10 توصيه ضدنفخ‌- هایپرکلابز

عباد محمدي 10 سال پیش
10 توصيه ضدنفخ‌- هایپرکلابز هایپرکلابز :

نفخ کردن يکي از شايع‌ترين مشکلات گوارشي است که براي خيلي از افراد بعد از خوردن غذاهاي مختلف ايجاد مي‌شود. رعايت توصيه های زير، احتمال بروز اين مشکل گوارشي را به حداقل مي‌رساند...

1. از دمنوش‌ها و عرقيات ضدنفخ کمک بگيريد: اگر پس از خوردن هر وعده غذايي احساس مي‌کنيد نفخ کرده‌ايد و باد زيادي در شکم، معده يا روده‌هايتان مي‌پيچد، مي‌توانيد از مصرف دمنوش‌ها يا عرقيات گياهي که خاصيت ضدنفخ دارند و به اصطلاح عامه، بادشکن هستند، استفاده کنيد. دمنوش‌هاي زيره و نعناع، موثرترين دمنوش‌هاي بادشکن هستند. مصرف عرق نعناع و عرق بادرنجبويه هم براي درمان نفخ بسيار مفيد و موثر است.

2. ريحان و نعناع را در سبد سبزي خود داشته باشيد: اگر به مصرف سبزي خوردن علاقه داريد و با خوردن تربچه يا حتي تره و شاهي دچار نفخ و گاهي دل‌پيچه مي‌شويد، سبزي‌هاي بادشکن و ضدنفخ مانند ريحان يا نعناع را در سبزي خوردن خود جاي دهيد.

3. آويشن را فراموش نکنيد: آويشن يکي از بهترين و پرخاصيت‌ترين سبزي‌هاي دنياست که نوشيدن دمنوش آن در فصل سرد سال علاوه بر از بين بردن نفخ، باعث آرامش اعصاب و بهبود گلودرد ناشي از سرماخوردگي مي‌شود. اين گياه، خلط‌آور است و به همين دليل مصرف آن به افراد سرماخورده توصيه مي‌شود. گياه‌خواران مي‌توانند مقداري پودر آويشن را براي از بين بردن نفخ سبزي‌هايي مانند نخودفرنگي يا کاهو به سس سالادشان اضافه کنند.

4. زردچوبه را از فهرست ادويه‌هاي خود حذف نکنيد: زردچوبه يکي از پرخاصيت‌ترين ادويه‌هاست که هم مي‌تواند باعث سم‌زدايي از کبد شود و هم نفخ مواد اوليه موجود در غذاها را تا حد زيادي کاهش مي‌دهد. بهتر است براي بهره بردن هرچه بيشتر از خاصيت‌هاي زردچوبه، اين ادويه را حدود 15 دقيقه مانده به پايان زمان پخت به غذا اضافه کنيد.

5. پوست حبوبات را جدا کنيد: حبوبات يکي از نفاخ‌ترين خوراکي‌ها هستند بنابراين بايد آنها را حدود 24 تا 48 ساعت قبل از مصرف با آب ولرم خيس کنيد. حتي بهتر است هر 12 ساعت يکبار، آب ظرف حاوي حبوبات را دور بريزيد. براي بهتر از بين بردن نفخ حبوبات خيس‌خورده مي‌توانيد پيش از پختن، آنها را در دستمالي نخي و نازک به آرامي ماساژ دهيد تا پوستشان جدا شود.

6. مخلوط کدو سبز و ماست را امتحان کنيد: خيلي از افراد به دليل احساس نفخ و دل‌پيچه‌ پس از خوردن ماست، ترجيح مي‌دهند دور مصرف اين محصول لبني پرخاصيت را خط بکشند در صورتي كه اگر يک کدو سبز متوسط رنده شده را با چند برگ نعناع تازه و خردشده به ماست اضافه کنند، اين مشكل تا حد زيادي حل خواهد شد. به جاي نعناع مي‌توان از پونه هم استفاده کرد.

7. ميوه‌هايي که قند کمتري دارند انتخاب کنيد: بعضي‌ها به‌عنوان دسر ميوه مي‌خورند اما قند فروکتوز موجود در ميوه‌ها مي‌تواند باعث ايجاد نفخ شود اگر شما هم جزو اين گروه هستيد و از نفخ بعد از غذا رنج مي‌بريد، خوردن ميوه‌هايي با قند کمتر را به شما توصيه مي‌کنيم. ميوه‌هايي مانند سيب، هلو، ليموشيرين و کيوي.

8. به توت‌فرنگي و گريپ‌فروت نقش‌هاي تازه بدهيد: توت‌فرنگي و گريپ‌فروت قند فروکتوز پايين‌تري نسبت به ساير ميوه‌ها دارند و مي‌توانيد با اضافه کردن توت‌فرنگي به ماست يا سالاد و آب گريپ‌فروت به غذاهاي گوشتي، کمي نفخ موجود در مواد اوليه سالاد يا گوشت‌ها را بگيريد.

9. گوشت‌هاي کم‌چرب بخوريد: معمولا مصرف مواد غذايي مختلفي که ترکيبي از پروتئين و چربي هستند، مي‌تواند باعث ايجاد نفخ شود. به افرادي که زياد نفخ مي‌کنند، توصيه مي‌شود گوشت گوساله بدون چربي، سينه مرغ، ماهي، تخم‌مرغ، کره بادام زميني، گوشت بوقلمون و پنير کم‌چرب را به جاي گوشت گوسفندي يا ساير منابع پروتئيني پرچرب مصرف کنند.

10. معجون زنجبيل را از ياد نبريد: اگر زياد نفخ مي‌کنيد، يکتکه زنجبيل، کمي نمک و مقداري آب ليموترش را با هم مخلوط کنيد. اين معجون را داخل يخچال بگذاريد و پس از هر وعده غذايي حدود 1 تا 2 قاشق غذاخوري از آن را ميل کنيد. معجون زنجبيل طعم خوبي ندارد اما در درمان نفخ، معجزه مي‌کند!

منبع :http://pezeshki.net/health_magazine/88/3138-10-%D8...

ارسال مطلب به هایپرکلابز

انتخاب كلوب :  
نوع مطلب :
ارسال مطلب