننده معده است و به عنوان مسکن بویژه در دردهای لثه کاربرد دارد.
وی تاکید کرد: مصرف زعفران در پیشگیری از بروز افسردگی موثر است. بر اساس تحقیقات امروزی نیز نتیجه گرفته شده است که زعفران دارای خواص ضد افسردگی است. طبق نتایج این تحقیقات استفاده از زعفران در غذا و نوشیدن حداقل یک فنجان چای زعفران برای تمدد اعصاب توصیه می شود.
دکتر ملاشاهی خاطرنشان کرد: زعفران افزایش دهنده تمرکز حواس است و در پیشگیری از آلزایمر و پارکیسون موثر است. زعفران در درمان دردهای عصبی و کم خوابی موثر است. مصرف زعفران در رژیم غذایی از پیشرفت بیماریهای ژنتیک چشم جلوگیری می کند به همین علت مصرف متعادل آن به سالخوردگان و افراد مبتلا به بیماری های چشم توصیه می شود.
وی اشاره کرد: زعفران در تنظیم کارکرد سلولهای بینایی موثر است و سلولهای بینایی را در مقابل آسیبها محافظت می کند و از پیشرفت بیماری های چشم جلوگیری و موجب احیای سلولهای آسیب دیده چشم می شود. زعفران در درمان اختلالات لکه زرد شبکیه که در سنین سالخوردگی ایجاد می شود موثر است.
وی اضافه کرد: زعفران دارای خواص ضد سرطانی است و به عنوان یک داروی ضد تومور و جمع کننده رادیکالهای آزاد عمل می کند. مواد آنتی اکسیدان موجود در زعفران خواص ضد سرطانی دارا می باشند. استفاده از زعفران، از بروز توالی های ژنی سرطان زا جلوگیری و در ترمیم مولکول های دی ان ای آسیب دیده تاثیر بسزایی دارد.
استاد دانشگاه سیستان و بلوچستان در رابطه با مصرف زیاد زعفران گفت: مصرف بی رویه زعفران مضر بوده و باعث استفراغ، کاهش ضربان قلب، خون ریزی از بینی، خون ریزی از پلک ها، لب، سرگیجه، بی حالی، زردی پوست و عوارض خطرناک دیگر می شود که این عواقب حتی می تواند منجر به مرگ شود.
ملاشاهی بیان کرد: مصرف سه گرم زعفران برای هر نفر در ماه بسیار سالم و سودمند است و مصرف بیش از 5 گرم آن برای هر نفر در ماه مضر می باشد. اما مصرف 5 گرم زعفران در یک وعده غذایی می تواند منجر به مرگ انسان شود.
وی در پایان گفت: زعفران به مواد غذایی عطر و رنگ مخصوص می دهد و به همین جهت از زعفران در صنایع غذایی مانند سوسیس سازی، در شیرینی سازی مانند تهیه پودرهای کیک، در داروسازی مانند داروهای ضد افسردگی، در نساجی مانند رنگ کردن پارچه های ابریشمی، در تولید مشروبات الکلی و غیر الکلی بعنوان طعم دهنده طبیعی و در صنایع لبنی و غیره استفاده می شود.

منبع :http://آلزایمر.worldfood.ir/T_23263_____مصرف-بی-رو...

ارسال مطلب به هایپرکلابز

انتخاب كلوب :  
نوع مطلب :
ارسال مطلب