وقتی سوزن ها معجزه می کنند!- هایپرکلابز

فاطمه مطلق 7 سال پیش
وقتی سوزن ها معجزه می کنند!- هایپرکلابز هایپرکلابز :

به احتمال زیاد شما هم عبارت
طب سوزنی را شنیده اید که نوعی درمان پزشکی است و می تواند برای گستره وسیعی از بیماری ها مورد استفاده قرار گیرد. هر روز پژوهش های بیشتری درباره اثربخشی این درمان انجام می شود و دیده شده این طب سنتی که بر پایه اصولی غیر از دارو درمانی استوار است، در درمان بسیاری از بیماری ها مفید واقع شده است. درباره این طب بحث ها و سوالات گوناگونی وجود دارد و بیمارانی که تصمیم دارند به این درمان رو بیاورند یا همان درمان کلاسیک خود را ادامه دهند، سوالات زیادی در ذهن دارند که ندانستن جواب آنها باعث نگرانی و تردید شان می شود. صحبت در این باره بسیار مفصل است و به زمان بسیاری نیاز دارد؛ ولی در اینجا شما می توانید بخشی از دانستنی های مهم و کلیدی راجع به طب سوزنی را به دست آورید.
طب سوزنی چیست؟
همان طور که خیلی از شما شنیده اید، طب سوزنی از درمان های سنتی چین باستان و مشهورترین و رایج ترین طب سنتی در جهان است. چینی ها از۲۰۰۰ سال پیش تاکنون این دانش را به کار می برند. در سال ۱۹۷۱ بود که طب سوزنی به دانش درمانی آمریکایی ها راه یافت. جیمز رستون، خبرنگار نشریه نیویورک تایمز که به چین سفر کرده بود، از مشاهداتش در چین و اینکه چطور پزشکان چینی با استفاده از سوزن بیماری ها را درمان می کنند، گزارش داد.
عبارت طب سوزنی گستره ای از فرایند ها را شامل می شود که بر پایه تحریک نقاط خاصی در آناتومی بدن به روش های مختلف عمل می کنند. دانش طب سوزنی در آمریکا برگرفته از این دانش در کشورهای چین، ژاپن، کره و چند کشور دیگر است. درباره چگونگی عملکرد طب سوزنی و اثر درمانی آن مطالعات بسیاری انجام گرفته، ولی هنوز به درستی مکانیسم اثر این طب سنتی شگفت انگیز برای دانشمندان روشن نشده است. یک تئوری این است که طب سوزنی از طریق سیستم اعصاب بدن، اثراتش را ظاهر و سیستم اعصاب را تنظیم می کند. به این ترتیب که کار مواد شیمیایی موجود در مغز که وظیفه تسکین درد را بر عهده دارند (مانند اندورفین)، آسان می کند و باعث می شود سیستم ایمنی در نقاط لازم قوی تر عمل کند. از طرفی گفته می شود که طب سوزنی ممکن است کارکرد شیمیایی مغز را با تغییر در ترشح نوروترنسمیتر ها (انتقال دهنده های پیام های عصبی) و نوروهورمون ها تغییر دهد و به این ترتیب بر نقاطی از سیستم عصبی مرکزی که به حس ها و اعمال غیر ارادی بدن مانند سیستم ایمنی، فشار خون، جریان خون و دمای بدن مربوط هستند، تاثیر بگذارد. یک تئوری درباره چگونگی عملکرد طب سوزنی وجود دارد که مورد قبول بسیاری از دانشمندان است. بنا بر این نظریه، وقتی سوزن ها با پوست بدن تماس پیدا می کنند، باعث می شوند مغز یک سری مواد شیمیایی تسکین دهنده درد مانند اندورفین و انسفالین ترشح کند. تصویر برداری های پیشرفته نشان داده اند که پروسه مورد استفاده در طب سوزنی بخش های خاصی از مغز را تحریک و عملکرد بخش های دیگر را سرکوب می کند.
طب سوزنی و درمان بیماری ها
همان طور که گفتیم، طب سوزنی در درمان بیماری ها جایگاه خاصی دارد. درمانگران طب سوزنی پزشکانی هستند که دوره عمومی پزشکی و همچنین دوره تخصصی طب سوزنی را گذرانده اند. در واقع این پزشکان می توانند برای درمان بیماران شان هم از طب کلاسیک غربی استفاده کنند و هم طب سوزنی را به خدمت گیرند. معمولا زمانی که بیمار برای کنترل درد مزمن یا سرطان مراجعه می کند، ترکیبی از هر دو طب به کمکش می آید تا یکی از این دو طب. بیماران درباره طب سوزنی سوالات بسیاری دارند که در اینجا به تعدادی از مهم ترین آنها پاسخ داده می شود.
من هنگامی که سوزن ها در بدنم فرورفته اند، چه حسی خواهم داشت؟
