6 مشکلی که دندانپزشک در دهانتان پیدا می کند- هایپرکلابز

معصومه شوقي 8 سال پیش
6 مشکلی که دندانپزشک در دهانتان پیدا می کند- هایپرکلابز هایپرکلابز :

زمانی که دندانپزشک از شما می خواهد دهان تان را باز کنید، علاوه بر پوسیدگی، جرم و شکستگی دندان، مشکلات دیگری را نیز کشف می کند. همانطور که چشم ها را آینه ی روح می دانند، دهان نیز می تواند آینه ی تمام نمای سلامتی بدن باشد. در واقع دندانپزشک ها می توانند با معاینه ی دهان شما به عادت های نادرست و مشکلات سلامتی مانند مصرف الکل، اعتیاد به مصرف نوشابه، دیابت و سرطان دهان و غیره در شما پی ببرند. در این مطلب شما را با مشکلات سلامتی که ردپای خود را در دهان برجای می گذارند بیشتر آشنا می کنیم. لطفا با ما همراه باشید.
دهان برملا کننده مصرف الکل
افرادی که الکل مصرف می کنند، اثر آن در دهان باقی می ماند و دندانپزشک با نگاه کردن به دهان و استشمام بوی آن می تواند به این نکته پی ببرد. بنابر گزارش National Institute on Alcohol Abuse and Alcoholism (NIAAA), هر دندانپزشک می تواند به چندین شیوه، بیماران الکلی را از طریق بوی دهان و چهره ی سرخ شان تشخیص دهد. به عقیده محققان، بیماران الکلی بیشتر در معرض پوسیدگی دندان قرار دارند. این افرد همچنین بیشتر دچار مشکل خشکی دهان و بالا آمدن اسید معده می شوند.به عقیده این متخصصان، افراد الکلی کمتر به بهداشت دهان و دندان خود اهمیت می دهند و تغذیه بدی دارند.دهان نشان دهنده مصرف زیاد نوشابه
اگر در طول روز، زیاد نوشابه یا نوشیدنی های انرژی زا را مصرف می کنید، دندانپزشک تان زودتر از همه متوجه خواهد شد. به عقیده محققان، شکستن دندان ها نشانه ضعیف شدن دندان ها به دلیل مصرف نوشیدنی های شیرین است. اگر جزو افرادی هستید که به طور مرتب نوشیدنی های انرژی زا یا نوشابه و غیره مصرف می کنید، دندان ها و لثه هایتان را در قندهای تصفیه شده و اسیدها غوطه ور می کنید که باعث ضعیف و شکننده شدن دندان می شود. نوشیدنی های انرژی زا اسید بیشتری نسبت به نوشابه های گازدار دارند و باعث ساییده شدن مینای دندان می شوند.
دهان نشان دهنده اختلالات غذایی
دندانپزشک ها با معاینه ی دهان و دندان می توانند به وجود اختلالاتی مانند بولیمی (پرخوری روانی) پی ببرند.
به عقیده محققان کانادایی، معمولا دندان پزشکان اولین کسانی هستند که در 89 درصد بیماران، اختلال بولیمیا را تشخیص می دهند. به خاطر اینکه مشکل پرخوری روانی یا همان بولیمی باعث ایجاد فرسایش اسیدی دندان ها می شود که به سادگی قابل تشخیص است.
البته این حالت در افرادی که دچار ریفلاکس اسید معده هستند و یا افرادی که داروهای ضدافسردگی مصرف می کنند نیز دیده می شود.
دهان نشان دهنده ابتلا به دیابت
بر اساس نتایج پژوهش هایی که در Web MD به چاپ رسیده است بیمارانی که از دیابت کنترل نشده رنج می برند بیشتر در معرض مشکلات دهان و دندان قرار می گیرند. این مشکلات عبارتند از حجیم شدن و خونریزی لثه، حساسیت و عفونت لثه ها.
قند خون بالا و کنترل نشده می تواند میزان جریان خون به سمت لثه ها را کاهش دهد و باعث تکثیر باکتری ها و تجمع پلاک شود و در نهایت منجر به بیماری های لثه شود. به این ترتیب دندانپزشک اولین کسی است که با بررسی وضعیت دهان و لثه ها می تواند به شما توصیه کند که آزمایش قند خون را انجام دهید.
دهان نشان دهنده سرطان دهان
آخرین آمارهای اعلام شده توسط موسسه کانادایی سرطان نشان می دهد سالانه 4100 نفر در کانادا به سرطان دهان دچار می شوند.
باید بدانید که تخصص و مهارت دندانپزشک نقش مهمی در تشخیص زودهنگام این نوع سرطان دارد.دندانپزشک باید هر نوع تغییر و مشکل مربوط به دهان را در بررسی های سالانه ی بیمار جدی بگیرد و به او بگوید؛ به عنوان مثال باید مسئله ی خونریزی بی دلیل و رشد بافت خارجی در دهان جدی گرفته شود. ورم، افزایش ضخامت، لکه های سفید یا قرمز در لثه ها و داخل دهان و غیره جزو نشانه هایی است که نیاز به بررسی های دقیق و جدی پزشکی دارد.
دهان نشان دهنده سینوس های چرکی
آیا می دانید که اکثر بیماران، عفونت سینوس ها (سینوزیت) را با دندان درد اشتباه می گیرند؟ از آنجایی که ریشه ی دندان ها بالایی در همان منطقه ای هستند که ریشه ی سینوس ها قرار دارند، در اغلب موارد عفونت سینوس ها با دندان درد اشتباه گرفته می شود. عفونت و مشکلات مربوط به سینوس ها فشار شدیدی ایجاد کرده و فرد احساس دندان درد می کند. نتایج پژوهشی که در Web MD به چاپ رسیده است نشان می دهد بیمارانی که تصور می کنند دندان درد دارند، به سمت پاهای خود خم شوند. دردی که با حرکاتی مانند خم شدن یا خوابیدن تشدید می شود، بدون شک مربوط به سینوس ها است و حتما باید به پزشک متخصص مراجعه شود.

منبع :http://www.tebyan.net/newindex.aspx?pid=303442

ارسال مطلب به هایپرکلابز

انتخاب كلوب :  
نوع مطلب :
ارسال مطلب