بابونه؛ از رفع گلودرد تا تسکین روماتیسم- هایپرکلابز

ندا نظام ابادی 7 سال پیش
بابونه؛ از رفع گلودرد تا تسکین روماتیسم- هایپرکلابز هایپرکلابز :

اکثر افراد در فصل سرما دچار رینیت یا گلودرد می شوند و همیشه دنبال راه چاره می گردند. بابونه خواص ضدالتهابی دارد و به همین دلیل، شما را از دردهای اینچنینی می رهاند.

برای تسکین رینیت: مقداری بابونه را در آب جوش ریخته و بجوشانید و روزانه دو تا سه مرتبه بخور بدهید.

برای تسکین گلودرد: از دهانشویه های بابونه استفاده کنید. روزانه دو تا سه مرتبه با این دهانشویه ها غرغره کنید تا گلودردتان از بین برود. می توانید از جوشانده بابونه نیز برای غرغره کردن استفاده کنید.

بابونه برای مقابله با آفت

نتایج یک پژوهش برزیلی نشان می دهد که بابونه خواص ضدالتهابی قوی دارد و برای تسکین التهاب های مخاطی مانند آفت و غیره موثر است.

روش استفاده

دو قاشق چایخوری بابونه ی خشک را در یک لیوان آب جوش ریخته و به مدت 10 دقیقه بجوشانید.

محلول را صاف و خنک کرده و بنوشید. می توانید از این محلول به عنوان دهانشویه نیز استفاده کنید.

بابونه برای مقابله با آفتاب سوختگی

بابونه به تسکین درد آفتاب سوختگی سطحی کمک می کند. این گیاه به واسطه خواص ضدالتهابی اش، برای کاهش خارش و سوزش محل آفتاب سوختگی مفید است.

روش استفاده

از پماد بابونه که در داروخانه ها موجود است استفاده کنید و یا اینکه روغن بابونه را با روغن زیتون یا روغن بادام شیرین مخلوط کرده و روی پوست تان بمالید.

البته زنان باردار و کودکان نباید از روغن بابونه استفاده کنند.

بابونه آرامبخش است

نتایج یک پژوهش آمریکایی نشان می دهد که بابونه برای افرادی که از اضطراب رنج می برند مفید است، چون یک آرامبخش طبیعی محسوب می شود.

این گیاه باعث تسکین و آرامش عضلات شده و خواب راحتی را فراهم می سازد.

روش استفاده

روغن گیاهی بابونه را به طور مستقیم بو کنید. همچنین می توانید قبل از خواب مقداری روغن گیاهی بابونه را با روغن بادام شیرین مخلوط کرده و روی مناطق دردناک مانند گردن، شانه و گیجگاه بزنید و به آرامی ماساژ دهید.

برای بهره مندی بیشتر از خواص آرامبخشی این گیاه می توانید 60 گرم از آن را در یک لیتر آب جوشانده و اجازه دهید به مدت یک ساعت دم بکشد. محلول را صاف کرده و به آب وان حمام اضافه کنید. می توانید به مدت 20 دقیقه در این آب دراز بکشید.

توجه داشته باشید که استفاده از روغن بابونه برای خانم های باردار و کودکان توصیه نمی شود.

بابونه برای تسکین خارش و التهاب چشم

بابونه برای تسکین و درمان برخی از مشکلات چشمی موثر است. برای درمان خارش جزیی چشم، ورم ملتحمه و التهاب پلک و غیره به بابونه اعتماد کنید.

روش استفاده

اگر دچار سوزش، خستگی، پف یا گودی پای چشم شده اید: یک قاشق غذاخوری گل بابونه را در نصف لیوان آب جوش ریخته و مدت 15 دقیقه بجوشانید. محلول را خنک کرده و یک تکه پنبه را به آن آغشته کنید و مدت 20 دقیقه روی پلک هایتان بگذارید.

برای رفع ورم ملتحمه ی چشم: یک قاشق غذاخوری بابونه را با یک فنجان آب جوش به مدت 10 دقیقه دم کرده و آن را خنک کنید. از این محلول برای شستشوی چشم استفاده کنید. اگر مشکل تان برطرف نشد، حتما به پزشک مراجعه کنید.

بابونه برای کاهش دردهای قاعدگی

قاعدگی های دردناک یکی از مشکلات رایج در بین خانم هاست. برخی از خانم ها در این دوران از درد زیر شکم رنج می برند. برخی دیگر دچار دردهای شدیدتر می شوند. خوشبختانه نوشیدن دمنوش بابونه باعث تسکین این قبیل دردها می شود.

روش استفاده

20 گرم گل بابونه را در یک لیتر (چهار لیوان) آب جوش بریزید. در ظرف را بگذارید و اجازه دهید به مدت 10 تا 15 دقیقه دم بکشد.

برای پیشگیری از دردهای قاعدگی از یک هفته قبل از شروع عادت، روزانه دو فنجان از این دمنوش میل کنید. در طول دوره قاعدگی نیز می توانید با نوشیدن این دمنوش، دردتان را تسکین دهید.

حمام بابونه برای تسکین روماتیسم

در طب سنتی نیز از بابونه به دلیل دارا بودن خواص ضدالتهابی برای تسکین دردهای روماتیسمی و آرتریت استفاده می شده است. امروزه محققان به طور علمی در این زمینه بررسی کرده و به نتایج مثبتی نیز رسیده اند. شما می توانید از این گیاه برای تسکین دردهای روماتیسمی خود استفاده کنید.

روش استفاده

یک مشت گل خشک بابونه را در یک لیتر آب جوش ریخته و به مدت 15 دقیقه بجوشانید. این محلول را به آب وان اضافه کرده و به مدت 20 دقیقه در آن دراز بکشید.

همچنین می توانید 10 گرم گل تازه بابونه را در 100 میلی لیتر روغن زیتون ریخته و با حرارت غیرمستقیم گرم کنید. اجازه دهید به مدت دو تا سه ساعت، ترکیب بابونه و روغن زیتون روی حرارت غیرمستقیم بماند. سپس روغن را صاف کرده و روزانه دو تا سه مرتبه، مناطق دردناک مبتلا به روماتیسم را با آن ماساژ دهید.

منبع :http://avayezendegi.com/main/article/id/14738/titl...

ارسال مطلب به هایپرکلابز

انتخاب كلوب :  
نوع مطلب :
ارسال مطلب