سوزن های طب سوزنی بسیار باریک و ظریف هستند. احساس افراد مختلف هنگام درمان با طب سوزنی متفاوت است، ولی بیشتر بیماران هنگام فرو رفتن سوزن در بدن شان اصلا دردی حس نمی کنند یا درد بسیار اندکی حس می کنند. برخی افراد با شروع درمان سرحال می شوند و حس می کنند انرژی شان بیشتر شده است. عده ای دیگر هم احساس آرامش می کنند. اگر بیمار حین درمان تکان بخورد یا سوزن درجای مناسبی فرو نرفته یا اشکالی در ساختارش باشد، احساس درد خواهد کرد. این یکی از علت هایی است که نشان می دهد شما باید یک متخصص مجرب و ماهر طب سوزنی را برای درمان انتخاب کنید.
سوزن ها چطور هستند؟ آیا ممکن است دچار عفونت شوم؟
سوزن هایی که در این درمان مورد استفاده قرار می گیرند، کاملا استریل و یکبار مصرف هستند. آنها باریک و کوچک بوده و قابل انعطاف نیستند. انتهای هرسوزنی گرد است. آنها طوری ساخته شده اند که نمی توانند پوست را زخمی کنند یا ببرند. در واقع وقتی سوزن وارد پوست می شود، به جای اینکه بافت را ببرد و نفوذ کند، با سر گرد خود به آرامی بافت را کنار می زند. سوزن های طب سوزنی به اندازه ای ظریف و باریک هستند که می توانند در فضای بین سلول های بدن بیمار هم جای گیرند. اکثر افراد هنگامی که سوزن در بدن شان فرو می رود، دردی حس نمی کنند یا این حس را دارند که پشه ای نیش شان زده که این احساس به سرعت از بین می رود. عده ای هم درد اندکی حس می کنند. اگر با فرو رفتن سوزن احساس ناراحتی و درد کردید، فوراً به پزشک بگویید تا اگر سوزن در جای نامناسب فرو رفته، جای آن را عوض کند. گاهی اوقات هم بیماران می گویند که گرم شان شده یا احساس کرختی دارند. وقتی سوزن ها در جای خود قرار گرفتند، آرام و راحت باشید و اضطراب به خود راه ندهید. هرقدر طی درمان آرام تر باشید، بهتر از آن نتیجه خواهید گرفت.
آیا طب سوزنی درمان بی خطری است؟
تا به حال تعداد گزارش هایی که از بروز پیچیدگی و خطر در هنگام درمان حکایت کنند و به سازمان غذا وداروی آمریکا (FDA) رسیده باشند، بسیار اندک بوده است. تعداد این موارد با توجه به میلیون ها نفری که سالانه تحت این درمان قرار می گیرند و تعداد سوزن های استفاده شده ناچیز است. گاهی اوقات این مشکلات و خطرات به خاطر استریل نبودن سوزن ها یا عدم مهارت درمانگر و درمان اشتباه به وجود آمده اند. لازم است سوزن هایی که برای بیماران مورد استفاده قرار می گیرد کاملا استریل و یکبار مصرف بوده و داخل جعبه ای مهر و موم شده و مخصوص هر بیمار قرار داشته باشد.
اگر این درمان به طور صحیح انجام نشود، زندگی بیمار به خطر می افتد. کسانی که دارای پیس میکر قلبی هستند یا پمپ های الکتریکی اینفیوژن دارند و کلا کسانی که دربدن شان دستگاهی الکترونیکی کار گذاشته شده است، نباید تحت درمان با طب سوزنی الکتریکی قرار گیرند. زنان باردار هم گروهی هستند که مجاز به درمان با طب سوزنی نمی باشند. اگر یکی از این دستگاه ها را در بدن دارید یا باردارید یا می خواهید باردار شوید، حتما پزشک را مطلع کنید. دانستن این مطلب بسیار مهم است. اگر طب سوزنی درست انجام نشود، می تواند به ارگان های بدن آسیب رسانده و باعث عفونت شود. به همین دلیل طب سوزنی درمانی نیست که در خانه و توسط خود فرد یا افراد آماتور قابل انجام باشد. حتما سراغ یک متخصص مجرب بروید.
آیا طب سوزنی درمان پاسخگویی ست؟
درباره این موضوع پژوهش های فراوانی صورت گرفته و با وجودی که تحلیل این نتایج به خاطر پیچیدگی های مربوط به مقیاس تحقیق و طرح آن و مشکلات مربوط به استفاده از دارونما یا طب سوزنی غیر واقعی دشوار بوده، ولی در موارد بسیاری هم کارایی طب سوزنی ثابت شده است. مثلا در درمان تهوع و استفراغ بعد از اعمال جراحی در بزرگسالان و درد دندان پس از عمل جراحی دندان طب سوزنی موفق عمل کرده است. بیماری های دیگری نیز هستند که به درمان با طب سوزنی پاسخ داده اند و سازمان بهداشت جهانی نام آنها را در فهرست بیماری هایی که با طب سوزنی قابل درمان یا بهتر شدن هستند، منتشر کرده است. این فهرست بر پایه تجربیات بالینی تنظیم شده، نه لزوما بر پایه تحقیقات کنترل شده بالینی.
