پیامدهای خطرناک رعایت نکردن بهداشت دهان و دندان- هایپرکلابز

ندا نظام ابادی 7 سال پیش
پیامدهای خطرناک  رعایت نکردن بهداشت دهان و دندان- هایپرکلابز هایپرکلابز :

متخصصان با تكیه بر مدارك و شواهد علمی و تحقیقاتی معتقد هستند كه دهان غیر بهداشتی و مملو از باكتری، می تواند علاوه بر موارد بالا عامل بروز مشكلات و ناراحتی های دیگری در سایر نقاط بدن از قبیل بروز بیماریهای داخلی از جمله بیماریهای قلبی، دیابت، عفونت خون و حتی تولد نوزاد كم وزن باشد.

یكی از معمول ترین این مشكلات بهداشتی، بیماری لثه است.به گفته متخصصان آمریكایی، اغلب افراد مبتلا به بیماری لثه مبتلا به عفونت های مزمن درجه خفیف در این عضو هستند. بخش عمده ای از تحقیقات نشان می دهد كه ابتلا به بیماری لثه می تواند طیف وسیعی از مشكلات دیگری را برای سلامتی به همراه داشته باشد و در واقع بیماری لثه از آن دسته از بیماری هایی نیست كه تنها به بخش خاصی از بدن محدود شود.

باكتری های موجود در دهان وارد دستگاه گردش خون می شوند و به سایر نقاط بدن منتقل شده و منجر به گسترش یافتن عفونت و التهاب می شوند.یكی دیگر از احتمالات این است كه عفونت های دهانی وارد دستگاه ایمنی شده و می توانند در هر نقطه از بدن باعث بروز عفونت شوند.

مطالعات اخیر نشان داده است كه خطر ابتلا به بیماری های قلبی و سكته در افرادی كه دچار عفونت های لثه هستند بیشتر است.بیماری لثه مقادیر زیادی باكتری تولید می كند. اگر شما از ناحیه قلب دچار ناراحتی خاصی باشید، این باكتری به قلب حمله كرده و این عضو را عفونی می كند.

همچنین تحقیقات نشان می دهد كه ابتلا به عفونت های لثه و دیابت با هم در ارتباط است چرا كه اغلب بیماران دیابتی دچار بیماری های لثه نیز هستند.محققان در حال حاضر در تلاش برای كشف روش بهتری برای كنترل بیماری دیابت از طریق درمان بیماریهای لثه هستند.

همچنین بخش دیگری از مطالعات حاكی از آن است كه عفونت موجود در خون به دلیل ابتلا به بیماری لثه می تواند عمل پیوند مفاصل را با شكست مواجه كند چرا كه تلاش های بدن را در پس زدن عضو مصنوعی پیوند زده افزایش می دهد. علاوه بر این ها محققان می گویند كه احتمال زایمان زودهنگام در زنان بارداری كه به انواع خفیفی از بیماری های لثه مبتلا هستند، افزایش پیدا می كند.

این مشكلات از تولد نوزادان كم وزن گرفته تا تولد نوزادان نارس و یا دچار نارسایی و نواقص مادرزادی را شامل می شوند.اگر شما باردار هستید و لثه های بیمار دارید ممكن است این امر حاملگی و زایمان شما را با مشكل مواجه كند و به همین دلیل باید هر چه زودتر برای درمان بیماری لثه خود اقدام كنید.

اولین گام برای دفاع از لثه در برابر عفونت ها مسواك زدن و كشیدن نخ دندان به طور منظم است.همچنین یك رژیم غذایی مناسب كه شامل پرهیز از مصرف میان وعده های قندی، شیرین و نوشابه های گازدار است، در حفظ سلامت لثه موثر است.

اسید این قبیل نوشیدنی ها می تواند به دندانها و لثه حمله ور شده و باعث بروز بیماری شود.بهتر است دفعات مصرف تنقلات و میان وعده ها را نیز در طول روز كاهش دهید. از میوه ها و سبزیجات سرشار از فیبر خوراكی مصرف كنید كه برای حفظ سلامت دهان و دندان ها مفیدست.

منبع :http://hyperclubz.com

ارسال مطلب به هایپرکلابز

انتخاب كلوب :  
نوع مطلب :
ارسال مطلب