بهترین زمان تزریق واکسن آنفولانزا همین روزهاست- هایپرکلابز

بهترین زمان تزریق واکسن آنفولانزا همین روزهاست- هایپرکلابز هایپرکلابز :

بهترین زمان تزریق واکسن آنفولانزا
داوود یادگاری، رییس مرکز تحقیقات بیماری‌های عفونی و گرمسیری دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی از توزیع واکسن آنفولانزا در داروخانه‌های سراسر کشور خبر داد و گفت: با توجه به اینکه بهترین زمان برای تزریق این واکسن شهریور ماه است، امسال خوشبختانه واکسن به موقع در داروخانه‌های سراسر کشور توزیع شده است. یادگاری افزود: بیماران دچار بیماری‌های زمینه ای از قبیل بیماران ریوی، قلبی، دیابتی، سرطانی، مبتلایان به بیماری‌های نقص ایمنی، بیمارانی که کورتن یا داروهای سرکوب کننده ایمنی مصرف می‌کنند و همچنین افراد بالای 65 سال و زنان باردار جزو گروه های پُر خطری هستند که می‌بایست، حتما علیه ویروس آنفولانزا واکسینه شوند.
وی با اشاره به اینکه از زمان تزریق واکسن آنفولانزا در بدن دو هفته به طول می‌انجامد تا آنتی بادی در بدن افراد تشکیل شود، خاطرنشان ساخت: ضروری است، افراد در معرض خطر از همین حالا و پیش از شروع فصل سرما، بازگشایی مدارس و در حقیقت قبل از شروع اپیدمی آنفولانزا نسبت به واکسینه کردن خود اقدام کنند. رییس مرکز تحقیقات بیماری‌های عفونی و گرمسیری دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی ادامه داد: همچنین کودکانی که می‌بایست در مدت زمان طولانی آسپرین مصرف کنند، شیرخواران بالای 6 ماه، تمام کارکنان سیستم بهداشت و درمان اعم از دولتی و خصوصی، افرادی که از سالمندان مراقبت می‌کنند، نیز می‌بایست، علیه این بیماری واکسینه شوند.
وی گفت: هر چند سازمان بهداشت جهانی همه ساله نسبت به جمع آوری نمونه‌های ویروس از کشورهای مختلف از جمله کشور ما اقدام و با همکاری شرکت‌های داروسازی نسبت به ساخت واکسن آنفولانزای جدید مبادرت می‌کند با این حال با توجه به تغییر ژن های واکسن آنفولانزا، ضروری است، افراد در معرض خطر همه ساله واکسینه شوند. به عبارتی تغییر ژن‌های این ویروس و به دنبال آن تغییر سوش‌های واکسن باعث می‌شود که فرد همه ساله نیازمند تزریق واکسن جدید باشد. یادگاری یادآور شد: ابتلا به ویروس آنفولانزا در افراد دچار بیماری‌های زمینه ای نه تنها سبب ابتلای آنان به عوارض این بیماری از قبیل عفونت‌های ریوی ناشی از ویروس و در مواردی، عفونت‌های ریوی ثانویه می‌شود که ابتلا به آنفولانزا موجب تشدید بیماری های زمینه ای در بیماران‌های قلبی- ریوی نیز خواهد شد. وی با اشاره به اینکه ویروس آنفولانزا دستگاه تنفسی شامل بینی،گوش، گلو و ریه‌ها را تحت تاثیر قرار می‌دهد، گفت: علایم بیماری آنفولانزا هر چند شبیه سرماخوردگی است، اما ابتلا به آنفولانزا کاملاً متفاوت از آن است.
رییس مرکز تحقیقات بیماری‌های عفونی و گرمسیری دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی از تب، درد عضلانی، لرز و عرق، سرفه خشک، خستگی و ضعف و احساس احتقان در بینی به عنوان علایم آنفولانزا نام برد که مبتلایان برخی یا تمام علایم فوق را نشان می‌دهند. وی تصریح کرد: ابتلا به آنفولانزا در افراد در معرض خطر در موارد زیادی منجر به بستری شدن این بیماران در بیمارستان‌ها و مراکز درمانی می‌شود که این امر هزینه‌های زیادی را بر سیستم بهداشتی- درمان جامعه تحمیل می‌کند. یادگاری خاطرنشان کرد: فارغ از گروه‌های در معرض خطر، تمام افراد می‌توانند، برای جلوگیری از ابتلا به این ویروس، علیه بیماری آنفولانزا واکسینه شوند و هر چه درصد پوشش این واکسن در کشوری گسترده تر باشد، به نفع نظام سلامت آن جامعه خواهد بود.

منبع :http://seemorgh.com/health/diseases-and-prevention...

ارسال مطلب به هایپرکلابز

انتخاب كلوب :  
نوع مطلب :
ارسال مطلب