عوارض روحی و روانی رژیم گرفتن- هایپرکلابز

راحله ... 8 سال پیش
 عوارض روحی و روانی رژیم گرفتن- هایپرکلابز هایپرکلابز :

رژیم گرفتن چه تاثیراتی روی روحیه ما میگذارد و اثرات روانی رژیم غذایی کدامند چه مراقبت هایی در این زمینه باید داشته باشیم و چه خطراتی روح و روان ما در هنگام رژیم گرفتن تهدید می کنند

رژیم گرفتن، یک روش سالم برای کاهش وزن نیست. کاهش بیش از حد کالری نه تنها سوخت و ساز شما را کند کرده و شما را از مواد مغذی محروم می‌کند، بلکه می‌تواند از نظر روانی نیز بر شما تأثیر بگذارد.

آیا تا به حال متوجه شده‌اید که به محض شروع کردن یک رژیم غذایی، بیشتر هوس غذاهای ناسالم می‌کنید؟ رژیم گرفتن به بدن و ذهن شما آسیب می‌رساند. اثرات روانی رژیم گرفتن چه هستند؟

خطرات رژیم گرفتن: برای مغز شما خوب نیست

مغز، عضلات و سایر اندام‌های شما برای کار کردن به ذخیره قند کافی نیاز دارند. هنگامیکه کالری را بیش از حد محدود می‌کنید، می‌تواند منجر به کاهش سطح قند خون و خستگی شود و حتی بر خصوصیات شخصیتی شما تأثیر بگذارد.

با توجه به مطالعه‌ای که در مجله‌ی تحقیقات مصرف کننده منتشر شد، هنگامیکه افراد رژیم گیرنده کالری مصرفی‌شان را کاهش می‌دهند، می‌توانند تحریک پذیر و خشن شوند و مجبورند قدرت خودداری بیش از حدی در هنگام انتخاب مواد غذایی به کار ببرند.

آن‌ها متوجه شدند در زمانیکه کالری محدود می‌شود، افراد رژیم گیرنده ترجیح می‌دهند فیلم‌هایی با شخصیت‌های عصبانی و موضوعات انتقام جویانه ببینند و به جای چهره‌های غمیگن یا ترسان، به سمت چهره‌ها و ژست‌های عصبانی جذب می‌شوند.

تحقیق دیگری نشان می‌دهد که افراد رژیم گیرنده، بیشتر مستعد اضطراب و افسردگی هستند و اگر کالری آن‌ها بیش از حد محدود شود ممکن است به غذا وسواس پیدا کنند.

این همان نوع واکنشی است که قحطی زده‌ها و افرادی که دچار اختلالات خوردن هستند، نشان می‌دهند. همچنین این خطر وجود دارد که آن‌قدر ناامید شوند که رژیم‌شان به پرخوری تبدیل شود و پس از آن احساس گناه داشته باشندبرای اینکه تسلیم وسوسه شده‌اند. این نوع رفتار می‌تواند پیش زمینه ای برای اختلال خوردن باشد.

بدیهی است که خطرات رژیم گرفتن فقط در مشکلات جسمی خلاصه نمی‌شود و مشکلات روانی را نیز در بر می‌گیرد. اگر احساس تحریک پذیری می‌کنید و ایجاد ارتباط برایتان دشوار است، شاید کالری‌تان را بیش از حد محدود کرده‌اید.

اگر سعی دارید وزن کم کنید، ایده خوبی نیست که کالری‌تان را بیشتر از ۵۰۰ کالری در روز کاهش دهید و در غیر اینصورت خودتان را در معرض خطر تغییرات خلقی و کمبود انرژی و بی انگیزگی قرار می‌دهید. کاهش ۵۰۰ کالری در روز به شما امکان می‌دهد که حدود نیم کیلو در هفته وزن کم کنید.

هنگامیکه کالری‌ها را کاهش می‌دهید، مهم است که ارزش تغذیه ای هر کالری شمرده شده را در نظر بگیرید تا از کمبود ویتامین‌ها و مواد مغذی جلوگیری کنید.

سخن آخر

رژیم افراطی می‌تواند شما را خسته، مضطرب یا افسرده کند. با کاهش کالری به میزان کم، رژیم‌تان را سخت و شدید نکنید و مطمئن شوید که هر شمارش کالری را با انتخاب مواد غذایی سالم انجام می‌دهید.

منبع :http://pajvak.com/main/article/view/327083/%D8%B9%...

ارسال مطلب به هایپرکلابز

انتخاب كلوب :  
نوع مطلب :
ارسال مطلب