علتهای به وجود آمدن آکنه در بزرگ سالان- هایپرکلابز

راحله ... 8 سال پیش
 علتهای به وجود آمدن آکنه در بزرگ سالان- هایپرکلابز هایپرکلابز :

آکنه یا جوش در بزرگسالان چیز غیر معمولی نیست، و در خانمها بیشتر از آقایان دیده می‌شود. این مقاله علل احتمالی نهفته وقوع آن را به اطلاعتان می‌رساند.
آکنه که مشکلی رایج در میان نوجوانان است، می‌تواند به دوران بزرگسالیتان نیز راه باز کند. هیچ چاره‌ای جز نالیدن از ترس و نومیدی و جستجوی راه درمانی برای آن ندارید. آکنه بزرگسالان در افرادی که در اواخر دهه‌های 20، 30، 40 و یا حتی 50 سالگی خود هستند اتفاق می‌افتد. از سوی دیگر، افراد زیادی وجود دارند که برای اولین بار در طی بزرگسالی آکنه می‌زنند که به آن «آکنه آغاز بزرگسالی» گویند. یائسگی به عنوان یکی از دلایل وقوع آن شناخته شده است. با این حال، عوامل بسیار دیگری وجود دارند که ممکن است این مشکل پوستی وحشتناک را برای شما به بار ‌آورند. این عوامل در ذیل مورد بحث قرار گرفته‌اند.

علل احتمالی
بثورات آکنه، زنان را بیشتر از مردان تحت تأثیر قرار می‌دهد. آنها ممکن است در صورت، قفسه سینه و حتی در پشت به وجود آیند. در حالی که برخی افراد خوش شانس به چهره‌ی عاری از جوش خود در دوران نوجوانی می‌نازند، دیدن آنها با آمدن دیر هنگام (جوشها ) در این مرحله از زندگی ویران کننده است. در زیر فهرستی از علل احتمالی بروز آنها آورده شده است.

جوش‌های سرسیاه
سلولهای مرده‌ی ناخوشایندی وجود دارند که از چربی فراوانی تشکیل شده و در میان منافذ پوست به دام افتاده‌اند. این سلولهای مرده منافذ هوایی را مسدود کرده و باکتری را در خود به دام می‌اندازند. هنگامی که در معرض هوا قرار می‌گیرند، سیاه می‌شوند. هنگامی که این جوشهای سرسیاه به دلیل رشد باکتری در آنها ملتهب می‌شوند، منجر به آکنه یا جوش قرمز می‌شوند. هنگامی که جوش آلوده می‌شود، سر سفید شده که ترکیده و زخمهای زشتی را بر جای می‌گذارند. جهت جلوگیری از آن، حتماً صورت خود را دست کم دو بار در روز با محلول شستشوی ضد باکتری بشویید. هر از چند وقتی به یک سالن زیبایی برای پاکسازی صورت بروید، که این کار همچنین به تحت کنترل قرار دادن جوش‌های سر سیاه کمک خواهد کرد.

هورمون‌ها
بله، حتی بزرگسالان از عدم تعادل هورمونی رنج می‌برند. تخمدان‌ها هورمونی بنام استروژن و بیضه‌ها هورمون آندروژن را ترشح می‌کنند. این هورمون‌ها به تحریک غدد چربی پوست کمک کرده که چربی تولید می‌کنند. افزایش تولید چربی باعث می‌شود پوست، چرب شده و مستعد جوش زدن گردد. میزان بالای هورمون مردانه، تستوسترون، عامل این جوشهای سر سیاه در مردان هستند.

قاعدگی زنان
زنان از افزایش و کاهش شدید هورمون‌ها در طول دوران قاعدگی خود رنج می‌برند. تخمک گذاری، قاعدگی، بارداری، دوره پیش یائسگی، و یائسگی تغییرات مختلف بیولوژیکی در بدن یک زن در مراحل مختلف زندگی وی هستند که توسط هورمون‌ها کنترل می‌شوند، و هر گونه افزایش یا کاهش در میزان یا سطح آنها، منجر به ایجاد آکنه می‌شود. خانمهایی که از قرص‌های ضد بارداری استفاده می‌کنند، نیز مستعد ابتلا به این مشکل هستند.

آرایش
استفاده مفرط از محصولات آرایشی و لوازم آرایشی، آمادگی مسدود کردن منافذ پوست شما را مهیا می‌کنند. مرطوب کننده‌ها، محصولات مراقبت از مو، و استفاده از دیگر محصولات آرایشی، اغلب لایه‌ای بر روی پوستتان تشکیل می‌دهند که مانع تنفس پوست شده و منافذ را مسدود می‌سازند. این امر منجر به التهاب و بثورات آکنه می‌شود. لازم است که کمتر از این مواد استفاده کرده و حتماً هر شب صورتتان را با یک پاک کننده‌ی خوب تمیز کنید تا از جوش زدن جلوگیری شود.

رژیم غذایی ناسالم
افزایش وزن مفرط می‌تواند به بثورات آکنه منجر شود، به خصوص اگر عادت به خوردن غذاهای ناسالم دارید. مصرف غذاهای چرب مانند همبرگر و سیب زمینی سرخ کرده، و نوشیدن نوشابه‌های شیرین و گازدار، می‌تواند باعث جوش زدن شود. مصرف بیش از حد کربوهیدرات‌ها در قالب فراورده نان، ماکارونی، شیرینی، و از آن جمله، تولید انسولین در بدن را افزایش داده، که ممکن است این حالت بثورات را بدتر کند.

فشار عصبی یا استرس
فشار ـ چه جسمانی یا عاطفی ـ سیستم ایمنی بدن شما را تضعیف کرده و موجب می‌شود باکتری به راحتی به پوستتان حمله‌ور شود. همچنین، غدد آدرنال را که هورمون‌های بیشتری ترشح می‌کنند، تحت تأثیر قرار داده، موجب می‌شود که پوست نسبت به آکنه آسیب‌پذیرتر گردد.

داروها
به غیر از قرصهای ضد بارداری، استفاده از استروئید، درمان جایگزین هورمونی، و داروهای حاوی لیتیم، ید، و ریفامپین نیز ممکن است در زمره‌ی عوامل به وجود آوردن آکنه باشند.

ژن
ژن‌ها نقش عمده‌ای در ایجاد جوش دارند. نوع پوستی که دارید به ژنهای شما بستگی دارد. در برخی موارد، پوست شما به لحاظ ژنتیکی در معرض این مشکل پوستی قرار دارد.
درمان این جوشها شامل استفاده از پماد و کرم می‌باشد. بایستی از یک رژیم غذایی سالم شامل میوه‌ها و سبزیجات تازه پیروی کنید. جهت داشتن گردش خون سالم به طور منظم ورزش کنید. صورت خود را با یک پاک کننده ملایم بشویید تا از شر کثیفی و چرک خلاص شوید. اگر به نظر می‌رسد، هیچ چیزی به خلاصی از شر آکنه کمکی نمی‌کند، برای کمک بیشتر با یک متخصص پوست مشورت نمایید.

منبع :http://fa.newhub.shafaqna.com/IR/9746830-%D8%B9%D9...

ارسال مطلب به هایپرکلابز

انتخاب كلوب :  
نوع مطلب :
ارسال مطلب