تعدادی از این بیماری ها عبارتند از:
از بیماری های دستگاه تنفسی سینوزیت حاد، سرماخوردگی معمولی، برونشیت حاد، آسم برونشی (بیشتر در کودکان و بیمارانی که بیماری زمینه ای دیگری ندارند) از بیماری هایی هستند که طب سوزنی در درمان آنها موفق بوده است.
نزدیک بینی در کودکان و آب مروارید (بدون پیچیدگی) و التهاب ملتحمه هم از مشکلات قابل درمان با طب سوزنی است. دندان درد (پس از کشیدن دندان)، فارینژیت (التهاب حلق) حاد و مزمن و ژنژیویت (التهاب لثه) بیماری های دهانی هستند که می توان آنها را با طب سوزنی درمان کرد. از بین مشکلات دستگاه گوارش، اسپاسم های مری و کاردیا، گاستریت حاد و مزمن، سکسکه، افتادگی معده، ترشح زیاد اسید معده، زخم مزمن دوازدهه، التهاب مزمن کولون، یبوست، اسهال و انسداد روده با طب سوزنی قابل درمانند. سردرد، میگرن، فلج یکطرفه صورت (در مراحل اولیه)، فلج بعد از سکته مغزی، نوروپاتی محیطی، بیماری مینیر، آرنج تنیس بازان، کمردرد، اختلال کارکرد مثانه عصبی، شب ادراری و درد عصب سیاتیک، از بیماری های دستگاه عصبی و عصبی – عضلانی هستند که مطابق مشاهدات بالینی با طب سوزنی قابل درمان بوده اند.
آیا طب سوزنی در درمان سرطان موثر است؟
بنا بر آمار جامعه سرطان آمریکا تاثیر طب سوزنی در درمان سرطان اثبات نشده است؛ ولی دیده شده که در برطرف کردن حالت تهوع و استفراغ بیماران سرطانی تحت شیمی درمانی و در بیمارانی که بیهوشی اتاق عمل را پشت سر گذاشته اند، موثر است. همچنین در کاهش حملات گرگرفتگی مردانی که تحت هورمون درمانی برای سرطان پروستات هستند هم کارایی دارد. درمان سردرد ها و سردرد های میگرنی هم عرصه دیگر موفقیت این درمان سنتی است. بیمارانی که برای درمان سردرد شان با طب سوزنی معالجه می شوند، می گویند که تعداد حملات شان کاهش یافته و به مسکن کمتری احتیاج دارند. طب سوزنی در مدیریت درد های سرطانی موثر است و نیاز بیمار را به مصرف مسکن های قوی کاهش می دهد. به این ترتیب تغییرات روانی حاصل از مصرف داروهای مخدری که بیماران سرطانی برای درد شان استفاده می کنند هم رو به کاهش خواهد گذارد. طب سوزنی انواع و روش های مختلف دارد که پزشک با درنظر گرفتن عوامل بسیاری بهترین نوع را انتخاب می کند.
آیا طب سوزنی برای من مفید خواهد بود؟
تشخیص این امر بر عهده پزشک متخصص است، ولی هیچ کس به طور قطع نمی تواند در این باره نظر دهد. اما در بیشتر مواردی که طب سوزنی به طور مستقیم نمی تواند در درمان بیماری مفید واقع شود (مثل سرطان ها) می تواند اثرات جانبی آزاردهنده آن را کاهش دهد یا بدن را برای مبارزه با آن تقویت کند.
آکادمی طب سوزنی آمریکا به بیماران توصیه ای دارد:
«اگر می بینید درمان کلاسیکی که در پیش گرفته اید، بسیار طولانی شده و فقط عوارض جانبی بسیار ناراحت کننده آن را تحمل می کنید و متحمل هزینه بسیار زیادی هم شده اید، آن وقت به سراغ طب سوزنی بروید. بسیاری اوقات بیماران برای درمان بیماری هایی مراجعه می کنند که با درمان دارویی کاملا قابل درمان است و استفاده از طب سوزنی در این موارد بی جاست. مثلا اگر دیدید که همه درمان های رایج برای درمان آسم را استفاده کرده اید و همه اقدامات لازم را به درستی انجام داده اید، ولی همچنان حملات آسم عذاب تان می دهد، به این درمان سنتی روی بیاورید.»
چه مدت پس از درمان با طب سوزنی خوب می شوم؟
این به شرایط شما بستگی دارد. این زمان برای افراد مختلف یکسان نیست؛ اما به طور معمول پس از دو یا سه جلسه درمان اثراتش ظاهر خواهد شد. اگر مشکل تان حاد باشد، زودتر به جواب خواهید رسید، ولی درمان مشکلات مزمن و کهنه به زمان طولانی تری نیاز دارد.

منبع :http://www.akairan.com/health/bimari-behdasht/2015...
4 نفر این را می پسندند
مشاهده 0 دنبال کننده
در حال نمایش 1 دیدگاه از 1 دیدگاه
حسین * حسین * *°• .LIKE. •°*
7 سال پیش
1 

ارسال مطلب به هایپرکلابز

انتخاب كلوب :  
نوع مطلب :
ارسال مطلب