تجویز شربت سینه برای کودکان زیر 3 سال ممنوع - هایپرکلابز

تجویز شربت سینه برای کودکان زیر 3 سال ممنوع - هایپرکلابز هایپرکلابز :

رییس پانل عفونت های تنفسی یازدهمین همایش عفونی کودکان گفت: تجویز انواع شربت سینه به دلیل دارا بودن ترکیبات آنتی هسیتامین که موجب آپنه (وقفه تنفسی) در خواب می شود در کودکان زیر 3 سال ممنوع است.

به گزارش عصرایران، دکتر پرویز طباطبایی در آستانه برپایی "یازدهمین همایش عفونی کودکان" که از روز چهارشنبه 20 آبان ماه امسال در دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی تهران آغار به کار می کند با اعلام این مطلب افزود: عفونت های تنفسی، شایع ترین علت مراجعه افراد به درمانگاه ها و بیمارستان ها به ویژه در فصول سرد است که در تمام سنین به خصوص در بچه ها و شیرخواران که از سطح ایمنی پایین تری برخوردارند، مشاهده می شود.

وی ادامه داد: شایع ترین این عفونت ها، سرماخوردگی، سینوزیت، گلو درد و گوش درد است که در میان این موارد، سرماخوردگی از بقیه شایع تر بوده که کودکان بیش از بزرگسالان به این بیماری گرفتار می شوند.

دکتر طباطبایی با اشاره به اینکه بیشترین عامل سرماخوردگی مربوط به ویروس هاست، تصریح کرد: سرماخوردگی با درمان های کمکی از قبیل باز کردن راه های تنفسی بهبود یافته، نیازی به تجویز آنتی بیوتیک ندارد.

وی افزود: طی سال های اخیر تجویز ترکیبات آسپرین برای درمان کودکان دچار سرماخوردگی به دلیل احتمال ابتلای کودک به آنفلوآنزا و دچار شدن وی به سندرم "رای" منع شده است.

به گفته رییس پانل عفونت های تنفسی یازدهمین همایش عفونی کودکان، سینوزیت و گوش درد، شایع ترین عارضه سرماخوردگی به شمار می رود.

وی ادامه داد: گلو درد بعد از سرماخوردگی، شایع ترین علت ارجاع کودکان به مراکز درمانی است که این بیماری منشا ویروسی داشته در کودکان زیر یک سال بیشتر مشاهده می شود.

دکتر طباطبایی اظهار داشت: در پانل عفونت های تنفسی یازدهمین همایش عفونی کودکان، فوق تخصص های عفونی اطفال علاوه بر ارایه جدیدترین دستاوردهای درمانی در حوزه این رشته در مورد تجربیات درمانی خود بر اساس شواهد علمی به بحث و تبادل نظر خواهند پرداخت.

وی گفت: در کودکان زیر یک سال که به گلو درد مبتلا شده اند، آنتی بیوتیک توصیه نمی شود و این دارو تنها در کودکان بزرگ تری که (5 تا 15 سال) پزشک احتمال ابتلا به عفونت "استرپتوکوکی" را در آنان می دهد، تجویز می شود.

رییس پانل عفونت های تنفسی یازدهمین همایش عفونی کودکان یادآور شد: تاخیر در درمان کودکان دچار گلو درد استرپتوکوکی، ممکن است، عوارضی همچون ابتلای این کودکان به روماتیسم حاد مفصلی یا "گلومرونفریت" را به همراه داشته باشد.

وی با اشاره به اینکه از دیگر عوارض سرماخوردگی، سینوزیت است، یادآور شد: عامل سینوزیت معمولا ویروس ها هستند که احتیاج به درمان خاصی ندارند. اما در مواقعی که برخی از این بیماران دچار عفونت های میکروبی نیز می شوند، می بایست، برای آنان درمان آنتی بیوتیک اعمال کرد.

دکتر طباطبایی از گوش درد به عنوان یکی دیگر از بیماری های عفونی شایع در کودکان نام برد که شایع ترین آن در کودکان 6 ماهه تا 2 ساله است و در ادامه اظهار داشت: نکته جالب توجه این است که همان اجرام میکروبی که در ایجاد سینوزیت دخیل هستند در گوش درد هم دخالت دارند.

وی یادآور شد: هرچند تا پیش از رسیدن بیمار دچار گلو درد به مرحله حاد، می توان بدون تجویز آنتی بیوتیک، وی را درمان کرد، اما متاسفانه پزشکان از همان ابتدا به تجویز آنتی بیوتیک رو می آورند که این امر سبب افزایش مقاومت میکروبی طی سال های اخیر شده است.

دکتر طباطبایی افزود: به همین دلیل یکی از موضوعات یازدهمین همایش عفونی کودکان، مصرف بی رویه آنتی بیوتیک ها و مساله مقاومت میکروبی طی سال های اخیر است.

گفتنی است، "یازدهمین همایش سالانه انجمن عفونی کودکان و هفتمین بزرگداشت دکتر سید احمد سیادتی" 20 تا 22 آبان ماه امسال در دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی تهران برگزار می شود.

علاقه مندان به کسب اطلاعات بیشتر می توانند به نشانی اینترنتی http://www.irpediatrics.com مراجعه کرده و یا با تلفن های 18-66968317 تماس حاصل کنند.

منبع :http://www.asriran.com/fa/news/429927/%D8%AA%D8%AC...

ارسال مطلب به هایپرکلابز

انتخاب كلوب :  
نوع مطلب :
ارسال مطلب