پیامدهای تغذیه نامناسب در دوران کودکی- هایپرکلابز

ندا نظام ابادی 7 سال پیش
پیامدهای تغذیه نامناسب در دوران کودکی- هایپرکلابز هایپرکلابز :

وقتی ویتامین‌های کودک تامین نشود او از نظر وزن و قد کوچک می‌ماند و این خطر سوء تغذیه است.اگر کودکی دچار بیماری کبد یا ناراحتی قلبی باشد هم دچار سوء تغدیه می‌شود اما بیشترین سوء تغذیه که می‌تواند آثار بدی روی رشد کودک بگذارد به خاطر تغذیه نامناسب است.

سوء تغذیه بخصوص اگر در 2 سال اول زندگی باشد، علاوه بر عدم رشد و تکامل مغزی، کاهش بهره هوشی و توانمندی‌های ذهنی کودک را به دنبال دارد.معده کودک کوچک‌تر از معده بزرگسالان است، بنابراین او نمی‌تواند به اندازه بزرگسالان در یک وعده غذا بخورد و چون نیاز به انرژی فراوان دارد باید توسط مکمل‌ها این انرژی رسانده شود.

کودک تا سه سالگی باید به راحتی وزن اضافه کند و اگر کودکی کم وزن باشد حتما دچار مشکلی است و باید به پزشک نشان داده شود چون احتمال سوء تغذیه وجود دارد. اگر مادر اطلاعی از خواص مواد غذایی داشته باشد با یک برنامه تغذیه‌ای می‌تواند به رشد کودکش کمک کند.

سوء تغذیه سبب کوتاه قدی و کم وزنی کودک می‌شود وبرای همین شما مشاهد می‌کنيد که برخی کودکان بدون اینکه در ژنتیک آنها باشد کوتاه قد هستند.البته برخی کودکان به طور ارثی کم وزن یا کوتاه قد هستند و این ربطی به تغذیه ندارد برای همین باید مشکل سوتغذیه کودکان توسط پزشک تشخیص داده شود.

اگر کودک زیر 5 سال به آن مبتلا شود با پروتئین غذا قابل درمان است و پزشک می‌تواند با مکمل‌ها کودک را درمان کند اما باید این بیماری زود تشخیص داده شود تا امکان درمان داشته باشد.برخی کودکان چون بدنشان کمبود مواد غذایی دارد بی‌اشتها هستند برای همین پزشکان مکملهایی تجویز می‌کنند تا این کودکان اشتها پیدا کنند.

عادات غذایی از کودکی شکل می‌گیرند. بنابراین خانواده بخصوص مادران در ایجاد رفتارهای صحیح غذایی در سال‌های قبل از مدرسه، نقش اساسی دارند.باید کودکانی که اشتها و میلی به غذا خوردن ندارند را تشویق کرد و این کار با غذاهائی که کودک دوست دارد، آسانتر انجام می‌شود.

متاسفانه گاهی مادران به خاطر حساسیت کودکشان به برخی مواد غذایی آنها را قطع می‌کنند که این اصلا خوب نیست بدون تجویز پزشک غذایی به کودک داده نشود چون بدن کودک نیاز به تمام
پروتئین‌ها است.مثلا اگر کودکی به تخم مرغ حساسیت دارد می‌توان به جای آن شیر و ماهی داد و این با نظر پزشک انجام می‌شود.

سوء تغذیه خطرات و آسیب‌های فراوانی دارد و سبب می‌شود تا کودک در سنین بالاتر هم قدرت یادگیری کمی داشته باشد.بسیاری از بیماری‌های دوران بزرگسالی مانند بیماری‌های قلبی و عروقی ٬ سرطان ، چربی خون و دیابت، به خاطر تغذیه نامناسب دوران کودکی است .

حتی برخی پزشکان آلزایمر را هم به خاطر کمبود ویتامین‌ها در دوران کودکی می‌دانند و خوردن مکمل‌های ویتامینی را در زیر 3 سالگی توصیه می‌کنند.

بنابراین اگر خواهان جامعه و سالمند سالم هستیم باید از کودکی به تغذیه کودکان اهمیت بدهیم و هزینه بیشتری در بخش پیشگیری داشته باشیم تا هزینه درمان هم کاهش پیدا کند.

منبع :http://hyperclubz.com

ارسال مطلب به هایپرکلابز

انتخاب كلوب :  
نوع مطلب :
ارسال مطلب