پوست و بارداري- هایپرکلابز

زهرا نصیری 8 سال پیش
پوست و بارداري- هایپرکلابز هایپرکلابز :

بارداري دوره اي از تغييرات هورموني و متابوليک عميق است که بدن، آنرا براي مدت نسبتا کوتاهي تحمل مي کند ودر طي آن تغييرات متعددي در پوست، ناخن و موها بروز مي کند.

تغييرات پوستي در طول بارداري فوق العاده شايع هستند. به علت شرايط خاص روحي و رواني زنان باردار، اين تغييرات مي توانند سبب بروز نگراني هايي شوند که ممکن است مربوط به زيبايي ظاهري، امکان عود در بارداري هاي بعدي، اثرات بالقوه بر روي جنين و يا مجموعه اي از آنها باشد. بثوراتي که در دروان بارداري مشاهده ميشوند همگي از اهميت يکساني برخوردار نيستند.

برخي از آنها تغييرات پوستي شايع هستند که تقريبا در تمام زنان باردار ديده مي شوند. البته تعدادي از بيماري هاي پوستي نيز وجود دارند که اختصاصا با حاملگي همراه هستند. همچنين حاملگي مي تواند سبب تشديد يا تخفيف بسياري از بيماري هاي پوستي شود که اختصاص به اين دوران ندارد.

تغييرات شايع در پوست و ضمايم

تيره شدن پوست (هيپرپيگمانتاسيون): درجات مختلفي از افزايش رنگدانه در پوست که منجر به تيره شدن منتشر آن مي شود در 90درصد زنان باردار در فاصله هفته هاي اول تا چهاردهم بارداري اتفاق مي افتد. اين تغييرات در خانمهايي که موي تيره و پوست سبزه دارند، ديده مي شود.

قسمت هايي از بدن که بطور طبيعي تيره تر هستند تيرگي بيشتري پيدا مي کنند مخصوصا نوک سينه ها و هاله اطراف آن ها، نواحي تناسلي و خط ميانه ديواره شکم که در اين زمان اصطلاحا به آن خط سياه گفته مي شود.

همچنين گاهي تغيير مشابه در زير بغل و کشاله ران ها نيز مشهود است. اين تغيير رنگ معمولا بعد از حاملگي از بين مي رود، ولي ممکن است درجاتي از آن باقي بماند.

همچنين در طول بارداري خال هاي تيره ممکن است بزرگتر و يا تيره تر شده و خال هايي که قبلا مورد توجه قرار نگرفته اند، مشخص گردند. بايد توجه داشت که تغييرات ذکر شده در خال ها، به طورکم وبيش يکسان و متناسب در تمام خال هاي بدن صورت مي گيرد، ولي چنانچه يکي از خال ها تغييرات واضح در اندازه و يا رنگ پيدا کند و يا دچار علايمي نظيرخارش، سوزش و يا احيانا خونريزي گردد، حتما بايد توسط متخصص پوست بررسي گردد.

يک طرح مشخص از تيره شدن پوست که در حدود 70 درصد از زنان باردار مخصوصا سبزه ها در نيمه دوم حاملگي ديده مي شود، ماسک حاملگي است که در نواحي مختلف صورت ظاهر مي شود. اين تيرگي عموما لب بالا، گونه ها، پيشاني و چانه را گرفتار مي کند و به دنبال آن با آفتاب نيز تشديد مي شود. اين نواحي تيره عموما به رنگ قهوه اي و اغلب دوطرفه و قرينه هستند.

منبع :http://bartarinha.com/file/gallery/niniban/38604/3...

ارسال مطلب به هایپرکلابز

انتخاب كلوب :  
نوع مطلب :
ارسال مطلب