بهبود کیفیت خواب با تغذیه سالم - هایپرکلابز

ندا نظام ابادی 6 سال پیش
بهبود کیفیت خواب با تغذیه سالم - هایپرکلابز هایپرکلابز :

بی خوابی و اختلالات خواب ممکن است به دلیل داشتن شغل پرتنش ، استرس ، خستگی مفرط یا تغییر زمانی و مکانی باشد. بی خوابی مفرط می تواند باعث بروز مشکلات جدی مربوط به سلامتی چون بیماری های قلبی و افسردگی شود. قبل از این که به سراغ پزشک و نسخه دارویی بروید به برنامه غذایی تان توجه کنید. تغییر برنامه غذایی و رژیم سالم غذایی کمک زیادی به شما می کند، به شرط این که غذاهایی را انتخاب کنید که سرشار از مواد طبیعی خواب آور باشند.

بادام زمینی برای بهبود کیفیت خواب

بادام دارای منیزیم و کلسیم می باشد و باعث بهبود کیفیت خواب می شود . برای این منظور یک مشت بادام بخورید یا کره بادام زمینی را روی نان سبوس دار بمالید .

گیاه بادرنجبویه برای خواب راحت

بادرنجبویه گیاهی معطر و خوشبو از خانواده نعناع است و یک خواب آور موثر و خوب به حساب می آید . این گیاه در ترکیب با گیاه سنبل الطیب اثر بخشی بیشتری خواهد داشت . بر طبق مطالعات و تحقیقات افرادی که دچار بی خوابی و اختلالات خواب بوده اند ، با مصرف ترکیبی بادرنجبویه و سنبل الطیب ، نسبت به افرادی که دارو مصرف کرده بودند ، خواب بهتری داشتند . برای این منظور 1-2 قاشق چای خوری بادرنجبویه خشک را با 1 قاشق چای خوری ریشه سنبل الطیب در یک فنجان آب داغ به مدت 10 دقیقه خیس کنید و با خوردن این چایی آرام بخش خواب راحتی را تجربه کنید .

بابونه برای درمان بی خوابی

بابونه یک داروی گیاهی است که سالیان سال برای درمان بی خوابی توصیه شده است و همانند گیاه بادرنجبویه تاثیرگذار خواهد بود . اثر بخشی این گیاه مانند داروهای آرام بخش می باشد و میزان اضطراب و استرس را به طور باورنکردنی کاهش می دهد.

بهبود کیفیت خواب

شیر و لبنیات سرشار از کلسیم هستند و باعث افزایش هورمون ملاتونین در بدن می شوند . بر طبق بررسی ها و تحقیقات کمبود کلسیم در بدن با کم خوابی ارتباط دارد و نوشیدن یک لیوان شیرگرم در زمان خواب باعث بهبود کیفیت خواب خواهد شد .

گیلاس برای خواب راحت

بر طبق مطالعات افرادی که به مدت 2 هفته در هنگام صبح و شب به میزان 226 گرم آب گیلاس نوشیده اند، خواب بهتری داشتند. گیلاس حاوی مقادیر زیادی ملاتونین است و باعث بهبود کیفیت خواب می شود. اگر از آب گیلاس خوشتان نمی آید به عنوان میان وعده یک فنجان گیلاس بخورید.

اسفناج برای بهبود کیفیت خواب

اسفناج حاوی مقدار زیادی پتاسیم ، منیزیم و کلسیم است و باعث تولید هورمون ملاتونین و بهبود کیفیت خواب می شود . با مصرف سبزیجاتی با برگ های تیره چون برگ چغندر و برگ اسفناج از فواید آن برخوردار شوید .
پروتئین برای بهبود کیفیت خواب

بر طبق تحقیقات صورت گرفته در انجمن ملی سلامت ، تریپتوفان از طریق مصرف غذاهای حاوی مقدار زیاد پروتئین برای سلامتی مضر است ؛ زیرا پروتئین مانع از ورود تریپتوفان به مغز می شود . وقتی مواد غذایی با پروتئین بالا را همراه با کربوهیدرات ها مصرف می کنید ، انسولینی که بدن در واکنش به کربوهیدرات ها می سازد ، نفوذ تریپتوفان به موانع مغز را راحت تر می کند . پس برای مصرف میان وعده ای که باعث کیفیت خواب تان می شود مخلوطی از غلات ، مغزها و میوه های خشک ، بلغور جو با موز و بادام یا مخلوطی از غلات سبوس دار با شیر را در نظر بگیرید .

موز برای داشتن خوابی آرام
موز حاوی دو ماده معدنی پتاسیم و منیزیم می باشد و کمبود این دو ماده باعث شل شدن عضلات و ماهیچه ها درهنگام شب می شود و در پی آن می تواند مانع خواب آرام و راحت شود . پس روزی یک موز در برنامه غذایی روزانه تان قرار دهید تا مشکلات مربوط به خواب تان را رفع کنید .

منبع :http://hyperclubz.com

ارسال مطلب به هایپرکلابز

انتخاب كلوب :  
نوع مطلب :
ارسال مطلب