خطر مواد شیمیایی و آلودگی هوای منزل برای کبد- هایپرکلابز

خطر مواد شیمیایی و آلودگی هوای منزل برای کبد- هایپرکلابز هایپرکلابز :

آیا در مورد ارتباط بین مواد شیمیایی خانگی و آلودگی هوای منزل و کبد می‌دانید؟ در اینجا درباره‌ی نقش مهم آلودگی هوای منزل و جایگزین‌های سالم‌تر برای این مواد و کاهش آلودگی داخل اتومبیل و محل زندگی و به حداقل رساندن اثر آنها بر کبد توضیح می‌دهیم.

بیشتر افراد وقتی به آلودگی هوا فکر می‌کنند، دود موتور اتومبیل‌ها و نازک شدن لایه‌ی ازون در نظرشان می‌آید. با اینکه دود موتور اتومبیل‌ها اولین منبع آلودگی هوای بیرون از منزل است، مطالعات آژانس آلودگی محیطی نشان می‌دهد که هوای درون منزل دو تا سه برابر آلوده‌تر از هوای بیرون است. کبد به عنوان عضوی از بدن که بیشترین بار تصفیه‌ی آلودگی را برعهده دارد، با افزایش هر نوع آلودگی باید کار بیشتری انجام دهد. کسانی که بیماری کبدی دارند برای تصفیه‌ی آلودگی‌های فزاینده‌ی محیط، بیشتر در چالش قرار می‌گیرند زیرا:

•احتمالاً آنها تعداد سلول‌های کبدی کارآمد کمتری برای تصفیه آلودگی‌ها دارند

•التهاب کبد عملکرد تصفیه کبد را کاهش می‌دهد

•گردش خون ناکافی در کبد، سبب می‌شود که آلودگی‌ها در خون باقی بمانند و این خود آسیب بیشتری به کبد تحمیل می‌کند.

منابع آلودگی خانگی :

عایق‌بندی : پس از بحران انرژی در میانه‌ی دهه‌ی هفتاد میلادی، بسیاری از مردم برای صرفه‌جویی در انرژی و پول، منازل خود را عایق‌بندی کردند. در حالی که عایق‌بندی، جریان هوای بیرون به داخل منزل را کاهش می‌دهد، در همان حال، هوای آلوده را در منزل نگه می‌دارد.

جایگزین‌های چوب : به دلایل اقتصادی و عملی، اسباب و اثاثیه و مواد ساختمانی چوبی به طور فزاینده‌ای با چوب فشرده یا صفحات فیبری جایگزین شده‌اند که حاوی مواد شیمیایی مانند فرمالدئید برپایه‌ی رزین هستند که بطور مداوم مواد شیمیایی مؤثر بر بدن منتشر می‌کنند.

مواد شیمیایی دیگر : بسیاری از افراد از مواد شیمیایی ماندگار در فضای خانه استفاه می‌کنند، مانند اسپری مو، خوشبوکننده‌ی هوا،اسپری رنگ، اسپری‌های حشره‌کش و اسپری‌های تمیزکننده.منابع آلودگی درون اتومبیل

با اینکه درون اتومبیل، فضای بسته به حساب نمی‌آید، ولی می‌تواند جایی برای گیرافتادن مواد شیمیایی مضر باشد. چون هر نفر تقریباً 1.5 ساعت در روز در اتومبیل می‌گذراند، بنابراین مواد شیمیایی سمی درون خودرو یکی از منابع آلودگی فضاهای بسته به شمار می‌آید.

مرکز اکولوژی در آمریکا در سال 2006 و 2007، بیش از 200 مدل از رایج‌ترین اتومبیل‌ها را از نظر میزان گاز شیمیایی منتشر شده در اتاق خودرو از چرخ‌ها، داشبورد، دستگیره‌ها وصندلی‌ها مورد آزمایش قرارداد. این مواد شیمیایی جزئی از هوای اتاق خودرو می‌شوند و همان بویی را تولید می‌کنند که به «بوی اتومبیل نو» معروف است و مشکلات حاد و مزمن زیادی برای سلامت ایجاد می‌کند. سمومی که معمولاً در موتور خودروها یافت می‌شوند عبارتند از :

برومین، کلرین (موادی از جنس PVC یا پلاستیک حاوی کلرین هستند)، سرب و دیگر فلزات سنگین. این مواد به علت سمیّت بالایی که دارند مشکلات جدی برای سلامتی ایجاد می‌کنند. افراد مبتلا به بیماری‌های کبدی، اگر در معرض این آلودگی‌ها باشند با آسیب کبدی بیشتر روبرو خواهند شد.

مواد پرخطر خانگی و جایگزین آنها

هرچند که نمی‌توانیم از اکثر مواد آلاینده‌ی موجود در منزل دوری کنیم، اما به کمک بعضی از روش‌ها می‌توانیم اثرات زیان‌آور آنها بر کبد را کاهش دهیم.

چهار مورد از خطرناک‌ترین این مواد عبارتند از :

خوشبوکننده‌های هوا : به عنوان جایگزین، می‌توانید پنجره‌ها را باز کنید، از پنکه استفاده کنید، یا گیاهان خوشبو و بخور آنها را بکارببرید. همچنین از اسانس‌های گیاهی یا جوش شیرین برای از بین بردن بوی بد استفاده کنید.

جلادهنده‌های کف و مبلمان : به عنوان جایگزین می‌توانید از روغن لیمو و روغن زیتون به نسبت 1 به 2 یا از صابون‌های گیاهی استفاده کنید.

مایع شیشه شور : به عنوان جایگزین می‌توانید از محلول سرکه‌ی سفید و آب گرم استفاده کنید و سپس با روزنامه شیشه را پاک کنید.

نفتالین : به عنوان جایگزین می‌توانید از تراشه‌های درخت سرو، روزنامه، اسطوخودوس یا گل‌های معطر استفاده کنید.روش‌های‌ دیگر

چون دوری از همه منابع آلوگی تقریباً غیرممکن است، راه‌های دیگری برای کمک به کبد باید یافت. دو راهی که محققان پیشنهاد می‌کنند عبارتند است:

استفاده از گیاهان آپارتمانی در منزل : محققان ناسا دریافتند که گیاهان آپارتمانی هوای داخل سفینه‌های فضایی را بطور مؤثری تصفیه می‌کنند. میکروب‌هایی که در ریشه‌ی گیاهان زندگی می‌کنند، هوا را از آلودگی‌های بسیاری مانند فرمالدئید، بنزن و تری کلرواتیلن پاک می‌کنند. گونه‌هایی از گیاهان آپارتمانی که بیشترین تصفیه را انجام می‌دهند عبارتند از فوتوس طلایی، گل عنکبوتی، گل شمشیری، آلوئه‌ورا و فیلودندرون.

مکمل‌های گیاهی سم‌زدا : پس از اینکه سم جذب جریان خون شد، یکی از معدود راههایی که می‌توانید به کبد در فرآیند سم زدایی کمک کنید استفاده از مکمل‌های گیاهی است.

منبع :http://fa.parsiteb.com/news.php?nid=15982

ارسال مطلب به هایپرکلابز

انتخاب كلوب :  
نوع مطلب :
ارسال مطلب